• چهارشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۰
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99091209374
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

وضعیت اصفهان بسیار شکننده است

وضعیت اصفهان بسیار شکننده است

ایسنا/اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه از ۶۳ هزار و ۵۰۰ بیماری که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در استان بستری شدند، ۳۰ هزار مرد و ۲۶ هزار نفر زن بهبود یافتند، گفت: متاسفانه ۳ هزار و ۸۰۰ مرد و ۲ هزار و ۹۰۰ نفر زن فوت کردند.

دکتر بهروز کلیدری در نشستی با خبرنگاران که امروز (چهارشنبه_۱۲ آذرماه) برگزار شد، با اعلام اینکه طی این مدت ۶۵۰ مادر باردار مشکوک و مبتلا به کرونا بستری کردیم که متاسفانه ۱۱ مادر باردار جان خود را از دست دادند، افزود: در گروه سنی زیر ۱۸ سال نیز از ابتدای بحران کرونا ۱۶۶ نفر فوت کردند که بیشتر آنها دانش آموز بودند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۴ هزار و ۴۰۰ نفر از پرسنل کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به کرونا مبتلا شدند که متاسفانه تا این لحظه ۱۲ نفر از پرسنل درمانی را در رده های مختلف شغلی از دست دادیم.

وی با قدردانی از اصناف که به ویژه طی دو هفته گذشته به خوبی محدودیت ها را رعایت کردند و پایبندی حداکثری به پروتکل های بهداشتی با وجود شرایط سخت اقتصادی داشتند، اظهار کرد: ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا به این جمع بندی رسیده و محدودیت هایی خوبی اعمال کردند و مردم نیز حداکثر همراهی را به خصوص طی دو هفته گذشته داشتند.

کلیدری با اشاره به اینکه طی ۱۰ روز گذشته، ورودی اورژانس ها بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش داشت، افزود: طی این مدت تعداد بیماران بستری در استان بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش داشت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه در روزهای آخر آبان ماه به شرایط خطرناکی نزدیک شده بودیم، تصریح کرد: تعداد بیماران بستری به ۲ هزار و ۲۰۰ بیمار رسید که فقط ۳۰۰ بیمار تا رسیدن به نقطه شکنندگی سیستم درمان فاصله داشتیم، اما با محدودیت هایی که اعمال شد نزدیک ۳۰ درصد بیماران در حوزه بستری کاهش یافت و برای چندین روز است در بیمارستان الزهرا(س) به عنوان اصلی ترین مرجع خدمت رسانی به بیماران کووید، فضایی برای تنفس و خدمت رسانی بهتر به بیماران ایجاد شده است.

کلیدری با تاکید بر اینکه اگر در همین مسیر حرکت کنیم شاید بتوانیم به زودی به آمار قابل قبول تری در استان دست یابیم، گفت: آثار محدودیت های دو هفته گذشته به مرور از هفته آینده مشخص می شود، همانطور که شرایط فعلی به خاطر محدودیت های نسبی از اواخر آبان ماه است و امیدواریم تا پایان آذر شرایط بهتری در استان تجربه کنیم.

به گزارش ایسنا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه با تاکید براینکه اگر به عادی انگاری برسیم و شرایط اردیبهشت ماه دوباره حاکم شود ممکن است موج های سنگینی در استان تجربه کنیم، گفت: درخواست ما این است که‌ مردم به‌ اصول بهداشتی مثل استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی توجه جدی داشته باشند. ما اصراری به آسیب دیدن معیشت مردم نداریم، اما پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان این است که بازگشایی ها به صورت ناگهانی اتفاق نیفتد و به صورت مرحله بندی باشد، همچنین محدودیت زمانی بعد از ظهرها کماکان باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه بیماران کووید که طی این مدت‌ بستری می کردیم بیشتر در جمع های خانوادگی مبتلا شده بودند، ‌اظهار کرد: محدودیت های شبانه می تواند دورهمی های خانوادگی را محدود کند و پیشنهاد می کنیم محدودیت تردد شبانه را به عنوان آخرین مرحله آزادسازی درنظر بگیرند.

کلیدری با اعلام اینکه از ابتدای شروع کرونا در اسفندماه تا روز گذشته ۶۳ هزار و ۵۰۰ بیمار در بیمارستان های استان بستری کردیم، گفت: از این تعداد متاسفانه ۶ هزار و ۷۰۰ نفر را از دست دادیم که این تعداد شامل بیمارانی بودند که هم تست مثبت و هم منفی PCR داشتند.

