• پنجشنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۵
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 99051612049
  • خبرنگار : 50294

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در بازدید از ایسنا مطرح کرد:

افزایش سطح انتظارات؛ مانعی بر سر راه اشتغال جوانان

افزایش سطح انتظارات؛ مانعی بر سر راه اشتغال جوانان

ایسنا/کردستان معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، رفاه انتظاری جوانان را مانعی بر سر راه اشتغال جوانان جامعه دانست و گفت: افزایش سطح توقعات و انتظارات جوانان از شغل و درآمد کاری سدی بر سر راه اشتغال جوانان است.

خالد جعفری به مناسبت گرامی دشت روز خبرنگار از خبرگزاری ایسنا دیدار و اظهار کرد: همانگونه که در بحث بیماری کرونا، کسانی که از بیماری زمینه‌ای برخوردارند بیشتر در معرض خطر و آسیب هستند، در بحث اقتصاد کشور نیز اقتصاد بیماری وجود دارد که اثرات اقتصادی ناشی از کرونا برای آنها مهلک خواهد بود.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی استان در دوران کرونا عنوان کرد: تا به امروز یک هزار و 350 میلیارد به بحث تسهیلات کرونایی کشور اختصاص داده شده که از این میزان یک هزار میلیارد به شرکت‌های بزرگ حمل‌ونقل هوایی و زمینی کشور تعلق و از 350 میلیارد اعتبار باقیمانده، 10 میلیارد اعتبار نیز به استان کردستان اختصاص داده شده است.

جعفری بیان کرد: 18/2 دهم درصد اعتباری که به استان کردستان تعلق گرفته نشان از اهمیت دادن به چهار رسته شغلی است که از کرونا تاثیر پذیرفته‌اند، هرچند نمی‌توان گفت اثربخشی آنچنانی داشته و سبب رونق در کسب و کارها شده است؛ اما باز با این حال حداکثر تلاش خود را در این زمینه بکار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: مسئله حائز اهمیت دیگر حفظ سلامتی مردم است زیرا واقعیت این است که هرگونه بی‌تفاوتی نسبت به اقتصاد مردم همانند کرونا می‌تواند بر سلامتی افراد و بسیاری از ملاحظات معیشتی مردم تاثیر منفی بگذارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان خاطرنشان کرد: امروزه مهارت‌آموزی و  اشتغالزایی اولویت‌دارترین موضوع در کشور است و در صدد هستیم در این راستا بسیار عمل‌گرایانه و واقع‌بینانه گام برداشته و از شعارهایی که از مکانی به مکان دیگر متفاوت است دوری کنیم.

خالد جعفری یادآور شد: متاسفانه اقتصاد ایران به دلیل تهدیدات موجود در بحث اقتصاد نمی تواند در مسیر شاخص‌های مدنظر خود حرکت کند و لازم است در هر اقلیم و شهر و منطقه‌ای در بحث اقتصادی آن تصمیم‌گیری شود.

وی بر ایجاد اشتغال متناسب با نیاز و ارتباطات روز عنوان کرد: امروزه نیاز است که بازار کار خود را متناسب با نیازها و ارتباطات گسترش داده و دیدگاه خود را از بازار شهر و مصرف استان خود فراتر برده و از فرصتی که به عنوان دنیای دیجیتال تعریف شده برای گسترش بازار محصولات خود بهره بگیریم.

جعفری بیان کرد: امروزه لازم است که تولیدکنندگان دیدگاه خود را از بازار مصرفی شهر و استان خود فراتر ببرند هرچند که ممکن است این توسعه بازار و صادرات در خارج از کشور با محدودیت‌هایی مواجه باشد اما می‌توان این کار را در حد مرزهای خود انجام داد.

وی عنوان کرد: با توجه به مهارت و پتانسیل‌های موجود در بحث صنایع دستی در استان کردستان، اما متاسفانه آنگونه که شاید و باید در این زمینه کار نشده و حتی نتوانسته‌ایم جدای از صادرات خارجی در بحث صادرات داخلی نیز کاری انجام دهیم.

جعفری در ادامه سخنان خود به هنر دست زنان ایرانی در زمینه فرش‌بافی و نقش موثر زنان در اقتصاد جامعه در قدیم‌الایام  گریزی زد و گفت: اگر مروری بر زندگی در دهه‌های گذشته داشته باشیم کسی نبود که در زمینه قالیبافی تبحر نداشته باشد و حتی خانواده‌های اعیانی نیز به نحوی دستی در این صنعت داشتند و به نوعی کمک درآمد خانواده‌های آن زمان محسوب می‌شد که متاسفانه امروزه رد پای این حرفه در زندگی‌ها بسیار کمرنگ شده است.

