• سه‌شنبه / ۳ دی ۱۳۹۸ / ۲۲:۴۳
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 98100302675
  • خبرنگار : 71012

پایان سومین جشنواره تلویزیونی مستند/ خبرنگار ایسنا برگزیده شد

جشنواره مستند

اختتامیه سومین دوره جشنواره تلویزیونی مستند امشب در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد و در این مراسم خبرنگار ایسنا به عنوان یکی از برگزیدگان معرفی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، مراسم اختتامیه سومین جشنواره تلویزیونی مستند با حضور عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما، مرتضی میرباقری معاون سیما و دیگر مدیران و مستندسازان سیما در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

در این مراسم برگزیدگان سه بخش فیلم، عکس و مستند نگاری معرفی شدند و زهرا روزبه‌روزی خبرنگار ایسنا هم به عنوان رتبه دوم در بخش مستندنگاری معرفی و تقدیر شد.

جشنواره مستند سیما از ۱۵ تیر با پخش مستندهای پذیرفته شده در بخش مسابقه کار خود را در شبکه مستند آغاز کرد و پخش آثار تا ۲۰ شهریور ماه ادامه داشت.

۷۰۰ مستند به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که از این بین ۶۷ مستند ساخته مستندسازانی از سراسر کشور به نمایش درآمد و با بخش انتخاب مردمی نیز، مخاطبان امکان رای دادن به آثار منتخب خود را داشتند.


غفوری: تلویزیون بهترین قاب برای نمایش مستند است

سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما در ابتدای این مراسم گفت : این جشنواره با هدف ارتباط دو سویه مخاطبان و هنرمندان سینمای کشور برگزار شده است تا برای دیده شدن آثار مستندسازان بستر مناسبی فراهم کندبستری فراهم کند.

مدیر شبکه مستند افزود: در تمام دنیا خانه همه هنرمندان تلویزیون است و این همان بستری است که مستندساز تلاش می کند پیام خود را به مخاطبان برسانند.

وی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته آثار ارسال شده به جشنواره از نظر کیفی افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: این استقبال از جشنواره مستند، نویدبخش است و به دست اندرکاران برگزاری جشنواره انگیزه مضاعفی برای ادامه راه می دهد.

سلیم غفوری افزود: جشنواره امسال در سه بخش فیلم، عکس و مستندنگاری برگزار شده است که حدود ۷۰۰ فیلم به دبیرخانه جشنواره رسید که از این میان ۶۷ اثر به بخش داوری رسید و فیلم های مستند در قالب ۵۰ اثر تلویزیونی به نمایش درآمد. در بخش عکس هم حدود ۴۰۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که از میان این آثار که داوری شدند ۱۱ مجموعه عکس و ۲۲ تک عکس وارد بخش رقابتی شدند.

مدیر شبکه مستند تصریح کرد: در بخش مستندنگاری که برای نخستین بار برگزار شده است، مسابقه ای بین پژوهش و سوژه یابی بود که قریب به ۱۰۰ اثر در این حوزه دریافت شد.

او با آرزوی موفقیت برای همه مستندسازان که سرمایه اصلی بدنه سینمای کشور به ویژه شبکه مستند رسانه ملی هستند، ابراز امیدواری کرد : این همکاری پویاتر و مستدام باشد تا از نگاه مستندسازان تصویری از واقعیت های جامعه را بتوانیم روایت کنیم.

سلیم غفوری در پایان از شبکه های مختلف سیما، معاونت سیما و سازمان هنری سینمایی اوج که در چند هفته اخیر، شبکه مستند را برای برگزاری این جشنواره همیاری کردند، قدردانی کرد.

سرمایه‌گذاری برای انتقال پیام انقلاب از شبکه مستند

مرتضی میرباقری معاون سیما با قدردانی از برگزارکنندگان سومین جشنواره تلویزیونی مستند گفت : رئیس محترم رسانه ملی همواره با حمایت های مادی و معنوی شبکه مستند را یاری کردند و ما با حمایت دکتر علی عسکری و سایر شبکه های رسانه ملی توانستیم مقدمات رشد فیلم سازی و مستندسازی را بیش از پیش فراهم کنیم.

میرباقری افزود: کشور ما به دلیل دارا بودن کامل ترین دین آسمانی، برخورداری از تمدن و فرهنگ بسیار غنی، برخورداری از یک انقلاب عظیم و استثنایی، تجربه هشت سال دفاع مقدس و در تداوم آن ایجاد یک جبهه مقاومت منطقه ای بالندگی و رویارویی که با استکبار و صهیونیسم جهانی دارد در تبیین آرمان های انقلاب مسئولیت خطیری در جهان به ویژه جوامع اسلامی دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی در عرصه های مختلف کسب کرده، گفت : باید به طرق و در قالب های مختلف برنامه سازی، این میراث عظیم را در اختیار تشنگان حقایق ناب قرار دهیم.

معاون سیما تاکید کرد: به لطف خدا در ۴ دهه گذشته در تمام ساختارها در رسانه ملی در صنعت سریال سازی، مستندسازی، انیمیشن، برنامه های ترکیبی و مسابقات و ... در تراز خوبی قرار داریم و فاصله خود را با کشورهایی که در این حوزه حرفی برای گفتن دارند کم کرده ایم و از ظرفیت انسانی خوبی برخورداریم و در منطقه حتی به ظرفیت های ما چشم دوخته اند.

