• شنبه / ۷ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99040705178
  • منبع : نمایندگی همدان

تنها شهید استان همدان در حادثه ۷ تیر

تنها شهید استان همدان در حادثه ۷ تیر

ایسنا/همدان نهاوند، شهرستان تاریخی در استان همدان است که از قدمتی چندین هزار ساله برخوردار است، نبرد معروف نهاوند، در این منطقه واقع شد و در این شهر، عالمان زیادی پا به عرصه وجود نهادند که خدمات بسیار زیادی به دین و جامعه اسلامی عرضه کرده‌اند، عده‌ای از این عالمان شامل آیات عظام فرید نهاوندی، محمد نهاوندی، عبدالرحیم نهاوندی، ابوالعباس نهاوندی، شیخ علی اکبر نهاوندی، شهید علی قدوسی و شهید محمدعلی حیدری نهاوندی هستند.

شهید آیت الله محمدعلی حیدری نخستین امام جمعه و نماینده مردم نهاوند در مجلس به ‌عنوان تنها شهید استان همدان در حادثه هفتم تیر سال ۱۳۶۰ نقش پررنگی در پیروزی انقلاب اسلامی و به ثمر نشستن قیام امام خمینی(ره) داشت.

نقش علما و روحانیون در پیروزی انقلاب اسلامی بسیار مهم و اثرگذار بوده است و در شهرهای مختلف مردم با پیروی از روحانیون شناخته‌شده به قیام امام خمینی(ره) پیوستند و روحانیون و علما نیز به‌عنوان حلقه ارتباطی با امام راحل نقش تأثیرگذار خود را به‌خوبی ایفا کردند.

شهید محمدعلی حیدری در سال ۱۳۱۵ در یک خانواده روحانی در شهر خون و قیام قم دیده به جهان گشود. پدرش آیت الله شیخ محمدولی حیدری، از عالمان برجسته و پرنفوذ منطقه غرب لرستان و مادر گرامی اش بانو خدیجه بیگم از سادات شریف بود.

چون پدر بزرگوارش از علمای برجسته آن زمان بود، قرآن و مفاهیم دینی را به‌سرعت نزد پدر فراگرفت و وارد حوزه علمیه قم شد و موفق شد در عین جوانی و در سن ۳۰ سالگی به درجه اجتهاد برسد.

آیت الله حیدری از نخستین روزهای آغاز قیام امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۲ به یاری امام برخاست و در راه به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی به عمل آورد، در سال ۱۳۵۰ به نمایندگی از سوی امام خمینی(ره) در اخذ وجوهات و امور حسبی منصوب شد و هم‌زمان به‌صورت مخفیانه به فعالیت علیه رژیم و ابلاغ پیام‌های امام(ره) به مردم و گروه‌های مبارزه پرداخت.

در سال ۱۳۵۶ از سوی امام خمینی(ره) مأمور شد تا به لبنان برود و با امام موسی صدر دیدار کند تا هماهنگی‌های لازم برای سرعت بخشیدن به مبارزات اسلامی ایجاد کند. وی با موفقیت این مأموریت را به انجام رساند و در بازگشت به کشور به دست مأموران ساواک شناسایی و دستگیر شد.

شهید حیدری از علوم و معارف اسلامی اطلاعات عمیقی داشت و از محضر اساتیدی چون آیت‌الله گرامی و علامه طباطبایی بهره برده است و زبان انگلیسی را نیز نزد شهید بهشتی فراگرفته بود.

وی پس از دوران تحصیل حوزوی، با اوج گرفتن قیام امام خمینی(ره) بر ضد حکومت پهلوی به جمع مبارزان سیاسی پیوست که در این راه بارها به دست عوامل رژیم شاه دستگیر، زندانی و تبعید شد و در حالیکه فعالیت اصلی وی در شهر نهاوند متمرکز شده بود، دروس حوزوی را برای طلاب تدریس می‌کرد و مسائل اسلامی را در بین جوانان اشاعه می‌داد.

این یار راستین امام خمینی(ره) بارها دستگیر شد و پس از مرگ پدر بزرگوارش در سال ۵۲ مردم نهاوند وی را به‌عنوان فردی مورد اعتماد و رابط بین نهضت امام راحل و خودشان انتخاب کردند اما رژیم ستم‌شاهی که تاب این‌همه محبوبیت و سخنرانی‌های آتشین وی را نداشت، او را دستگیر و به شهر بابک کرمان تبعید کرد.

