• شنبه / ۱ آذر ۱۳۹۹ / ۰۵:۵۲
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99090100033
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

نواختن ساز مرگ در اجتماعات!

نواختن ساز مرگ در اجتماعات!

ایسنا/چهارمحال و بختیاری یکی از مهم‌ترین عوامل انتشار ویروس کرونا اجتماعات، دورهمی‌های خانوادگی، مراسمات عروسی و ترحیم در چند ماه اخیر بود، چهارمحال و بختیاری سرآمد سایر استان‌ها از نظر ابتلای افراد در مراسم عزا و عروسی به بیماری کرونا است، طبق گفته مسئولان چرخش ویروس در این استان ۷۰ درصد به صورت خانوادگیست.

به گزارش ایسنا، تقریبا یکسال از شناسایی اولین مورد ابتلا به بیماری کرونا در کشور چین می‌گذرد، شاید در ابتدای شیوع ویروس هیچ‌کس فکر نمی‌کرد این ویروس بتواند در یک مدت کوتاه، بسیاری از کشورهای جهان را آلوده و تقریبا جهان را دچار چالش‌های فراوان کند.

به گفته کارشناسان حوزه ریاضیات، حجم ویروسی که جهان را درگیر خود کرده است کمتر از یک قاشق چایی‌خوری بوده است، از ابتدای شیوع بیماری کرونا در ایران موج اول و دوم این پاندمی را پشت سر گذاشته و هم‌اکنون وارد موج سوم شده‌ایم و می‌توان گفت این ویروس در انتشار به اوج خود رسیده است و روزانه شاهد رکوردزنی موارد ابتلا، بستری و موارد فوتی ناشی از کرونا در کشور و بالتبع در چهارمحال و بختیاری هستیم.

طی روزهای گذشته شاهد دو رقمی شدن موارد فوتی ناشی از کرونا و رکوردشکنی بیماران سرپایی و بستری در چهارمحال و بختیاری بودیم، این مسئله یک زنگ خط جدی برای مسئولان و مردم است تا بیش‌تر از گذشته بر اجرای مصوبات ستاد کرونا نظارت داشته باشند و مردم نیز هشدارهای کادر بهداشت و درمان را جدی بگیرند.

امروزه یکی از مهم‌ترین عوامل انتشار ویروس کرونا اجتماعات، دورهمی‌های خانوادگی، مراسمات عروسی و ترحیم است، طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میانگین آمار مبتلایان به کرونا در این مجامع در کشور حدود ۵۰ درصد  و این عدد در چهارمحال و بختیاری نزدیک ۷۰ درصد است.

این روزها شاهد انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی از برگزاری مراسمات عقد، عروسی و ترحیم در نقاط مختلف چهارمحال و بختیاری با جمعیت بالای چند هزار نفر بودیم، افرادی که بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی در این مراسمات شرکت کرده بودند، موجی از نگرانی را در مسئولان استان و کادر بهداشت و درمان ایجاد کردند، قطعا افزایش موارد ابتلا و فوتی ناشی از این ویروس به علت شکل‌گیری این جمع‌ها و بی‌توجهی به مصوبات ستاد کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری مراسمات در چند ماه اخیر بوده است.

وجود ۳۰ تا ۵۰ هزار ناقل کرونا در چهارمحال و بختیاری

مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی در خصوص وضعیت شیوع ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هم‌اکنون در بدترین وضعیت شیوع ویروس در استان هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند، تعداد بیماران بدحال افزایش داشته است، به‌طور میانگین تقریبا نیمی از بیمارانی که در بخش آی سی یو بستری می‌شوند شانس زنده ماندن دارند و مابقی جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه روزانه تست ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در چهارمحال و بختیاری مثبت اعلام می‌شود، عنوان کرد: این آمار جدای از افراد ناقل بدون علامت و یا بیمارانی است که پزشکان بدون انجام تست و با تجربه بیماری آن‌ها را تشخیص می‌دهند.

شیرانی یادآور شد: در چهارمحال و بختیاری در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۴ هزار و در بدبینانه‌ترین حالت بین ۳۰ تا ۵۰ هزار ناقل بیماری کرونا وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از بیماری خود اطلاع ندارند و با حضور در اجتماعات و در بین اعضای خانواده می‌توانند دیگران را مبتلا کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با تاکید بر اینکه محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای آذرماه در استان اجرایی و عملیاتی می‌شود شاید آخرین فرصت برای شکستن منحنی صعود بیماری در چهارمحال و بختیاری است، عنوان کرد: در بسیاری از استان‌ها عامل اصلی انتقال و انتشار ویروس چرخش‌های اجتماعی است، اما در این استان حدود ۶۷ درصد انتشار ویروس در چرخش‌های خانوادگی رخ می‌دهد.

وی یادآور شد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا مبتلایان اصول قرنطینگی را به خوبی رعایت می‌کردند، اما در حال حاضر شاهدیم که افراد مبتلا به کرونا خانواده، فامیل و دوستان خود را در جمع‌های دورهمی، مراسمات عروسی و ... گرفتار می‌کنند.

شیرانی با اشاره به اینکه به‌طور میانگین از هر ۵۰ نفر یک نفر ناقل بیماری کرونا است، گفت: اگر بتوانیم در دو تا چهار هفته آینده از شکل‌گیری از هرگونه تجمع، دورهمی خانوادگی و دوستانه جلوگیری کنیم، قطعا بار بیماری در استان به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند، به هیچ عنوان نباید جمع‌های بزرگ برای جشن و مراسم ترحیم در منازل شکل بگیرد.