میرباقری در مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره مستند تلویزیونی گفت : فیلم مستند به دلیل چابکی و پویایی که در ساختارش وجود دارد برای جاری و ساری شدن پیام های دین و انقلاب ما بسیار مهم و تاثیرگذار است که به لطف خدا در رسانه ملی هم سرمایه گذاری بسیار قابل اعتنایی شده است.

معاون سیما افزود: شبکه مستند برای بیان واقعیت ها راه اندازی شد که هم آنتن در اختیارش باشد و در این راستا تمام شبکه های ما به عنوان اقمار منظومه شبکه مستند در حوزه مستند همکاری دارند و برنامه سازی می کنند و تعمیم و پخش برنامه را بر عهده دارند. در بین شبکه های تخصصی ملی رسانه ملی موفق‌ترین و پربیننده ترین شبکه، شبکه مستند است. شبکه مستند در حالی که در زمینه های ورزشی، هنری، سرگرمی و سریال برنامه ندارد اما توانسته است با برنامه های مستند موفق ترین شبکه تخصصی باشد و اقبال عمومی مردم و فرهیختگان نسبت به این شبکه زیاد است.

میرباقری گفت: دکتر علی عسکری رئیس سازمان از همان ابتدا عنایت ویژه ای نسبت به شبکه مستند داشتند و علیرغم مشکلات مالی، همواره از این شبکه حمایت مالی و معنوی انجام داده اند و امیدواریم امسال هم بودجه شبکه مستند افزایش یابد.

در دو جشنواره پیشین با حمایت و پشتیبانی دوستان در سازمان هنری - رسانه ای اوج، جشنواره مستند ارتقای قابل اعتنایی پیدا کرد و امیدواریم این مسیر را جدی تر ادامه دهیم و از مستندسازان هم پشتیبانی های موثرتری انجام دهیم.

معاون سیما افزود: امروز در مناسبت‌های مختلف علاوه بر این که مردم برنامه های نمایشی و ترکیبی را مطالبه می کنند در تمامی مناسبت ها به ویژه هفته دفاع مقدس و دهه فجر یکی از جدی ترین درخواست ها، فیلم مستند است و می توان گفت سبد مصرف رسانه ای مردم فیلم مستند شده است. فیلم های مستند از ساختار چابک تر و پویاتری برای روایت مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی برخوردار است.

میرباقری تاکید کرد: باید سوژه های مستندسازان برگرفته از عالم و ساحت مافوق و مجربات باشد که با بیان ساده و قابل فهم، حقیقت عالم هستی روایت شود و ما امیدوارم به برکت انقلاب و وجود صدها متفکر حقایق عالم ملکوتی را به زبانی قابل فهم بیان کنیم.

در ادامه مراسم با حضور سردار احمد نوریان معاون ناجا و مجتبی رشوند مدیرعامل ناجی هنر از مستند «کاش آنجا نبودم» به کارگردانی مهدی ناظریان به دلیل پرداختن به آسیب‌های اجتماعی و عواقب خشونت تجلیل شد.

حجت الاسلام متوسلی مدیر آموزش و پژوهش ستاد اقامه نماز و معصومه ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری از مستند ناز قلیچی به کارگردانی علیرضا جهانی فر تجلیل کردند.

عبدالکریم خیامی از داوران بخش مستند نگاری و محمدرضا جعفری جلوه جایزه بخش مستند را اهدا کردند.

 
برندگان سومین جشنواره تلویزیونی مستند

مجموعه عکس
نفر اول مجموعه عکس/ محسن کابلی برای مجموعه عکس «آت اوغلان»

نفر دوم مجموعه عکس/ محمد حسین مهیمنی برای مجموعه عکس «غرق در زباله»

نفر سوم مجموعه عکس/عرفان سامان فر برای مجموعه عکس «رد پای انسان در طبیعت»

برگزیدگان تک عکس
هیئت داوران جشنواره ضمن تقدیر از سه عکاس، در بخش تک عکس هیچکدام از آثار را شایسته احراز رتبه اول تا سوم ندانست: نسیم همتی ـ علی اسدالهی سوته و مهدی حسین خانلو

مستند نگاری
نفر اول مستند نگاری/ سامان رحمتیان برای گزارش مستند «بازار گرم اسلحه»

نفر دوم مستند نگاری/زهرا روزبروزی برای گزارش مستند «اینجا مرادآباد، هفت کیلومتر تا بهشت»

نفر سوم مستند نگاری/ راضیه عباسی برای گزارش مستند «سونامی ترسناک زباله»

ویژه داوری
جایزه ویژه 1 هیئت داوران جشنواره به پاس پژوهش بصری و استفاده درست و به جای تصاویر آرشیوی اهدا شد به جعفر صادقی برای مستند «فرشاد آقای گل»

جایزه ویژه 2/میلاد محمدی برای مستند «عشق شمعدانی ها»

داوری فیلم
برنده بلند داوری/ امیر باشتی برای مستند «مهرآباد ـ ناریتا»

برنده کوتاه داوری/ آرمان قلی پور دَشتَکی برای مستند «استشهادی برای خانعلی»

برنده نیمه بلند داوری/ محمدرضا خوش فرمان برای مستند «توتیا»

مردمی فیلم
برنده بلند مردمی: مهدی زمان پور کیاسری برای مستند «پاپِلی»

برنده کوتاه مردمی: اسماعیل اکسیری فرد برای مستند «چشم به راه»

برنده نیمه بلند مردمی:  بهناز رَفائیل زاده و مالک شیخی برای مستند «خارجی»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.