• یکشنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۵۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98081206311
  • خبرنگار : 50032

ایجاد اعتدال اجتماعی با وقف

وقف

ایسنا/همدان امروزه وقف نه تنها یک امر خداپسندانه بلکه یک نیاز روز جامعه بوده و چشمانی منتظر نیات واقفین خیراندیش هستند اما در این میان موقوفات سرگردان باید به سمت این نیازها هدایت شوند.

به گزارش ایسنا، وقف امروز نه تنها یک امر خداپسندانه بلکه یک نیاز است که با پیشرفت تکنولوژی روز و تغییر نیازهای روز جامعه نیازمند تغییراتی است. شاید دل‌هایی که برای وقف اموال می تپد بسیار قابل ستایش تر از دل‌هایی باشد که سرگردان بوده و نمی دانند با اموال خود چه کنند یا بهتر بگوییم اموال را می گذارند که پس از خود وارثان را دچار سردرگمی و بازی دنیا کنند؟

وقف اموال شاید در ظاهر امری ساده و معمولی باشد اما این نیات واقفین خیراندیش است که زیبایی دنیای نیازمندان و آخرت خود را رقم می زند. کمک به نیازمندان امری است که مدنظر واقفان بوده اما جهت دهی به این کمک به سمت و سوی نیازهای روز جامعه بر عهده همه مردم و اوقاف است. امروز ازدواج جوانان، اشتغال، رونق علم و فناوری و همچنین آموزش از مهم‌ترین نیازهای روز جامعه است که در استان همدان وقف در این زمینه ها انگشت شمار است.

در همین راستا معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا وقف و نیازهای لازم در موقوفات را تشریح کرده و به ارائه راهکاری در نشست تخصصی «وقف» در دفتر ایسنا پرداختند.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان در این نشست گفت: از سال ۹۰ سامانه ای در اداره کل اوقاف و امور خیریه به منزله ساماندهی به رقبات و نیات واقفین طراحی شده و تمامی موقوفات و توضیحات لازم به صورت جامع در این سامانه شفاف سازی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی حسینی با بیان اینکه طی بررسی های انجام شده در سامانه اوقاف دریافتیم وقف در حوزه جوانان و تأمین نیازهای آنها از قبیل اشتغال، ازدواج، تأمین مسکن و در حوزه های قرآنی مغفول مانده است، افزود: علم و فناوری و حوزه پیشگیری از بیماری ها در شاخه وقف سلامت از نیازهای روز جامعه است که در راستای مساعدت به نیازمندان باید وقف جدید شکل بگیرد.

وی از رسانه ها خواست تا در مقوله شناساندن وقف در جامعه به یاری اوقاف آمده و از ظرفیت رسانه ها برای ایجاد وقف جدید استفاده شود، از تشکیل انجمن های یاوران وقف قرآنی در شهرستان های استان همدان خبر داد و اظهار کرد: یاوران وقف در حوزه شناسایی افراد توانمند در وقف فعال بوده و به سراغ افرادی می روند که شرایط وقف دارند که با تأثیرگذاری بر این قشر به ایجاد وقف جدید کمک می‌کنند.

معاون فرهنگی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان همدان ادامه داد: اعتمادسازی در انجام امینانه نیات واقفین خیراندیش از دیگر اقدامات این اداره کل بود که به صورت نشست های تخصصی در بین اصناف مختلف تبیین شد.

وی درباره هدایت نیات واقفین به سمت نیازهای روز جامعه بیان کرد: کارشناسان وقف برای راهنمایی واقفین در اوقاف مستقر هستند و مسائل روز جامعه را برای واقفین خیراندیش تشریح می‌کنند اما برخی از واقفین برای انجام وقف اموال خود تصمیم نهایی را گرفته و همان نیت که در سر دارند، انگیزه ای برای وقف آنها شده و در نهایت امکان تغییر آن وجود ندارد.

حسینی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی موقوفات و مسئله وقف در بین آحاد مردم تشریح شده است، اعلام کرد: در دوره پهلوی موقوفات گسترده ای داشتیم اما در بحث تبدیل به احسن شدن آنها و از بین بردن اعتماد مردم شاهد کاهش موقوفات بودیم که پس از انقلاب به دستور رهبر کبیر انقلاب و بازگردانی تمام موقوفات به نیات واقفین سیل عظیمی از وقف های جدید شکل گرفت.

