• دوشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۱
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99110603793
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

معاون عمرانی شهردار تبریز:

برخی ادارات خدماتی و اشخاص مقابل اجرای پروژه‌های شهری سنگ اندازی نکنند

برخی ادارات خدماتی و اشخاص مقابل اجرای پروژه‌های شهری سنگ اندازی نکنند

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون عمرانی شهردار تبریز گفت: بسیاری از پروژه های شهرداری با وجود انجام مطالعات لازم به دلیل عدم همکاری برخی از ادارات خدماتی و اشخاص اجرا نمی‌شود.

محمد حسین اسحقی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه سال آینده بر اساس اعلام شورای اسلامی شهر، سال حفاظت و مرمت بافت‌های هویتی شهر تبریز است، اظهار کرد: محلات قدیمی بافت‌های تاریخی نمایانگر هویت شهر است و تمام تلاش شهرداری در سال ۱۴۰۰ احیای این بافت‌ها در تمام جنبه‌ها از معماری و شهرسازی گرفته تا کارهای عمرانی خواهد بود.

وی افزود: تلاش شهرداری و شورا احیای نام‌های قدیمی و تاریخی معابر و محلات است که در کمیسیون فرهنگی شورا به تصویب رسیده و اجرای آن آغاز شده است.

وی گفت: در راستای رسیدن به اهداف تعیین شده تبدیل خانه‌های قدیمی شهر به موزه یکی از اقدامات مهم و تاثیرگذار محسوب می‌شود.

اسحقی، خرید و مقاوم سازی خانه‌های تاریخی را از اقدامات مهم شهرداری در سال ۱۴۰۰ دانست و تشریح کرد: خانه‌های قدیمی بسیاری در شهر است که امکان تبدیل به موزه را دارد؛ از این رو مرمت خانه‌های قدیمی از امسال آغاز شده و سال ۱۴۰۰ با جدیت ادامه پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه احداث پارک باغشمال با محوریت احیای عمارت کلاه فرنگی مهم‌ترین پروژه بازآفرینی هویت شهری است، گفت: این کاخ به عنوان سمبل ساختمان‌های مورد استفاده در دوره قاجار است و با احیای این کاخ به توسعه زیرساخت‌های گردشگری کمک بزرگی می‌شود.

انتقال شورای شهر به ساختمان باغ گلستان

وی با بیان اینکه بازسازی و مرمت چند ساختمان دیگر نیز در برنامه کاری شهرداری تبریز است، ادامه داد: مرمت ساختمان باغ گلستان به عنوان اولین ساختمان انجمن شهر در کشور که بیش از ۱۱۰ سال قدمت دارد از جمله این برنامه هاست و با تکمیل مرمت این ساختمان، شورای اسلامی شهر دوره ششم به این ساختمان منتقل شده و مرمت اساسی عمارت ساعت آغاز می شود.

معاون عمرانی شهردار تبریز گفت: موزه کاریکاتور و کتابخانه مجموعه خانه هنر نیز به مجموعه نگارخانه حیدربابا در جنب مقبره الشعرا منتقل می‌شود؛ برنامه ما تکمیل موزه هنرهای معاصر در جوار مقبره الشعرا است.

وی در خصوص بازسازی و مرمت عمارت ساعت نیز تاکید کرد: همزمان با حضور اعضای شورای اسلامی شهر در ساختمان عمارت، امکان مرمت اساسی ساختمان وجود ندارد؛ تردد پرتعداد شهروندان به این ساختمان باعث جلوگیری از کار عوامل اجرایی و نیز استهلاک بالای بنا می‌شود.

وی گفت:  با مرمت کامل این ساختمان مجموعه عمارت ساعت به عنوان بزرگترین موزه شهرداری‌های کشور فعالیت خواهد کرد.

اسحقی، تکمیل رواق‌های مجموعه دو کمال و تکمیل مقبره الشعرا را از برنامه‌های عمرانی ۱۴۰۰ اعلام کرد و گفت: تکمیل صفه جنوبی مقبره الشعرا از جمله پروژه‌های فرهنگی عمرانی در دست اجرای شهرداری است که با تکمیل این صفه و با توجه به افتتاح صفه شمالی در شهریورماه سال جاری، کار پروژه در سطح تکمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته برای شهر تبریز پنج محور گردشگری تعریف شده است، گفت: کف سازی و تکمیل پروژه‌های این پنج محور جزو پروژه های اولویت دار شهرداری تبریز برای سال آینده است.

وی افزود: کف سازی کوچه پروین اعتصامی، لک لر، بخشی از بازار شتربان انجام شده و سال آینده محور ششگلان به موزه قاجار و مقبره الشعرا به پیاده راه تبدیل می‌شود. همچنین بهسازی حیدر تکیه سی، خانه ثقه الاسلام، بازارچه قدیمی سرخاب، احداث مسیر پیاده راه سامان میدانی، بهسازی دروازه‌های بازارچه دوه چی نیز در برنامه‌های عمرانی سال آینده قرار گرفته است.

معاون عمرانی شهردار تبریز با اشاره به اقدامات انجام شده در داخل مجموعه بازار سرپوشیده تبریز نیز گفت: در داخل بازار قدیمی تبریز جداره سازی و مقاوم سازی و کف سازی انجام شده و در مسیر سامان میدانی ضمن کف سازی کل تاسیسات به زیرزمین انتقال داده می‌شود.


وی در خصوص مسیر دوم گردشگری تبریز نیز تاکید کرد: در  مسیر حاج جبار نایب و مقصودیه در خصوص کف سازی و بهسازی موزه‌های موجود در مسیر، اقدامات اساسی صورت می‌گیرد و خانه‌های قدیمی واقع در مسیر نیز در صورت نیاز مرمت خواهد شد.