شهرستان نهاوند که از سال ۵۲ با قیام گروه انقلابی ابوذر در سطح کشور مورد توجه رژیم ستم‌شاهی قرار گرفته بود با وجود داشتن علمای طراز اول کشور مانند شهید قدوسی و شهید آیت الله حیدری نقش مهمی در به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایفا کرد و سرنگونی مجسمه ستم‌شاهی به‌عنوان نخستین شهر در کشور در نیمه آبان سال ۵۷ نقطه عطفی در مبارزات مردم این دیار را رقم زد.

س از چندین مرتبه و تبعید سرانجام با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ از طرف امام خمینی(ره) مسئولیت‌های مهمی به شهید حیدری محول شد و در شهر نهاوند به‌عنوان نخستین امام جمعه از طرف امام(ره) منصوب شد و در آذرماه سال ۵۸ به‌عنوان قاضی شرع دادگاه‌های استان همدان انتخاب شد.

وی در این دوران سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی، کمیته امداد امام خمینی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهاوند و نظارت بر جهادسازندگی و نهضت سوادآموزی این شهر را بر عهده داشت و در سال ۵۸ در انتخابات نمایندگی مجلس توسط مردم نهاوند با رأی قاطع راهی مجلس شد تا هم نخستین امام جمعه این شهر و هم نماینده مردم در مجلس باشد.

این مجاهد نستوه که همچنان باصلابت و اقتدار به وظایف انقلابی خود عمل می‌کرد با آشکار شدن خیانت‌های بنی‌صدر نطق‌های آتشینی بر ضدوی در مجلس ایراد کرد.

نطق شجاعانه وی در جلسه بررسی عدم‌کفایت سیاسی بنی‌صدر یکی از سخنان شجاعانه نمایندگان بر ضد بنی‌صدر بود. در این نطق شهید حیدری با افشای جریان لیبرال وابسته به بنی‌صدر گفت: بنی‌صدر بداند که تا رهبری امام هست و ملت پشتیبان امام است، نقشه‌های آن‌ها نقش بر آب خواهد شد. امروز امام ملت را مأمور و موظف کردند به این‌که مکلفاً، شرعاً و موظفاً در مقابل این مفسده‌ها ایستادگی کنند.

شهید آیت‌الله محمدعلی حیدری پس از عمری مجاهدت به‌عنوان تنها شهید استان همدان در روز ۷ تیرماه سال ۱۳۶۰ به همراه شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام راحل در انفجار ساختمان مرکزی حزب جمهوری اسلامی توسط منافقین کوردل به شهادت رسید.

پیکر مطهر این شهید والامقام در جوار مسجدی که بانام ایشان مزین شده و در جوار پیکر پدر بزرگوارش در شهر نهاوند به خاک سپرده‌شده است.

بخشی از وصیت‌نامه شهید آیت الله حیدری

خدایا این انقلاب ما را به انقلاب امام زمان روحی له الفدا متصل بگردان. سلام به پدر و مادر و برادران عزیزم، ان‌شاءالله که همیشه پیروز و موفق و دنباله‌رو روحانیت مبارز و متعهد باشید که اگر خدای‌نکرده در این راه که همان اسلام اصیل است، نباشید سرنوشت بدی خواهید داشت. پدر و مادر عزیزم اگر که کشته شدم مبادا از خود ضعف نشان دهید و طوری عزاداری کنید که مایه خوشحالی دشمنان اسلام باشد و ان‌شاءالله برادرانم را چنان تربیت بکنید که در صف سربازان راستین امام زمان(عج) قرار بگیرند.

از تمامی اهل فامیل حلال خواهی کنید و این پیامم را به آن‌ها برسانید که در خط ولایت‌فقیه که همان اسلام اصیل است باشید و خدای‌ناکرده نافرمانی نکنید و در پایان تشکر می‌کنم از زحمات زیادی که برای من متحمل شدید و معذرت می‌خواهم از اینکه حتی نتوانستم یکی از آن زحمات را جبران کنم و از شما عاجزانه می‌خواهم که در همه‌وقت به ویژه وقت نماز برای من دعا کنید و از خدای متعال و کریم و رحیم بخواهید که گناهان مرا ببخشاید و با رحمتش با من رفتار نماید نه با عدلش که اگر با عدلش بخواهد با من رفتار کند در درگاهش روسیاه خواهم بود. انا لله و انا الیه راجعون.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.