وی در خصوص سالمندانی که توانایی مراقب و تامین مایحتاج خود را ندارند، توضیح داد: یک نفر در هر خانواده مسئول تامین مایحتاج این افراد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد، سالمندان به علت شرایط جسمی بیش‌ترین تماس را با سطوح دارند، بنابراین نباید محل زندگی آن‌ها توسط سایر افراد خانواده آلوده شود.

برای جلوگیری از برگزاری انواع مراسمات اعم از عقد، عروسی، تولد، مراسمات ترحیم و خاکسپاری با جمعیت بالا در چهارمحال و بختیاری جمعی از منتفذین و بزرگان طوایف استان در جلسه‌ای دعوت شدند و از آن‌ها خواسته شد با استفاده از نفوذ خود مسئولان را در اجرای محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های مصوب شده در ستاد ملی کرونا مبنی بر جلوگیری از برگزاری هرگونه تجمع یاری کنند.

دورهمی‌ها و تجمعات خانوادگی عامل ۷۰ درصدی انتشار ویروس در چهارمحال و بختیاری

اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری در جمع متنفذین و بزرگان طوایف چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: معمولا مسئولان در بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله اولویت اصلی خود را به امداد و نجات اختصاص می‌دهند و در این بین برای حفظ جان مردم  محدودیت‌هایی را نیز در نظر می‌گیرند که برای اجرای این محدودیت‌ها اجبار در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا در کشور بحران ایجاد کرده است، گفت: در هشت ماه گذشته محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در استان‌های مختلف اعمال شد، اما برخی از این محدودیت‌ها معیشت مردم را نیز تحت تاثیر قرار داد، بنابراین باید در این‌ بحران تمامی مسائل از جمله معیشت، سلامت، بهداشت و امنیت در نظر گرفته شود، همچنین مسئولان استانی نمی‌توانند مغایر مصوبات ستاد کرونا عمل کنند.

عباسی تاکید کرد: اگر همراهی مردم وجود نداشته باشد، قطعا تصمیات ستاد کرونا بی‌فایده است، منتفذین و بزرگان طوایف می‌توانند مسئولان را در اجرایی کردن مصوبات و محدودیت‌ها یاری کنند.

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ۷۰ درصد مبتلایان در استان از جمع‌های خانوادگی و مراسمات عروسی و عزا مبتلا شده‌اند، خاطرنشان کرد: باید در یک‌ماه آینده جلوی برگزاری هرگونه تجمعی را در شهرها و روستاهای استان بگیریم.

وی با بیان اینکه درمان بیماران کرونایی به‌طور میانگین ۱۵میلیون تومان هزینه در بر دارد، گفت: اگر بتوانیم این بیماری را مهار کنیم، قطعا می‌توان این هزینه را صرف زیرساخت‌های بهداشت و درمان و یا سایر موارد کنیم.

عباسی گفت: منتفذین و بزرگان طوایف می‌توانند میثاق‌نامه‌ای را برای جلوگیری از برگزاری مراسم ترحیم و عروسی در مناطق مختلف تهیه و امضا و این میثاق‌نامه را در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر کنند، قطعا اگر جلوی برگزاری این تجمعات در استان به نحوی گرفته شود، می‌توان به کنترل و مهار بیماری کرونا در استان امیدوار بود.

 در صورت بی‌توجهی، موارد ابتلا در چهارمحال و بختیاری به روزانه بیش چند هزار نفر می‌رسد

سید راشد جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در شرایط کرونایی به‌منظور کنترل شیب صعودی بیماری تعطیلی کامل شهرهای با وضعیت قرمز لازم و ضروری است.

وی ادامه داد: اگر با همکاری متصدیان محدودیت‌ها برای گروهای شغلی و پنج حیطه فعالیتی اداری، آموزشی، تجاری و صنفی، فرهنگی و تجمعات، آموزشی و ترددها به درستی اجرا شود، قطعا می‌توان ۹۰ درصد از بیماری کرونا پیشگیری کرد.

جزایری با اشاره به اینکه اگر نتوانیم محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های اعلام شده را به درستی اجرا کنیم زنجیره انتقال قطع  نمی‌شود، خاطرنشان کرد: این مسئله موجب می‌شود میزان سرایت‌پذیری بیماری جهشی شود و بالتبع آن موارد ابتلای سرپایی  و بستری به شدت افزایش پیدا کند و متعاقب آن مرگ ومیر ناشی از کرونا جان هموطنان بیشتری را خواهد گرفت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: طبق برآوردهای انجام گرفته اگر روند بی توجهی‌ها به این بیماری ادامه پیدا کند در ماه‌های پیش‌رو تعداد مبتلایان در چهارمحال و بختیاری از مرز چند هزار نفر نیز خواهد گذشت.

وی در خصوص نقش تجمعات در افزایش موارد ابتلا به بیماری کرونا، گفت: در حال حاضر یکی از عمده‌ترین چالش‌ها  در مقابله با بیماری کرونا مراسمات جشن و سوگواری است که متاسفانه کماکان این مراسمات در استان برگزار می‌شود و۷۰ درصد موارد ابتلای مستقیم وغیر مستقیم مربوط به تجمعات است.

جزایری یادآور شد: عمده بیماران بستری در بیمارستان‌ها یا مبتلایان در مراسمات شادی و عزا به کرونا گرفتار شده‌اند، برگزاری این قبیل مراسمات تجمعی همچنین باعث شیوع خانوادگی بیماری کرونا نیز شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.