وی با بیان اینکه طی این مدت بیمارانی که تست مثبت PCR داشتند و کرونا قطعی بودند بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر بودند، افزود: بین ۱۰ تا ۱۲ درصد مرگ و میر در بیماران بستری داشتیم، درحالی اگر کل بیمارانی که تست مثبت داشتند را درنظر بگیریم نسبت فوت ۲.۷ درصد است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در آذرماه به نظر می رسد شرایط درحال بهتر شدن است، توضیح داد: آمارهای ۱۰ روز اول آذرماه نشان می دهد میزان مرگ و میرها ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده و انتظار می رود کاهش مرگ و میر بیشتری را در نیمه دوم آذر تجربه کنیم.

کلیدری در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، گفت: از ۶۳ هزار و ۵۰۰ بیماری که طی این مدت بستری کردیم، ۳۰ هزار مرد و ۲۶ هزار نفر زن بهبود یافتند. همچنین ۳ هزار و ۸۰۰ مرد و ۲ هزار و ۹۰۰ نفر زن فوت کردند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا، با یادآوری اینکه در آبان ماه با سیر صعودی بیماران بستری، ‌آرایشی جدیدی در بیمارستان ها ایجاد کردیم، ‌گفت: بیمارستان الزهرا(س) و عیسی بن مریم با صد در صد ظرفیت مشغول خدمت رسانی بودند و بیمارستان میلاد، عسگریه و خانواده هم بیمار بستری کردند. در مجموع از ۱۳۰۰ بیماری که در آبان ماه به صورت میانگین در اصفهان بستری می کردیم، ۳۰۰ بیمار در بخش خصوصی و خیریه و هزار بیمار در بخش دولتی بستری می شدند.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی از ابتدای شیوع کرونا مشغول ارزیابی بیماران بودند و طی این مدت به ۱۱ آزمایشگاه خصوصی مجوز دادیم و ظرفیت قابل قبولی برای بیماران ایجاد کردند، گفت: در آبان ماه گاهی تا ۳ هزار تست در روز انجام دادیم اما خوشبختانه میزان نیاز به آزمایش هم اکنون کاهش یافته و به طور میانگین حدود ۱۵۰۰ تست در استان انجام‌ دهیم، درحالی که ظرفیت وجود دارد ولی متقاضی وجود ندارد.

کلیدری خاطرنشان کرد: از تست هایی که در روز گرفته می شود حدود ۵۰۰ بیمار در روز شناسایی می شوند یعنی حدود ۳۰ درصد تست ها مثبت است، درحالی که در آبان ماه ۶۰ درصد تست ها مثبت می شد.

وی با بیان اینکه استان اصفهان باتوجه به فعال کردن بخش خصوصی، یکی از بالاترین ظرفیت های تست PCR را دارد، ‌گفت: حدود ۱۲ درصد تست های کشور در آبان ماه در اصفهان انجام می شد، درحالی که ۶ درصد جمعیت کشور را داریم این ظرفیت باقی است و اگر در شرایط سختی قرار گیریم قابل گسترش است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درخصوص اعمال جراحی زیبایی، گفت: مشکلی که داریم و بارها مطرح کرده این فعالیت های غیرمجاز در حوزه زیبایی است، بسیاری از این فعالیت ها در موسسات بدون تابلو در حال انجام است که ورد به آنها و اثبات تخلف به راحتی امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از این موسسات را شناسایی می کنیم و با همکاران دستگاه های قضایی به علت مداخله در درمان با آنها برخورد می شود، ‌گفت: فقط در خرداد و تیرماه با ۷۰ موسسه برخورد جدی کردیم که ۴۰ مورد پلمب شد، اما مجموعه های خیلی زیادی وجود دارد که در جلسه اخیر با دادستان اصفهان نیز درخواست کردیم صنوف در این زمینه بیشتر مسئولیت پذیر باشند و ناظر مجموعه خودشان باشند.

کلیدری در ادامه تاکید کرد: شرایط بسیار شکننده است و عادی انگاری شرایط منجر به این می شود که دوباره تجربه تلخ تیر، مرداد و شهریور را داشته باشیم، اما با پایبندی مردم به اصول بهداشتی امیدواریم شرایط قابل قبول شود.

وی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد پروتکل های بهداشتی تا ۹۰ درصد رعایت می شود و همه خطر را احساس کرده اند، افزود: طی جلساتی که با دادستان اصفهان داشتیم پیشنهاد شد به افراد بیمار از طریق پیامک هشدار داده شود، در صورت بی توجهی به هشدار، اخطار دوم با تهدید معرفی به مراجع قضایی و اخطار سوم پیگرد قضایی باشد، چون این فرد سلامت جمعی را به خطر انداخته است.

