• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۹
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 99080502166
  • خبرنگار : 50210

در گفت وگو با ایسنا عنوان شد

کسی حالی از این بیمار محتضر نمی پرسد!

کسی حالی از این بیمار محتضر نمی پرسد!

ایسنا/مرکزی این روزها تقریبا چیزی از صنعت گردشگری باقی نمانده است، قبل از سال جدید، درست در روزهایی که این صنعت خود را برای رونق هر چه بیشتر آماده می‌کرد، سر و کله مهمان ناخوانده‌ای که این روزها تبدیل به صاحبخانه شده است، پیدا شد و از همان روز تا امروز رمقی در جان گردشگری نگذاشته است.

گردشگری که روزی از آن به عنوان پولسازترین صنعت جهان یاد می‌شد، امروز به وضع اسفباری دچار شده است، وضعی که کسی را یارای تحمل آن نیست و هر روز هم حالش نسبت به دیروز وخیم تر می‌شود.

کرونا مجالی برای سفر باقی نگذاشته است، هفت ماه است که توری برگزار نشده، سفرها کاهش یافته و افرادی که در این شرایط دل به جاده می‌زنند، در واقع فقط برای عوض کردن آب و هوا سفر می‌کنند و در واقع کمکی به رونق گردشگری نمی کنند.

استان مرکزی هم با پتانسیل های خاص خودش بویژه تعداد بالای روستاها، می تواند به عنوان مقصد طبیعت گردی و گردشگری روستایی شناخته شود و در طول سال‌های اخیر تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی برای تحقق این هدف صورت گرفت، اما امسال طبیعت روی گردشگر به خود ندید، نوروز و بهار که همه در خانه ماندیم، تابستان هم که بسیاری مان جرات سفر رفتن نداشتیم و پاییز خوش آب و رنگ هم که از گردشگران بی نصیب ماند و همین امر باعث شده است که اقتصاد این صنعت در استان مرکزی تقریبا به زمین بخورد.

بسیاری از دفاتر خدماتی پاییز را فرصتی می‌دانستند که تورهای مسافرتی را به دل روستاهای زرد و قرمز هدایت کنند و رونق گردشگری را رقم بزنند، اما حال و روز این دفاتر این روزها اصلا خوب نیست و قطعا در روزهای آینده هم وخیم تر می‌شود.

استان مرکزی دارای ۶۰ دفتر خدمات مسافرتی است که به گفته رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان، ۱۴ دفتر به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده و غیرفعالند و باقی نیز تنها سه چهار ساعت در روز فقط دفتر را باز می‌کنند، اما خبری از مسافر، گردشگر و تور و ... نیست.

بیکاری بیش از ۱۲۰۰ نفر در حوزه خدمات مسافرتی استان مرکزی

رضا نظامی به ایسنا گفت: از اول اسفندماه ۱۳۹۸ تا امروز، دفاتر خدمات مسافرتی از نظر کاری تعطیلند و عملا درآمدزایی نداشته اند به طوری که به صورت مستقیم ۲۰۰ نفر و به صورت غیرمستقیم بیش از هزار نفر در استان مرکزی از کار بیکار شده‌اند.

خسارت ۱۵ میلیاردی دفاتر مسافرتی

وی با بیان اینکه این دفاتر حداقل ۱۵ میلیارد تومان خسارت متحمل شده‌اند، افزود: متاسفانه تا این لحظه بسته‌های حمایتی دولتی برای صنعت گردشگری و دفاتر خدماتی موثر نبوده و استقبالی هم صورت نگرفته و در واقع این تدابیر اثربخشی لازم را ندارد.

نظامی با اشاره به امهال بیمه تامین اجتماعی، پرداخت هزینه حامل‌های انرژی، مالیات و ... اظهار کرد: اعضای صنف دفاتر خدماتی هفت ماه درآمد نداشته اند و با این امهال مسلما مقروض تر می‌شوند. در واقع این امهال باید تبدیل به معافیت شود که متاسفانه سازمان‌های مربوطه زیر بار معافیت نمی‌روند تا حداقل با این معافیت بتوان مانع تعدیل نیرو شد.

