• چهارشنبه / ۱۰ آبان ۱۳۹۶ / ۱۹:۵۲
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 96081006500
  • خبرنگار : 71062

در نشست نقد و بررسی ماهنامه شاهد یاران عنوان شد:

شاهد یاران صف شکن در گردآوری و مستندسازی منایع دست اول است

نقد شاهد یاران

مدیرمسئول و سردبیر مجلات شاهد گفت:«شاهد یاران» عرصه شناخت باورها و سیره عملی شهداست که می‌تواند به مطالعات تاریخی و فرهنگی در حوزه موضوعی ایثار و شهادت ورود کند.

به گزارش ایسنا، نشست تخصصی رویکرد اسنادی ماهنامه شاهد یاران عصر امروز دهم آبان 1396 با حضور محبوب شهبازی، مدیرمسئول و سردبیر مجلات شاهد، دکتر کیانوش کیانی هفت‌لنگ، مشاور ارشد مرکز اسناد ایثارگران، سعید علامیان، مدیر عامل انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس در غرفه گروه مجلات شاهد برگزار شد.

اهداف دست‌یافته «شاهد یاران»

شهبازی در ابتدای این نشست اظهار کرد: گفتمان ایثار و شهادت و به تعبیری گفتمان مقاومت موضوع اصلی شاهد یاران است و ابزاری برای شناخت ابعاد هویتی و گفتمانی تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: انجام مطالعات تاریخی و تاریخ‌اندیشی از نوع پرداختی که در شاهد یاران داریم، مستلزم اعتنا و توجه به عقل و خرد و به وجود آوردن روحیه تساهل و تسامح و پرهیز از میدان دادن به غلیان احساسات و شورمندی‌های عاطفی است. شاهد یاران به دو هدف اساسی مورد نظر خود بسیار نزدیک شده است. نخست؛ تشکیل بانک داده‌های تاریخ شفاهی ایثار و شهادت و ایجاد یک مرجع و منبع علمی و مطالعاتی در این حوزه و دیگر، بهره‌گیری از این منابع برای بهره‌گیری از آن برای تحقیقات و مطالعات ثانویه.

مدیر مسئول و سردبیر گروه مجلات شاهد در پایان سخنانش اظهار کرد: شاهد یاران عرصه شناخت باورها و سیره عملی شهداست که بنیاد شهید و امور ایثارگران برمبنای جایگاهی که قانون اساسی بدان تصریح کرده است و در سخنان امام (ره) و رهبری بر آن تاکید شده است، می‌تواند به مطالعات تاریخی و فرهنگی در حوزه موضوعی ایثار و شهادت ورود کند.

نشریه‌ای در مقام کتاب

سعید علامیان مدیر عامل انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس نیز در این نشست به محاسن نشریه «شاهد یاران» پرداخت و گفت: انجام مصاحبه‌های تولیدی این نشریه را در مقام کتاب قرار داده است. فقط پژوهشگران مخاطب شاهد یاران نیستند. به دلیل نثر ژورنالیستی عامه مردم نیز می‌توانند مخاطب این نشریه باشند. از طرفی، به دلیل داشتن رویکرد تاریخ شفاهی از جنبه اسنادی کاری مستند و مستحکم است و برای همه مخاطبان نیز جذابیت دارد. فیلم‌نامه نویسان، رمان‌نویسان و شعرا شاهد یاران را به عنوان بهشت سوژه خود می‌دانند.

مدیر عامل انجمن روزنامه‌نگاران دفاع مقدس با بیان این‌که از شاهد یاران توقع می‌رود که جامعیت داشته باشد، افزود: مثلا اگر درباره شهید حسن باقری کار می‌کند، با افرادی مصاحبه کند که حرفی درباره او داشته‌اند. البته جامعیت هیچ‌وقت مطلق نیست و هر نشریه‌ای که منتشر می‌شود، قطعا هنوز افرادی خواهند بود که ناگفته‌هایی از آن شهید داشته باشند.

وی نشریه شاهد یاران را پل ارتباط میان جامعه ایثارگران و مخاطبان دانست و گفت: مخاطب باید بتواند نظرش را درباره نشریه بیان کند اما چنین بخشی در نشریه نیست. پیشنهاد من راه‌اندازی سایت اختصاصی شاهد یاران است که از طرفی بتوان با مخاطب ارتباط آنلاین گرفت و از سویی بتوان شماره‌های قبلی آن را از آن سایت دانلود کرد. این کار می‌تواند برای شاهد یاران درآمدزا هم باشد.

