• چهارشنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۶
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99021712620
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

به بهانه روز جهانی یتیمان ایدز؛

یتیمان ناشی از ایدز را از یاد نبریم

یتیمان ناشی از ایدز را از یاد نبریم

ایسنا/اصفهان امروز روز جهانی یتیمان ایدز است. اگرچه حدود میلیون‌ها یتیم در جهان وجود دارد، اما تعداد قابل توجهی از آنها قربانی بیماری ایدز هستند؛ بیماری ویروسی واگیردار که قدرت ایمنی بدن را به شدت کاسته و عامل مرگ میزبان خود می‌شود.

میلیون‌ها کودک در سراسر جهان به دلایل مختلف از جمله جنگ، قحطی، آوارگی، بیماری یا فقر یتیم می‌شوند؛ تاریخچه رسیدگی به کودکان یتیم به حدود سال ۴۰۰ میلادی بازمی‌گردد، زمانی که رومی‌ها نخستین یتیم‌خانه را در جهان افتتاح کردند. در میان کودکانی که به دلایل مختلف والدین خود را از دست می دهند، کودکان بیشماری از بیماری ایدز متاثر می‌شوند. تخمین زده می‌شود که ۱۳.۴ میلیون کودک و نوجوان (۰ تا ۱۷ سال) در سراسر جهان یکی از والدین خود را در اثر ایدز در سال ۲۰۱۵ از دست داده‌اند. بیش از ۸۰ درصد از این کودکان (۱۰.۹ میلیون) در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند که ۷۴ درصد در زیمبابوه و ۶۳ درصد در آفریقای جنوبی به دلیل ایدز یتیم شده‌اند.

هفتمین روز از ماه می با نام روز جهانی یتیمان ایدز نامگذاری شده است. این روز در واقع هنگامی پایه‌ریزی شد که راهپیمایی عظیم و تاثیرگذاری در وال‌استریت نیویورک در سال ۲۰۰۲ انجام شد. روزی برای نشان دادن همبستگی و حمایت از میلیون ها یتیم ناشی از ایدز که در حال حاضر بیشتر آنها در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند.

اگرچه از سال ۲۰۰۰ تاکنون موفقیت چشمگیری در کاهش تعداد عفونت‌های جدید اچ آی وی در بین کودکان به دست آمد، اما باز هم کودکانی مبتلا به اچ آی وی می شوند و بیماری‌های مرتبط با ایدز هنوز هم یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در میان این رنج سنی است. برنامه های پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک به طور کلی موفقیت آمیز بوده، اما همچنان افزایش تشخیص زودهنگام بعد از تولد و در دوران شیردهی نیاز به پوشش گسترده تری دارد.

در سطح جهان، تعداد سالانه عفونت‌های جدید در کودکان (۰ تا ۱۴ سال) از سال ۲۰۱۰ با کاهش ۴۷ درصدی اچ آی وی تقریباً به نصف رسیده است. اکثریت قریب به اتفاق این عفونت ها (۱.۳ میلیون نفر) بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ از این بیماری جلوگیری شد. با وجود این پیشرفت چشمگیر، تعداد کودکانی که به تازگی به ویروس اچ آی وی مبتلا شده اند، به طور غیرقابل توجهی بسیار زیاد است. در سال ۲۰۱۶، ۲۴ درصد از زنان باردار که مبتلا به اچ آی وی بودند برای جلوگیری از انتقال به نوزاد خود به ARV (داروهای ویروسی) دسترسی نداشتند. در همان سال، حدود ۱۶۰ هزار کودک به اچ آی وی آلوده شدند که معادل ۴۳۸ کودک در روز است.

اگرچه پوشش درمانی داروهای ضدویروسی از سال ۲۰۱۰ بهبود یافته است، هنگامی که تنها ۲۱ درصد از کودکان مبتلا به اچ آی وی تحت درمان ضد ویروسی (ART) بودند، وضعیت فعلی به گونه ای است که تقریبا نیمی از کودکان نیازمند، هنوز به این درمان ها دسترسی ندارند.