وی تصریح کرد: در بسته حمایتی جدید حوزه گردشگری اعلام شده است که تا پایان سال هزینه ها امهال شود، با این وضعیت در پایان سال و حتی با فرض اتمام کرونا، دفاتر خدماتی به اندازه یک سالی که کار نکرده‌اند به دولت مقروض خواهند بود و مسلما در جامعه‌ای که هر روز به دلیل مشکلات اقتصادی توان اقتصادی هم کاهش می‌یابد، با شروع فعالیت این دفاتر در سال آینده و نبود توان اقتصادی بالا در جامعه مجدد دفاتر با مشکلات اقتصادی روبرو می‌شوند و در کنار آن باید مبالغ امهال شده در سال ۱۳۹۹ را نیز پرداخت کنند.

وام ۱۲ میلیونی دردی را دوا نمی کند/دریغ از یک احوالپرسی ساده

رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان مرکزی اضافه کرد: قرار بود پرداخت تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی به ازای هر یک نفر پرسنل و مشروط بر حفظ پرسنل انجام شود، اگر هر پرسنل با همه هزینه‌ها، ماهانه سه میلیون تومان حقوق دریافت کند، این رقم برای ۶ ماهی که دفاتر عملا درآمدزایی نداشتند برابر با ۱۸ میلیون تومان بوده است، پس در واقع این وام ۱۲ میلیون تومانی با سود ۱۲ درصدی هم اثر مثبتی برای دفاتر نداشته است هرچند که استقبالی هم از آن صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه متاسفانه گردشگری در استان مرکزی جایی ندارد و ظرفیتی است که در سطح کلان مدیریتی استان و میراث فرهنگی فراموش شده است، گفت: به محض بروز مشکل در یک بخش از صنعت استان تمام مسئولان برای رفع مشکل به سرعت ورود می‌کنند که اتفاقا اقدامی بسیار عالی است، اما گردشگری که  صنعت خطاب می شود با وجود هفت ماه تعطیلی، تعدیل نیرو و بیکاری پرسنل که عموما خانم هستند و بیکاری آنها می‌تواند آسیب‌زا باشد کسی حتی احوالپرسی ساده هم از فعالان این عرصه نکرده و حتی فرصتی هم برای بیان مشکلات اختصاص ندادند که این روند نشانگر نبود هیچ دغدغه‌ای برای صنعت گردشگری در استان است.

نظامی با تاکید بر اینکه مسئولان به هیچ عنوان در این روزها خود را درگیر مشکلات صنعت گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی نکرده‌اند و حتی در جلسات هم دفاعی از ما صورت نگرفته است و این عدم دفاع باعث شده است که این صنف و صنعت دیده نشوند، بیان کرد: متاسفانه ادارات مربوط به صنعت گردشگری با هر بار طرح مشکلات، خود را در سایه تصمیمات کشوری می‌برند، اگر همه چیز به تهران و تصمیمات کشوری گره خورده است، پس فلسفه وجود این ادارات و مدیران چیست؟ هیچ اهتمامی جهت حمایت و همفکری با بخش خصوصی دیده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: تعامل میراث فرهنگی با یکی دو دفتر خدماتی به معنی تعامل با صنف نیست، باید با نماینده صنف دفاتر خدمات مسافرتی ارتباط برقرار شود ولی متاسفانه گویی ۶۰ دفتر خدمات مسافرتی تعطیل شده در این استان وجود ندارد، مسلما ما فعالان این دفاتر مشکلات جهانی را درک می‌کنیم، اما حداقل انتظار این بود که با نماینده بخش خصوصی تعاملی در جهت کاهش این بحران صورت گیرد.