علامیان در پیشنهاد دیگر خود گفت: می‌توان مطالب ارزشمند و برگزیده هر شماره را در قالب مجلد سالانه منتشر کرد. سالنامه شاهد یاران قطعا برای مخاطبان جذاب خواهد بود.

«شاهد یاران» هدیه ارزشمند ما به نسل‌های آتی

کیانی هفت‌لنگ نیز در سخنانی شاهد یاران را نشریه‌ای منحصر به فرد و آوانگارد دانست و گفت: این نشریه در به دست آوردن اطلاعات دست اول، ساماندهی و انتشار آن صف شکن است. اطلاعات این نشریه به دانش عمومی درباره فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس کمک می‌کند. از این رو، نوعی قداست در کار انتشار این نشریه است زیرا این نشریه درباره ارزش‌ها و عالی‌ترین مقام انسانی بحث می‌کند.

وی با بیان این‌که توجه به تاریخ شفاهی می‌تواند مبنای تحلیل و تحققی قرار گیرد، گفت: این کار، هدیه ارزشمند ما به نسل‌های آینده است. بنابر این لازم است به بخش تاریخ شفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران توجه ویژه شود.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، عصر امروز چهارشنبه دهم آبان ماه 1396 در ششمین روز  نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها حضور یافت و از غرفه گروه مجلات شاهد دیدار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسن کاویانی‌راد در این دیداردقایقی میهمان نشست تخصصی رویکرد اسنادی ماهنامه شاهد یاران  شد و در سخنانی اشاره به اهمیت انتشار ماهنامه «شاهد یاران» گفت:ما نیازمند سبکی هستیم که سیره شهیدان را از اسناد پراکنده گردآوری و از این راه بتوانیم آینده را پیش‌بینی کنیم. بتوانیم حدس دقیق علمی بزنیم که با تغییر سبک زندگی چند درصد مردم می‌توانند حماسه‌ای مثل دفاع مقدس خلق کنند.

وی افزود: ما در عصری زندگی می‌کنیم که شاید بیش از نسل‌های گذشته شاهد فراز و فرودهای تاریخی است. بسیاری از کشورها برای ثبت این لحظات سیستم مناسبی دارند و موفق می‌شوند برهه‌های حساس را ثبت کنند. ما هنوز نتوانسته‌ایم به درستی در این امر موفق باشیم و همواره در مطالعات تاریخی ریزه‌خوار نوشته‌ها و آثار تاریخی برجای مانده از غربی‌ها هستیم. این درحالی است که ممکن است دغدغه‌ها و انگیزه‌های آن‌ها از ثبت تاریخ با ما متفاوت باشد و اهداف دیگری را دنبال کنند.

حجت‌الاسلام کاویانی راد با بیان این‌که هنوز فاصله چندانی از جنگ تحمیلی و انقلاب نگرفته‌ایم، افزود: در بنیاد شهید نخستین دغدغه ما حفظ و نگهداری از اسناد است. مرحله دوم مستندسازی و طبقه‌بندی اسناد و سومین مرحله فراوری اطلاعات و اسناد است. مجموعه اطلاعات جمع‌آوری شده باید بتواند برای فرهنگ جهانی امکان معرفی داشته باشد. ما اکنون با خلاء بسته بندی اسناد و اطلاعات مواجه‌ایم. جهان نیازمند اطلاعات فراوری شده ماست اما نتوانسته‌ایم این اطلاعات را در بسته بندی مناسب ارایه دهیم.

وی با تاکید بر این‌که «شاهد یاران» باید به سمت سیره‌نگاری شهیدان پیش برود، گفت: خاطره‌نگاری و تاریخ‌نگاری جایگاه خود را دارند ما نیازمند سبکی هستیم که سیره شهیدان را از اسناد پراکنده گردآوری و از این راه بتوانیم آینده را پیش‌بینی کنیم. بتوانیم حدس دقیق علمی بزنیم که با تغییر سبک زندگی چند درصد مردم می‌توانند حماسه‌ای مثل دفاع مقدس خلق کنند.

وی در پایان اظهار کرد: آیندگان درک خواهند کرد که چه آثار گرانبهایی از تاریخ کشورمان برایشان به یادگار گذاشته‌ایم. امیدوارم بتوانیم در شاهدیاران کیفیت را تعمیق و توسعه دهیم و بنیاد شهید بتواند به صورت علمی، نه صرفا تبلیغاتی رسالت خود را انجام دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.