وی ادامه داد: امروزه دیگر مشاغل در قالب استادی-شاگردی جوابگو نیست و حرفه‌ها و اشتغالزایی باید به صورت سازمان‌یافته و در قالب زنجیره‌وار تعریف شود.

جعفری اظهار کرد: لازم است که جدای از بخش دولتی، رسانه‌ها نیز بر موضوع اشتغالزایی متناسب با نیازهای روز جامعه تاکید و زمینه‌های لازم در ایجاد اشتغال افراد را تعریف کنند.

وی عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما بر اساس استانداردهای کشوری مشاغلی تعریف شده‌اند که درآمد کافی و مشخصی برای آن تعریف نشده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در ادامه سخنان خود تاکید کرد: با توجه به وضعیت درآمد سرانه استان، چنانچه بخواهیم خود را به بازار کار و مصرف استان محدود کنیم قطع به یقین نمی‌توان برای همه افراد شغل و درآمد ایجاد کرد زیرا زمانیکه گفته می‌شود درآمد سرانه استان نصف میانگین درآمد کشوری است به این معنی است که قدرت خرید در استان در سطح پایینی قرار دارد.

خالدجعفری تصریح کرد: رفاه انتظاری جوانان مانعی بر سر اشتغال جوانان بوده و افزایش سطح توقعات و انتظارات جوانان از شغل و درآمد کاری خود سدی بر سر راه اشتغال آنان است.

وی عنوان کرد: نسل‌های دهه گذشته به دلیل پرورش درست جوانان آن روزگار بیشتر از نسل حاضر عادت به کار کردن و تلاش و کوشش داشتند اما متاسفانه امروزه نه تنها نتوانسته‌ایم برای جوانان شغل و درآمد مشخصی را تعریف کنیم بلکه نتوانسته‌ایم حتی آن‌ها را به گونه‌ای پرورش دهیم که روی پای خود بایستند.

جعفری تصریح کرد: افزایش سطح توقعات و انتظارات جوانان سبب شده که طالبان کار هم به سختی شغل پیدا کنند و بالعکس افرادی که در همان ابتدا برای انجام یک کار در تلاش هستند بهتر و راحت‌تر از دیگران کار پیدا خواهند کرد.

وی با تاکید بر هوش بالای ایرانیان نسبت به کشورهای دیگر اذعان کرد: در کشوری مانند کشور چین به دلیل پایین بودن سطح توقعات در افراد راحت‌تر توانسته‌اند در سطح جامعه شغل ایجاد کنند؛ و حل معضل اشتغال جوانان در کشور در گرو همکاری جامعه است و دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نخواهد بود.

جعفری با اشاره به تشکیل جلسه شورای هماهنگی سران سه قوه در چند روز اخیر مبنی بر تسهیلات سرمایه‌گذاری به منظور سرمایه‌گذاری آسان گفت: واقعیت امر این است که سرمایه‌گذاری در شرایط تحریمی کنونی کار آسانی نیست و تا زمانیکه سرمایه‌گذاری نباشد شغلی هم ایجاد نخواهد شد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور نباید دست روی دست گذاشت و لازم است مشاغلی را با سرمایه‌گذاری کم که منجر به بازار گسترده خواهد شد را در اولویت قرار دهیم.

خالد جعفری از خبرگزاری ایسنا درخواست کرد که باتوجه به اینکه این خبرگزاری یکی از زیرمجموعه‌های جهاد دانشگاهی است و این نهاد نیز در بحث مهارت و کارآموزی سررشته دارد، مسئله عوامل سببی عدم اشتغال جوانان  را سرلوحه کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد: واقعیت امر این است که مشاغل مختلفی در جای جای استان وجود دارد اما به دلیل تمایل افراد به سمت راحت‌طلبی از انجام کارهای سخت و دشوار در جامعه سرباز می‌زنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل افزایش پذیرش دانشجو و فارغ‌التحصیلان جامعه با توقعات بالا و بدون در نظر گرفتن شغل و درآمد مشخصی برای آنان و همچنین دوری از اجتماع سبب به وجود آمدن معضلات بسیاری شده که امید است با پایان تحریمات فضا و بستر مناسبی برای آنان ایجاد شود.

خالدجعفری در پایان یادآور شد: شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب استان کردستان منوط به همکاری مردم و مسئولین سبب ایجاد اقتصاد پایدار در استان کردستان خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.