وی با انتقاد از وضعیت نگهداری و بهره برداری از ساختمان‌های قدیمی، گفت: شهرداری بیش از آنکه به بحث فیزیکال خانه‌های قدیمی توجه کند باید به موضوع نحوه بهره برداری و استفاده از آن تمرکز کند.

اسحقی افزود: موزه‌ها و ساختمان‌های قدیمی که تاکنون ساخته شده و در اختیار ارگان‌ها و نهادها قرار گرفته متاسفانه درست بهره برداری نشده و تبدیل به پاتوق برای برخی شده است. عمده خانه‌هایی که شهرداری به ارگان‌ها داده درب شان به روی مردم بسته است و گاهی برای نشست‌ها و محافل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی، بهره برداری مناسب را از خود مرمت مهمتر دانست و گفت: امیدواریم در آینده این روند اصلاح شود و خانه‌های قدیمی درست مورد بهره برداری قرار گیرد، باید از این خانه‌های قدیمی بیشترین بهره برداری فرهنگی را داشته باشیم اما در چند سال اخیر، عکس این روند را شاهد بودیم.

وی در ادامه با بیان اینکه خانه کلکته چی در حال مرمت است، گفت: اگر مالک خانه ارفع الملک جلیلی نیز با شهرداری همکاری کند، بازسازی و مرمت این خانه تاریخی نیز آغاز خواهد شد تا به عنوان خانه اولین شهردار در ایران تقدیم شهروندان شود.

معاون عمرانی شهردار تبریز گفت: کف سازی گوموش قیه نیز در راستای همین محور گردشگری اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به سیاست توسعه محلات و اجرای برنامه محله محوری در شهرداری تبریز، اظهار کرد: در نظر داریم در هر محله که بازارچه داریم به عنوان پیاده راه کف سازی کنیم؛ این میادین بر مبنای طرح احیای هویت میدان محله‌ها پیاده راه سازی می‌شود. محله بازارچه کوی پرواز و محله بازارچه کوی نگارستان نمونه‌هایی از این پروژه هستند.

نباید پیاده راه به خیابان تبدیل شود

معاون عمرانی شهردار تبریز با انتقاد از تبدیل پیاده راه‌ها به مسیر عبور خودرو، گفت: انتظار داریم مسیرهایی که به عنوان پیاده راه مصوب شده به همان صورت استفاده شود و پلیس به راحتی این مسیرها را به محل عبور خودرو تبدیل نکند. این اتفاق ضمن از بین بردن هزینه‌های صرف شده باعث دلسردی در مردم و شهرداری می‌شود. نباید به همین سادگی پیاده راه به خیابان تبدیل شود.

وی با اشاره به مطالعات انجام یافته برای اجرای طرح پیاده راه خیابان جمهوری، خاطرنشان کرد: تمام مطالعات لازم در خصوص این پیاده راه انجام و مجوزهای لازم برای آن اخذ شده و با جدیت می‌تواند اجرا شود.

وی محدوده این مسیر را  از ابتدای دارایی تا راسته کوچه دانست و گفت: شهرداری چند بار سعی کرده این پروژه را اجرا کند، اما با دلایل غیر قابل قبول جلوی آن را گرفته اند. به نظر می‌رسد اجرای این پروژه عزم استانی را می‌طلبد.

اسحقی گفت: پیاده راه جمهوری باعث ایجاد بزرگترین پلازای شهری در قلب یکی از تاریخی‌ترین شهرهای جهان می‌شود که می‌تواند در مراسم‌های ملی و مذهبی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این محل نقطه تلاقی خطوط یک و سه مترو بوده و انتقال شهروندان را می‌تواند تسهیل کند.

وی با انتقاد از عدم همکاری دستگاه‌های مختلف برای اجرای این پروژه، گفت: از دستگاه‌ها کمکی برای اجرا نمی‌خواهیم فقط مانع کار نشوند و بگذارند کارهایی که قصد داریم بر اساس مطالعات انجام یافته اجرا کنیم، عملیاتی شود. تمام جوانب در مطالعات انجام یافته اعم از محل بارگیری و باراندازی گرفته تا محل مسافر گیری در این پروژه پیش بینی  شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع توسعه فضای سبز شهر تبریز نیز پرداخت و گفت: در سال ۱۴۰۰ نیز توسعه فضای سبز در برنامه‌های اولویت دار شهرداری قرار دارد.

معاون عمرانی شهردار تبریز گفت: خرید و تملک باغات چای کنار و توانیر تا دو کمال که بخشی از آن انجام شده، در سال آینده ادامه پیدا می کند. با تکمیل تملک، می توان به عنوان یک مجموعه این باغات را به همدیگر نزدیک و یک مسیر سلامت و توریستی ایجاد کرد.

وی افزود: در بحث کلان احیای محور توریستی گردشگری و سلامت میدان چایی مدنظر شهرداری است تا یک مسیر گردشگری جدید ایجاد شود.

وی اظهار کرد: قرارداد احداث پارک بزرگ تبریز به عنوان بزرگترین پارک درون شهری با ۶۰۰ هکتار مساحت منعقد شده و در بودجه عمرانی سال ۱۴۰۰ دیده شده است.

اسحقی در پایان تاکید کرد: هدف پروژه‌های عمرانی شهرداری، ساخت شهری آرام و سالم، با هویت، با نشاط و سرزنده بوده و این پروژه‌ها با محوریت توسعه فضای سبز و گردشگری به رونق اقتصاد شهر کمک خواهد کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.