به گزارش ایسنا، اکثریت کودکانی که با اچ آی وی زندگی می کنند، در آفریقا هستند. در سطح جهان، ۱۲۰ هزار کودک در سال ۲۰۱۶ به دلیل بیماری‌های مرتبط با ایدز درگذشتند که معادل روزانه ۳۲۸ کشته است. در واقع، کودکان در سن ۴-۰ سالگی با ویروس اچ آی وی جان خود را از دست می‌دهند. با این وجود کاهش ۶۲ درصدی مرگ و میر ناشی از ایدز در بین این گروه سنی در سطح جهان، از سال ۲۰۰۰ تاکنون رقمی قابل توجه است. علاوه بر این، میلیون ها کودک دیگر به طور غیرمستقیم تحت تأثیر اپیدمی ایدز قرار دارند.

اکثر کودکانی که مبتلا به اچ آی وی هستند، از طریق انتقال مادر به کودک (MTCT)، در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی آلوده می شوند. در سال های اخیر این شیوه انتقال را می توان متوقف کرد. اهمیت استفاده از ART (داروهای ضدویروسی) به حدی است که یک سوم از نوزادانی که به دلیل انتقال از مادر آلوده به اچ آی وی مبتلا می‌شوند، به اولین روز تولد خود نرسیده و نیمی به دومین سالگرد تولد خود نخواهند رسید.

به منظور پیشگیری اچ آی وی برای کودکان، نخستین گام حفظ نوزادان از مادر مبتلا به ایدز است. این برنامه اکنون سال هاست که اجرا می‌شود و با موفقیت های چشمگیری همراه بوده است. ایدز رایگان نیز برنامه ای دیگر است که کودکان و نوجوانان مبتلا به اچ آی وی را که رها می شوند، هدف قرار می دهد. این طرح با هدف ارائه به ۱.۶ میلیون کودک (۰ تا ۱۴ ساله) و ۱.۲ میلیون نوجوان (۱۵ تا ۱۹ ساله) که با ویروس اچ آی وی با دریافت داروهای ضد ویروسی زندگی می کنند همراه است.

برای بسیاری از کشورهای جهان، موفق ترین و مهمترین اولویت پیشگیری از اچ آی وی است. با این حال، شکاف‌های قابل توجهی در پوشش در سراسر جهان وجود دارد. از ژوئن سال ۲۰۱۶، ارمنستان، بلاروس، کوبا و تایلند توسط سازمان جهانی بهداشت مجوز MTCT را صادر کردند. تا سال ۲۰۱۵، هفت کشور در شرق و آفریقای جنوبی بیش از ۹۰ درصد خدمات پیشگیری از انتقال مادر آلوده به نوزاد (PMTCT) را پوشش داده بودند که شامل آفریقای جنوبی است که ۲۵ درصد از زنان باردار منطقه که مبتلا به HIV هستند را در برمی گیرد. آفریقای شرقی و جنوبی بیشترین میزان کاهش انتقال از مادر آلوده به نوزاد را در هر نقطه دنیا به دست آورده و از ۱۸ درصد نوزادانی که در سال ۲۰۱۰ از مادران مبتلا به اچ آی وی بودند به ۶ درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده است. با این حال خاورمیانه و شمال آفریقا منطقه ای است که کمترین میزان پیشرفت را نشان داده، زیرا تقریبا یک سوم زنان مبتلا به ویروس اچ آی وی در سال ۲۰۱۵ به فرزندان خود این بیماری را منتقل کرده اند. میزان انتقال از مادر آلوده به نوزاد در آسیا، اقیانوس آرام، غرب و مرکز آفریقا همچنین بسیار بالاتر از میانگین جهانی ۱۰ درصد است.

عفونت در محیط‌های پزشکی اگرچه امروزه روش انتقالی بسیار نادری است، اما ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، از طریق سوزن هایی که استریل نشده اند یا از طریق انتقال خون در جایی که خون آلوده استفاده می شود. در گزارشی در سال ۲۰۱۲ در قرقیزستان، ۲۷۰ کودک طی اقدامات پزشکی در بیمارستان ها به اچ آی وی مبتلا شدند.