وی تصریح کرد: این ساختار نمی تواند پوشش صد در صدی ایجاد کند و با مشارکت همه گروه ها باز هم نمی توان همه افراد بیمار را رصد کرد، اما محدودیت قابل قبولی ایجاد می کند، همانطور که محدودیت و شکستن زنجیره به شکلی که اتفاق افتاد خروجی خود را در آمارهای ما نشان داد، پس می توانیم بگوییم محدودیت ها موثر بوده و منجر به کاهش بیماری و کاهش مرگ و میر شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه عمده شهرستان های استان در حال خروج از وضعیت قرمز هستند و تنها ۳ تا ۴ شهرستان در نیمه دوم آذر در وضعیت قرمز باقی می مانند، گفت: اینکه چرا برخی شهرستان ها هنوز در وضعیت قرمز هستند شاید به خاطر گسترش موج بیماری در شهرستان ها است و هر شهرستانی این موج را دیرتر یا زودتر تجربه کرد. به عنوان نمونه شهرستان سمیرم در شهریور و مهر موج سنگینی تجربه کرد که چند علت داشت؛ یک علت برداشت محصول و بکارگیری کارگران از نقاط مختلف بود و همچنین مراسمی که در شهرستان برگزار شده بود و اتفاقات ناگواری رقم زده بود، ‌به طوری که تنها در یک مراسم ترحیم، ۱۱۲ نفر مبتلا داشتیم و ۷۰ نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند.

وی در خصوص داروهای درمان بیماران کووید نیز توضیح داد: هر درمانی که بتواند بیماری را بیشتر درمان و عارضه کمتری ایجاد کند در دنیا به عنوان درمان موثر معرفی می شود، در این زمینه تمام مراکز علمی دنیا به سازمان بهداشت جهانی استناد می کنند، درحالی که متاسفانه گاهی تایید دارو و درمان ها با سیاست و اقتصاد کشورها آمیخته است و هوشمندانه باید به آن توجه کرد.

کلیدری ادامه داد: در خصوص برخی داروهایی که طی چند ماه گذشته برای درمان بیماران کووید مطرح شده بود سعی می شود اگر توصیه ای هم می شود مبتنی بر مستندات باشد، در عین حال بهتر است هر دارویی با هر بیماری تجویز نشود. مثلا داروی رمدیسیویر در گروه خاصی از بیماران توصیه شده، اما برخی فضاسازی ها منجر به این می شود که افراد زیادی متقاضی این داروها باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه پس از گذشت این مدت از همه گیری کرونا چند توصیه اصلی برای بیماران کووید دارم، توضیح داد: توصیه اول این است که آنچه به بیماران کمک می کند مراجعه به موقع به بیمارستان ها است، دوم اینکه از بیماران حمایت خوب تنفسی انجام شود و اکسیژن به میزان نیاز داده شود، همچنین مراقبت از بیماران زمینه ای اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد طی این مدت عمده بیماران کووید بیماری زمینه ای کنترل نشده داشتند که عمدتا دیابت بوده است، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۷۰۰ پرونده فوت بیماران کووید را در استان بررسی کردیم و تک تک بیمارستان های مرکز ارجاع بیماان را آنالیز کردیم و درحال آنالیز بیمارستان های خصوصی و خیریه هستیم. نتایج این آنالیزها را نیز به وزارت بهداشت و بیمارستان ها گزارش می دهیم.

کلیدری ادامه داد: اقدام دیگر برای کاهش نگرانی ها این است که در تمام بیمارستان ها یک مرجع علمی تعریف کرده ایم که با مرجع علمی اصلی استان در ارتباط هستند و بر پروتکل های درمانی نظارت می کنند. داروهای خاص توصیه شده مثل داروهای ضد ویروس و درمان های مکمل باید با هماهنگی این مرجع علمی تعریف شود و سعی کردیم از پراکندگی درمان و تجویز داروهای متعدد جلوگیری کنیم.

وی درمان بیماران سرپایی را مشکل تر از بیمارستان ها دانست و گفت: تلاش کرده ایم بر روند درمان و داروهای تجویزی نظارت کنیم، بسیاری از بیماران در مطب ها درمان و خوب می شوند اما توصیه می کنیم بیماران بدحال را سریعتر به مراکز درمانی ارجاع دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: به علت فضای دردناکی که در شهریور، ‌مهر و آبان در استان ایجاد شده بود بسیاری از بیماران از بستری در بیمارستان امتناع می کردند و مشکلاتی برای درمان بیماران ایجاد می کرد.

وی با اشاره به اینکه اولین سلامتکده طب سنتی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان راه اندازی کرده ایم، گفت: سعی می کنیم در شهرستان های استان نیز این مراکز را راه اندازی و مسیرهای درمانی در این حوزه را نیز مدیریت کنیم. افراد متخصص طب سنتی در این مجموعه هستند و مبتنی بر مستندات خاصی حرکت می کنند، سعی می کنیم طب سنتی را در این راستا ساماندهی کنیم، درحالی که متاسفانه هم اکنون ساماندهی در زمینه طب سنتی وجود ندارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.