• یکشنبه / ۱۴ مهر ۱۳۹۸ / ۰۹:۰۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 98071410180
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

دیدار مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی با مدیرمسئول و خبرنگاران ایسنا و ایکنای استان

ش

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی ضمن بازدید از خبرگزاری ایسنا منطقه آذربایجان غربی با مدیرمسئول و خبرنگاران ایسنا و ایکنای واحد دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در این بازدید به اهمیت مهارت محوری و توسعه آموزشها اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی استان در راستای برگزاری دوره های آموزشی همکاری موثری با این سازمان داشته و عملکرد موفقی نیز از خود نشان داده  است.

وی  افزود: براساس منویات مقام معظم رهبری باید آموزشها در ادارات ارتقا یابد که در این راستا می توان در مرکز اموزشهای علمی کاربردی در راستای افزایش آموزشها در حوزه گردشگری و صنایع دستی از توانایی های جهاد دانشگاهی با طراحی دوره های پودمان آموزشی نیز بهره برد.

جباری در بخش دیگری از سحنان خود  از اقامت بیش از ۴۳۵ هزار مسافر در استان طی ۶ماهه نخست سال خبر داد و افزود: قامت مسافران در واحدهای اقامتی تحت پوشش میراث فرهنگی استان از رشد 40 درصدی برخوردار بود بطوریکه در ۶ماهه نخست سال جاری ۴۳۵ هزار و ۱۳۶ نفر در هتل ها،مهمانپذیرها و هتل آپارتمانهای تحت نظارت اداره کل اقامت داشتند که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳۱۴هزار و ۲۱۷ نفر بوده است.

وی با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری روستایی و بوم گردی در استان تصریح کرد: طی سال جاری در حدود ۱۲۰۰۰ نفر در واحدهای بوم‌گردی استان اقامت داشتند که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ هزار نفر بوده است و این افزایش امار اقامت، نشان از استقبال و میزان علاقه گردشگران به اقامت ارزان قیمت توام با بهره مندی از طبیعت است.

جباری با اشاره به علاقه گردشگران خارجی به اقامت در واحدهای بوم‌گردی، از فعالیت ۲۳ واحد بوم گردی در روستاهای استان خبر داد و یادآور شد: طی هفته دولت امسال ۶واحد بوم گردی جدید در استان به بهره برداری رسید و پیش بینی می شود تا پایان سال تعداد واحدهای اقامتی بوم گردی استان به ۵۰ واحد برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بااشاره به رونمایی از اطلس گردشگری شهرستانهای سردشت و پیرانشهر، کمک به راهنمایان تورها بمنظور هدایت گردشگران از مسیرهای متنوع و بهره مندی از طبیعت زیبای مناطق برای گردشگران را از اهداف تهیه اطلسهای مذکور برشمرد.

وی بااشاره به احیای دریاچه ارومیه و زیبایی های حاصل از وجود این نعمت الهی در استان تصریح کرد: دریاچه ارومیه پتانسیل و ظرفیت بی بدیلی برای رونق گردشگری در استان محسوب می شود لذا ضروری است زیرساختهای لازم برای بهره مندی از این نعمت خدادادی طبیعی در راستای توسعه گردشگری مهیا شود.

جباری به سرمایه گذاری در صنعت گردشگری اشاره کرد و با بیان اینکه تسهیلات و متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه گردشگری افزایش یافته اظهار کرد: از محل اعتبارات فنی اعتباری ۲۵میلیارد ریال کمک بلاعوض به عنوان بخشی از کارمزد بانکها به سرمایه گذاران به منظور تشویق سرمایه گذاری در این حوزه پرداخت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بااشاره به آخرین وضعیت خانه تاریخی انصاری ارومیه که طی چند ماه پیش در اثر آتش سوزی دچار حریق شد افزود: برابر ماده ۹۸ برنامه ششم توسعه هزینه حفاظت،نگهداری و مرمت بناهای تاریخی که تحت مالکیت دستگاهای دولتی قرار دارند برعهده همان دستگاه است که براساس این ماده اداره آموزش و پرورش مکلف است از بودجه سنواتی خود برای مرمت این بنای تاریخی تحت نظر میراث فرهنگی اقدام کند.

وی به مرمت خانه تاریخی کاظم خان قوشچی در ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: مرمت این بنا به اتمام نرسیده و با تخصیص اعتبار این فضای فرهنگی و تاریخی به بهره برداری برسد.