نجات کودکان مبتلا به اچ ای وی

اگر نوزادی مبتلا به اچ آی وی شود، اگر در ۱۲ هفته اول زندگی به آن داروهای ضدویروسی داده شود، احتمال مرگ آن در اثر بیماری ایدز ۷۵ درصد کاهش می یابد. بنابر دستورالعمل های درمانی سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ توصیه می شود که نوزادان در معرض اچ آی وی در اولین مراجعه بعد از زایمان - معمولاً در چهار تا شش هفتگی - آزمایش شوند. علیرغم سرمایه گذاری قابل توجه، تنها ۵۴ درصد از کودکان در معرض بیماری در هشت هفته اول زندگی در سال ۲۰۱۵ آزمایش اچ آی وی (تحت عنوان "تشخیص زودهنگام نوزادان") دریافت کرده اند، اگرچه این افزایش جزئی از سال ۲۰۱۴ رخ داده است.

پوشش تشخیص زودهنگام نوزادان در اکثر کشورهای دارای اولویت برنامه جهانی کم است. فقط در لسوتو، آفریقای جنوبی، اسواتینی و زیمبابوه بیش از نیمی از نوزادانی که در ۸ هفته اول زندگی خود در سال ۲۰۱۵ در معرض اچ آی وی قرار گرفتند، آزمایش را ارائه دادند.

آزمایش HIV برای کودکان

دسترسی به آزمایش اچ آی وی در کودکان بالای ۱۸ ماه در بسیاری از کشورها ضعیف است و باعث ایجاد تنگنا برای درمان می شود. بسیاری از کودکان مبتلا به اچ آی وی مثبت در کشورهای کم درآمد و متوسط ‌هنوز تشخیص داده نشده اند. به عنوان مثال، یک تخمین از کنیا نشان می دهد که تنها ۴۰ درصد کودکان مبتلا به اچ آی وی تشخیص داده شده اند. موانع آزمایش اچ آی وی برای نوزادان و کودکان وجود دارد. متداول ترین آزمایش های ویروس اچ آی وی در دسترس برای نوزادان، به ابزارهای آزمایشگاهی پیچیده و پرسنل کاملاً تخصصی نیاز است که نتیجه گیری مداوم و به موقع را برای مراقبین در مناطق روستایی دشوار می کند. در بسیاری از مناطق روستایی غیرقابل دسترسی، آزمایش اچ آی وی به سادگی در دسترس نیست. درعوض، متخصصان بهداشت و درمان باید برای تشخیص وضعیت اچ آی وی در کودک از تشخیص بالینی استفاده کنند. متأسفانه این باعث می شود بسیاری از عفونت ها کشف نشوند.

از سویی دیگر، حتی هنگامی که کودکان و نوزادان مورد آزمایش قرار می گیرند، حمل و نقل های ناکارآمد و سیستم های ارتباطی ضعیف ممکن است باعث طولانی شدن زمان چرخش بین جمع آوری نمونه خون در کلینیک ها و بازگشت نتایج شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در زامبیا نشان داد که زمان جمع آوری نمونه تا بازگشت نتایج به مراقب ۹۲ روز بوده است. این منجر به افزایش مرگ بیشتری از نوزادان مبتلا می شود و خیلی دیر شروع به درمان می کنند. برخی دیگر به فرمولهای مناسب کودکان دسترسی ندارند.

درمان به موقع نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیار مهم است که نوزادان و خردسالانی که مبتلا به اچ آی وی هستند در اسرع وقت درمان را دریافت کنند و تحت نظارت مداوم قرار بگیرند، زیرا نتایج درمانی به مراتب بدتر از بزرگسالان است. کودکان نسبت به بزرگسالان پاسخ ایمنی متفاوتی دارند، زیرا بدن آنها به طور مداوم در حال پیشرفت است و میزان بالای متابولیسم آنها دوز داروهای اچ آی وی را دشوار می کند.

با وجود پیشرفت های علمی صورت گرفته در تحقیقات و توسعه داروهای جدید اچ آی وی برای بزرگسالان، گزینه های مربوط به کودکان به میزان قابل توجهی عقب مانده است. در کشورهای پردرآمد بازار داروهای اچ آی وی برای کودکان تقریبا ناپدید شده است، زیرا عفونت های اچ آی وی جدید در بین کودکان از بین رفته است. در نتیجه، انگیزه شرکت ها برای ایجاد فرمولاسیون برای درمان کودکان کاهش یافته است.

روز جهانی یتیمان ایدز یادآور این نکته است که که هر کدام از ما می‌توانیم پناهی باشیم برای معصومانی که زیستن در مرداب را تجربه کرده‌اند.

منبع:avert

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.