وی با بیان اینکه در شهرستان ملایر در حوزه آموزش موقوفات خوبی در حال شکل گیری است که مدرسه سیف الدوله و تهیه بسته های آموزشی برای دانش آموزان نیازمند از جمله این اقدامات است، یادآور شد: در آغاز سالتحصیلی ۹۸ بیش از ۵۰۰۰ بسته آموزشی از محل درآمد موقوفات بین نیازمندان توزیع شد و درنظر داریم با پیگیری از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان به سراغ دانش آموزان بازمانده از تحصیل رفته و با برطرف سازی نیاز آنها، زمینه تحصیل را برای آنها فراهم کنیم.

وی از وجود ۴۴ هزار و ۸۵۰ رقبه در سامانه جامع وقف خبر داد و تصریح کرد: در سطح استان همدان ۸۱۱ موقوفه داریم که ۳۰۲ نیت در آنها نهفته و به صورت امینانه موظف به انجام نیات هستیم و در سال جدید ۳۰ مورد وقف انجام شده که در هفته گذشته سه وقف نیز به آنها اضافه شده است.

به گزارش ایسنا، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز با بیان اینکه یکی از مهمترین کارکردهای وقف، ایجاد درآمدزایی پایدار برای دستیابی به عدالت اجتماعی و توسعه معنویت در جامعه است، گفت: کارکردهای وقف در راستای عدالت اجتماعی به حوزه‌های آموزش و تحصیل، تسهیل بهداشت و درمان، معنویت شامل ساخت اماکن مذهبی، تأمین حداقل‌های زندگی، ترویج معارف دینی شامل روضه خوانی اهل بیت(ع) و ترویج موقوفات قرآنی و ... بازمی‌گردد.

حجت‌الاسلام سعید کاظمی با بیان اینکه در برخی برهه‌های تاریخی، وقف در جامعه رونق بسیاری داشته است، افزود: در دوران صفوی به علت حکومت اسلامی و شیعه صفویان موضوع وقف بسیار گسترده بوده و این مهم در دوران مغول و در زمان حکومت غازان‌خان نیز رونق خوبی داشته است. 

وی با اشاره به اینکه بخشی از فرهنگ ترویج وقف در جامعه پرداختن عمومی است، ادامه داد: همواره در طول تاریخ متناسب با شرایط هر دوره و زمان، موضوع وقف توسط ابزارهای رسانه‌ای به گوش مردم رسیده و فرهنگسازی شده اما یکی از مهمترین و مؤثرترین عوامل توسعه وقف در جامعه، ایجاد حس اعتماد در ذهن واقف است که این مهم با عملکرد اوقاف به عنوان متولی اصلی این امر به مخاطب القا می‌شود. 

کاظمی بیان کرد: اوقاف باید این مهم را به دو روش انجام دهد و حس اعتماد واقف را جلب کند؛ نخست آن که با استفاده از ظرفیت رسانه به فرهنگسازی و اطلاع رسانی وقف، نسبت به ترویج این سنت حسنه در جامعه بپردازد چرا که اوقاف می تواند با استفاده از ظرفیت رسانه به تبیین وقف و متقاعد کردن افراد نسبت به وقف بخشی از اموال خود به عنوان صدقه جاری به فرهنگسازی این سنت حسنه در جامعه بپردازد.

وی با بیان اینکه رسانه نیز می تواند از دیدگاه مردم نسبت به سنت حسنه وقف و استفاده از آن به نفع رفع مشکلات امروز جامعه بهره‌مند شود، خاطرنشان کرد: عملکرد درست مسئولان فعال در این حوزه و عدم سوءمدیریت‌ها در مجموعه اوقاف نیز خود عامل مهمی در ترغیب و تشویق هر چه بیشتر مردم به وقف و ترویج فرهنگ وقف در جامعه است. 

کاظمی یادآور شد: متأسفانه نیازهای امروز جامعه گسترده و اختلافات طبقاتی نیز در آن کم نیست که این مهم، مطلوب جامعه اسلامی نبوده و باید به اعتدال اجتماعی دست یافت که این اعتدال نیز با ورود نیک اندیشان و خیران و ایجاد درآمد پایدار با وقف بخشی از اموال آنان تحقق می یابد.

