• دوشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۲
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99092418570
  • خبرنگار : 50046

قوانین "من درآوردی" بانک ها برای اعطای وام ازدواج

قوانین "من درآوردی" بانک ها برای اعطای وام ازدواج

ایسنا/خراسان شمالی دریافت وام ازدواج برای خانواده های که فرزند دم بخت دارند سخت شده و آنها را با مشکل مواجه کرده است.

برای آغاز یک زندگی مشترک باید حداقل هایی فراهم شود، اما همه ما میدانیم با توجه به وضعیت اقتصادی این حداقل ها هرسال تغییر پیدا می کند و در حال حاضر و در شرایط کنونی به دست آوردن این حداقل ها دردسر زیادی دارد.

این روزها مشکلاتی از قبیل بیکاری، افزایش روز افزون قیمت مسکن و اجاره خانه، خرج زندگی و تهیه جهیزیه هر جوان ایرانی را  که می خواهد تشکیل  زندگی بدهد را به فکر فرو می برد.

از طرف دیگر دریافت وام ازدواج که این روزها گرفتن آن از بانک بسیار سخت و دشوار شده زوج های جوان را با مشکل دیگر روبرو کرده است.

بسیاری از جوانان که تازه می خواهند زندگی مشترک را شروع کنند از دشواری های وام ازدواج به شدت ناراضی هستند و دیگر اشتیاقی به گرفتن وام ندارند و انصراف می دهند.

یکی از دلایل به تعویق انداخته شدن ازدواج جوانان مسائل و مشکلات مالی بوده و هست و از این رو دولت ها برای حل مسائل و مشکلات مالی جوانان با افزایش وام ازدواج سعی داشتند مسیر این امر را هموار و راحت تر کنند.

از این رو میزان وام ازدواج  از سه میلیون در سال ۹۵  به ۳۰ میلیون در سال ۹۸ و سپس به ۵۰ میلیون در تومان در سال ۹۹ افزایش یافت، ولی در شرایط کنونی و امروزی جوانان باید راه های ناهمواری را برای رسیدن به وام ازدواج طی کنند.

یکی از این دشواری های وام ازدواج سنگ اندازی برخی از بانک ها است که موجب ایجاد مشکلات برای جوانان می شوند.

سنگ هایی که بانک ها برای عدم پرداخت وام ازدواج جلوی پای زوجین می اندازند

براتی یکی از متقاضیان وام ازدواج از یکی از بانک های خراسان شمالی است که در گفت و گو با ایسنا می گوید: حدود یک ماهی است که ازدواج کرده ام و بعد از اینکه سند ازدواج از سوی محضرخانه صادر شد اقدام به ثبت نام در سامانه برای دریافت وام ازدواج کرده ام.

وی می افزاید: ابتدا تمایل داشتم تا وام ازدواج را از بانک کشاورزی دریافت کنم اما بعد از بررسی هایی که داشتم اعلام شد که این بانک وام ازدواج را به دلیل اینکه سایر تسهیلات را ارائه می دهد، پرداخت نمی کند.

وی ادامه می دهد: از یکی دیگر از بانک ها نیز پرس و جو کردم اما آن بانک نیز اعلام کرد که هنوز در حال پرداخت وام متقاضیان سال گذشته است و در نهایت متقاضی دریافت وام از یکی از بانک های خصوصی در بجنورد شدم.

براتی با اشاره به اینکه برای تهیه مدارک مورد نیاز به بانک مراجعه کردم، اضافه می کند: در آنجا به من اعلام شد از آنجاییکه یک تعداد از متقاضیانی که درخواست وام داده بودند و هم اکنون نوبت پرداخت شده ولی چون نتوانسته اند تضامین لازم را مهیا کنند، اگر ضامن ها و مدارک لازم را فراهم کردید، وام به شما پرداخت می شود.

وی توضیح می دهد: حکم کاری و فیش حقوقی دو کارمند، ۶۰ میلیون تومان سفته از جمله تضامینی بود که این بانک درخواست کرد و من هم فیش حقوقی و حکم کاری دو کارمند را به بانک ارائه دادم.

این متقاضی وام ازدواج ادامه می دهد: اما از همین جا سنگ اندازی ها شروع شد، یکی از ضامن هایم مجرد و حقوق خالصی دریافت شده از خزانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که مسئول اعتبارات به یکی از بندهای فیش حقوقی این کارمند اشکال وارد کرد و مجبور شدم صورت حساب شش ماهه آن ضامن را به بانک ارائه بدهم ولی دوباره بهانه آورده شد که ما می دانیم این رقم پرداخت می شود اما برای اطمینان از دستگاه مربوطه یک نامه دیگر آورده شود که خالص پرداختی از خزانه برای این فرد رقم مذکور است و مجبور شدیم آن نامه نیز تحویل بانک دهیم.

وی با بیان اینکه خود من هم کارمند یکی از دستگاه های اجرای هستم و به مسئول اعتبارات بانک اعلام کردم که حکم و فیش حقوقی خود را نیز می توانم ارائه دهم، تصریح می کند: بالاخره بانک ضامن ها را قبول کرد و گفت به مقدار ۶۰ میلیون تومان سفته باید آورده شود و علاوه بر آن ارائه یک چک از سوی یکی از ضامن ها نیز الزامی است که ضامن های بنده چک نداشتند.