شرط و شروط برای یک بخشنامه

رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان مرکزی با اشاره به بخش‌نامه ابلاغ شده از سوی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: طبق یک بند از این بخش‌نامه به جهت تسهیل شرایط دفاتر متضرر شده از کرونا، دفاتر مسافرتی که طبق آیین‌نامه باید در اماکن تجاری و اداری فعالیت کنند، می‌توانند به جهت کاهش هزینه‌ها در اماکن دارای موقعیت اداری هم فعالیت داشته باشند، اگر مدیران اعلام می‌کنند که تابع تصمیمات کشوری هستیم باید این بخش‌نامه را اجرایی کنند، اما معاونت گردشگری استان، نامه‌ای ارسال می‌کند که موضوع موقعیت اداری چنانچه از نظر قوانین مرتبط با شهرداری‌ها بلامانع باشد، مورد تایید است.

وی افزود: مسلما در زمان صدور این بخشنامه از سوی وزارتخانه رایزنی و هماهنگی با شهرداری‌های صورت گرفته است که اگر این امر در تهران صورت نگرفته باشد، در صدور بخش‌نامه تخلف صورت گرفته، اما اگر رایزنی صورت گرفته است، پس چرا اداره کل میراث فرهنگی چوب لای چرخ دفاتر می‌گذارد و مسئله قوانین شهرداری‌ها به میان می‌آید؟ متاسفانه این شرط گذاری‌ها جهت حمایت از دفاتر خدمات مسافرتی آسیب دیده نیست چراکه قطعا شهرداری موافقت نمی‌کند یک کسب و کار تجاری در کنار یک واحد مسکونی فعالیت کند.

سفرها به سمت سفرهای مسئولانه و هوشمند سوق یابند

نظامی در خصوص انجام سفرها اظهار کرد: برخی سفرها ممکن است باعث شیوع بیشتر بیماری کووید ۱۹ شود که باید جلوی آن گرفته شود، به همین دلیل باید سفرها به سمت سفرهای مسئولانه و هوشمند سوق یابند. سفرهای انفرادی را باید تا حد امکان جلوگیری کرد و مردم به سمت سفرهای گروهی هدایت شوند، در سفرهای انفرادی امکان نظارت بر رعایت و اجرای پروتکل های بهداشتی وجود ندارد، اما در سفرهای گروهی از جانب دفاتر خدمات مسافرتی می توان چتر نظارتی را گسترش داد چراکه دفاتر آیین نامه سفرهای هوشمند را دارند که می‌توان پروتکل‌ها و فاصله گذاری در جریان سفر، اقامت و ... را در قالب این آیین نامه اجرایی کرد.

وی تاکید کرد: مسلما اگر سفرها به این سمت هدایت شود، می‌توان یک صنعت را نجات داد. سفرهای گروهی می‌تواند دفاتر، اقامتگاه‌ها، هتل‌ها و ... را فعال کند.

گلایه از برخی شرکت‌های تامین‌کننده خدمات

رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان مرکزی با ابراز گلایه از برخی شرکت‌های تامین‌کننده خدمات، گفت: متاسفانه در این شرایط، شرکت‌های هواپیمایی و ریلی علیرغم اینکه شاهد هستند که دفاتر خدماتی در چه وضعیتی قرار دارند، اما راسا اقدام به بلیط فروشی می‌کنند. در اراک انجمن تلاش کرد که قطار فدک برای مسیر اراک-مشهد فعال شود چراکه ضمن منفعت برای شهر و شهروندان منافع اقتصادی برای دفاتر خدمات مسافرتی داشت، اما متاسفانه شرکت فدک با نصب بیلبورد در شهر و ارائه شماره تماس و آدرس سایت مستقیما اقدام به فروش بلیط کرد.

نظامی تصریح کرد: اگر مسئولان نمی‌توانند حمایتی از این دفاتر کنند حداقل می‌توانند از چنین اقداماتی در شهر جلوگیری کنند تا سنگ‌اندازی در کار دفاتر خدمات مسافرتی افزایش پیدا نکند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.