جباری با گریزی به آخرین وضعیت بازار تاریخی ارومیه نیز با تاکید براینکه راسته های مختلف بازار ارومیه به ترتیب اولویت و میزان خطرپذیری مرمت میشوند خاطر نشان کرد: بدلیل فرسایش و تخریب جدی در برخی راسته ها و با توجه به درخواست کسبه مرمت راسته های مختلف از جمله پنیرفروشان از چندماه پیش آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی با تاکید براینکه در خصوص مرمت بازار تاریخی به هیچ وجه مماشاتی در کار نیست و برای حفاظت از این آثار دوران قاجار از هیچ تلاشی فروگذار نیستیم تصریح کرد: پس از راسته پنیرفرشان که مرحله نهایی خود را سپری میکند،مرمت راسته عطاران و بذرفروشان در دستور کار است.

وی ادامه داد: هربخشی از بازار تاریخی که نیازمند مرمت باشد از حیث تامین اعتبارات و هزینه مرمت با آمادگی کامل ورود پیدا میکنیم که دراین راستا همکاری و همراهی کسبه نیز ضروری است.

همچنین در ابتدای این دیدار، دکتر امین رستم زاده رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با ارائه گزارش عملکرد این نهاد انقلابی در یکسال گذشته اظهار کرد: جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با برخورداری از اعضای هیات علمی متعهد و توانمند درحوزه پژوهش و اموزش عالی علمی کاربردی آمادگی خود را برای طراحی و تدوین دوره های پودمان آموزشی در حوزه گردشگری با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اعلام می دارد.

دکتر رستم زاده با اشاره به همکاریهای صورت گرفته آموزشی با اداره کل میراث فرهنگی استان اظهار کرد: اجرای دوره آموزشی گلیم بافی برای روستاییان شهرستان تکاب با 4000 نفر به ساعت بهره مند، اجرای دوره های آموزشی منبت چوب، ریزه کاری، وگلیم بافی با 1600 نفر به ساعت بهره مند، اجرای دوره های آموزش ضمن خدمت کارکنان اداره کل میراث فرهنگی در سطح استان با 400 نفر به ساعت بهره مند، اجرای آزمونهای جامع گردشگری در سطح کشور و استان  از جمله همکاریهای صورت گرفته جهاد دانشگاهی استان با اداره کل میراث می باشد.

وی آمادگی خود را برای  یرگزاری استارت آپ های تخصصی در حوزه صنایع دستی و گردشگری جهت ارتقا آگاهی شهروندان، اجرای دوره های آموزشی کوتاه مدت مصوب (کارگاههای یکروزه – دو روزه) در حوزه های مختلف و بکر کاربردی، عارضه یابی مشکلات حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از طریق طرحهای پژوهشی و نظر سنجی ایسپا،  اجرای بخشی از برنامه های آموزشی،پژوهشی و فرهنگی  (ارومیه 2020) به جهاد دانشگاهی، ارائه خدمات نشر و چاپ کتاب، استفاده ظرفیت گروه علوم پزشکی جهاد دانشگاهی استان در بحث توریسیم درمانی کشورهای همسایه، استفاده از ظرفیت آموزشی زبانهای (انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسیه و ترکی استانبولی) جهاد دانشگاهی  در بحث گردشگری اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در کشور ما مغفول واقع شده و آن طور که باید مورد استفاده و بهره برداری قرار نگرفته اظهار کرد: برخی کشورهای همسایه پایه اقتصاد خود را بر مبنای توسعه صنعت گردشگری قرار داده اند که درامدهای چشمگیری نیز عاید کشورشان می کنند.

دکتر رستم زاده افزود: کشور ایران با بهره گیری از میراث فرهنگی تاریخی و با قدمت چند هزار ساله و جاذبه های طبیعی و گردشگری می تواند بعنوان یکی از مقاصد گردشگران از کشورهای مختلف قرار گیرد که در این راستا رسانه ها میتوانند نقش موثری در خصوص شناساندن و معرفی جاذبه های گردشگری داشته باشند.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی توریسم درمانی را از دیگر موارد تاثیر گذار در جذب گردشگر عنوان کرد و افزود: با توجه به موقعیت خاص اذربایجان غربی و همسایگی با 3 کشور عراق، ترکیه و آذربایجان، می توان با برنامه ریزی هوشمندانه در راستای ارائه خدمات درمانی و پزشکی  اقدامات موثری نیز در اینخصوص انجام داد که جهاد دانشگاهی استان می تواند با راه اندازی شعبه پژوهشکده رویان و ارائه خدمات نوین درمانی بالاخص در حوزه درمان ناباروری و درمان سرطان نقش قابل توجهی در این راستا ایفا کند که تحقق این مهم نیازمند حمایت جدی مسئولان است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.