براتی با طرح این سوال خاطرنشان می کند: چرا با ارائه دو ضامن کارمند و سفته، بانک دوباره چک از متقاضی درخواست می کند؟ و مشخص است که اقدام این بانک سنگ اندازی برای دواندن متقاضی است تا از درخواست وام انصراف دهد.

وی در ادامه تصریح می کند: از سوی دیگر تعدادی از افراد هستند که می توانند به درخواست های این بانک جامه عمل بپوشانند و خیلی از متقاضیان هستند که نمی توانند آن را تامین کنند و تکلیف آن ها در این میان با این مخارج سنگین و قیمت بالای کالاها چه می شود؟!

2

از درد بهانه گیری بانک ها بنالیم یا قیمت سروسام آور کالاها

یکی دیگر از متقاضیان وام ازدواج در بجنورد در ادامه در گفت و گو با ایسنا، بیان می کند: شرایطی که بانک ها برای اعطای وام ازدواج اعلام می کنند بسیار سخت است و برای ما آماده کردن چنین تقاضاهایی امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر بانک ها برای وام ازدواج دو کارمند را به عنوان ضمانت درخواست می کنند، می گوید: متاسفانه در حال حاضر آنقدر شرایط سخت شده است که کمتر کسی است که تمایل دارد تا ضمانت شخص دیگری را قبول کند.

این متقاضی وام ازدواج خاطرنشان می کند: بدون دریافت وام ازدواج نیز حتی فراهم کردن وسایل اولیه زندگی همچون پخچال، گاز، فرش و ... امکان پذیر نیست و در شرایط کنونی که قیمت کالاها لحظه به لحظه افزایش می یابد حتی کار کردن برای خریدن یک رقم از کالاها خیلی سخت است و اگر وام ازدواج نباشد شاید تا دو سه سال قادر به عروسی نباشیم.

وی تصریح می کند: از درد بهانه گیری های بانک ها برای اعطای وام ازدواج، صف طولانی دریافت وام بگوییم یا  اجاره بهای بالای منزل و قیمت های سرسام آور کالاها؛ و در حقیقت یک زوج از زمان عقد تا زمان تهیه تمامی وسایل زندگی و رفتن به منزل خود از فشار و استرسی که به آن ها وارد می شود له می شوند.

سخت گیری بانک های خصوصی چرا فقط برای ارائه وام های چهاردرصد است؟!

هدایتی دبیر شورای هماهنگی شعب بانک های خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، اظهارمی دارد: تضامین مورد نظر برای اعطای وام ازدواج در بانک های خصوصی و دولتی هیچ فرقی نمی کند و شرایط یکسان است.

وی می افزاید: وجود یک ضامن معتبر، ارائه چک و یا سفته از دیگر مواردی است که باید از سوی متقاضی به بانک ارائه شود و الزامی برای ارائه هر دوی آن ها نیست.

هدایتی خاطرنشان می کند: اما برخی از بانک ها مواردی را به متقاضی اعلام می کنند که خارج از دستورالعمل اعلام شده است که در واقع اعتراض نسبت به یکی از بانک های خصوصی از سوی متقاضیان اعلام شده و با این بانک مکاتبه شده که بر اساس کدام قوانین و مقررات عمل می کند؟

وی با طرح این سوال تصریح می کند: چرا این سخت گیری ها هنگام جذب منابع مردم این استان انجام نمی شود و زمانی که می خواهند وام چهار درصد پرداخت کنند بهانه گیری های مختلف به میان می آید.

این مقام مسئول تاکیدمی کند: این بهانه گیری ها خدمت به مردم استان نیست و فقط برای آن ها دردسر ایجاد می کند.

وجود ۵۰۰۰ متقاضی در صف دریافت وام ازدواج

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری هشت هزار و ۶۱۳ فقره وام ازدواج پرداخت شده است، ادامه می دهد: برای این تعداد از وام ها مبلغ ۴۵۴۷ میلیارد ریال تسهیلات واریز شده است.

به گفته دبیر هماهنگی شعب بانک های خراسان شمالی بیشترین وام ازدواجی که در این استان طی سال جاری پرداخت شده مربوط به بانک ملی، ملت و صادرات بوده است.

وی تصریح می کند: علاوه بر آن هنوز پنج هزار متقاضی نیز در صف دریافت وام ازدواج در استان هستند.

2

ثبت بیش از ۶۰۰۰ واقعه ازدواج در خراسان شمالی

زاهدی نیا مدیرکل ثبت احوال خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، می گوید: طی هشت ماه سال جاری شش هزار و ۷۴ واقعه ازدواج در این استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد رشد داشته است.

به گفته وی تعداد ازدواج های ثبت شده در مدت مشابه سال گذشته پنج هزار و ۶۲۲ مورد بوده است.

زاهدی نیا بیان می کند: میانگین سن ازدواج زوج و زوجه در کل وقایع ازدواج های به ثبت رسیده به ترتیب ۲۷.۸ و ۲۲.۵ سال است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.