وی با بیان اینکه نمی توان برای نیازهای امروز انسان اولویت‌بندی خاصی قائل شد، اضافه کرد: جامعه امروز در همه حوزه‌های عدالت اجتماعی همچون آموزش، تحصیل، بهداشت و درمان، معنویت، تأمین حداقل‌های زندگی و ... نیازمند وقف است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا ادامه داد: این موضوع شاید دردآور باشد که در نظام اسلامی که باید وقف به عنوان یک سنت حسنه گسترش داشته باشد، آن گونه که باید این مهم شکل نگرفته و عملیاتی نشده است. 

وی اظهار کرد: باید این حقیقت را پذیرفت که آموزش هزینه دارد و این هزینه را کسانی که توانایی پرداخت آن را دارند متقبل می شوند اما نباید عدم تأمین هزینه و نبود برخی شرایط عده ای را از ادامه تحصیل باز دارد در این راستا وقف می تواند در حوزه آموزش وارد شود.

کاظمی با بیان اینکه ورود وقف به حوزه آموزش می تواند بسیاری از مشکلات این بخش را حل کند، افزود: متأسفانه بسیاری از دانشجویان متأهل به علت نبود خوابگاه‌های دانشجویی از تحصیل باز می‌مانند در این راستا اوقاف می تواند به همت خیران و واقفین خیراندیش با ساخت و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی متأهلان زمینه تحصیل و آموزش آنان را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه متولیان وقف به لحاظ شرعی و حقوقی مکلف هستند درآمدهای حاصل از موقوفات را در راستای نیات واقفین اجرایی کنند بنابراین اوقاف هیچ دخل و تصرفی در نیت واقف ندارد، گفت: بسیاری از نیات واقفین در ادوار گذشته به علت عدم تجهیز و پیشرفت زیرساخت‌های مختلف، متناسب با شرایط آن دوران بوده که امروزه دیگر کاربردی و اجرایی نیست در این راستا اوقاف موظف است نیت واقف را نزدیک به همان نیت در این دوران جایگزین کند. 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به اینکه نیت واقف در دو شکل خاص و عام طبقه بندی می شود، گفت: در وقف خاص، نیت واقف خاص است و اوقاف موظف به اجرای آن نیت به همان نوع بوده و به هیچ عنوان نمی‌تواند در اجرای نیت وارد شود و در وقف عام، نیت واقف به طور خاص مشخص نشده است بنابراین گاهی اوقاف می تواند از این نوع موقوفات در بخش‌های مختلف و نیازهای روز جامعه بهره گیرد.

وی ادامه داد: در این مسیر نقش رسانه‌ها بسیار موثر است به طوریکه رسانه‌ها باید نیازهای روز جامعه و راهکارهای رفع آن که وقف یکی از آنهاست را به مردم معرفی کنند تا واقفین و آحاد مردم نسبت به وقف و نیت وقف خود اقدام کرده و به عبارتی موقوفات جهت دهی شود.

کاظمی اضافه کرد: اگر بتوان خطبا، اهل منبر و سایر افرادی که با واقفین در ارتباط هستند را توجیه کرد تا در زمینه نیازهای روز جامعه توضیح داده و واقفین و مردم را به سمت رفع نیازهای روز سوق دهند، کارهای بسیار بزرگی در این حوزه انجام داده خواهد شد. 

وی یادآور شد: بنابراین اوقاف موظف است تا مبلغان دینی خود را توجیه کرده و از آنها بخواهد تا درباره مبانی دینی و فضائل وقف‌هایی که در جهت رفع مشکلات جامعه به ویژه جوانان انجام می‌شود، برای مردم توضیح داده و آنان را نسبت به مهم آگاه کنند. 

کاظمی با بیان اینکه مبلغان دینی باید نیازهای روز جامعه را برای مردم بازگو کنند تا به واسطه خیران و واقفین، موقوفات را به سمت رفع مشکلات جامعه سوق دهند، از ساماندهی سامانه جامع موقوفات استان ابرازخرسندی کرد و گفت: اوقاف می‌تواند از محل اجرای نیات عام، توجه ویژه‌ای نسبت به نیازمندان و قشر مستضعف جامعه داشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.