• چهارشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: Khorasan-Razavi-149283

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خبرداد؛

برگزاری نخستین گذر فرهنگ و هنر در مشهد

برگزاری نخستین گذر فرهنگ و هنر در مشهد
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با توجه به برنامه جامع اقتصادی استاندار محترم برای تحقق مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، نمایشگاه فصلی «گذر فرهنگ و هنر» با هدف ارائه آثار هنری وابسته به صنایع فرهنگی در کوهسنگی مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر مروارید با اعلام این خبر اظهار کرد: این نمایشگاه با حضور 100 هنرمند در 45 غرفه، از 26 الی 30 مرداد ماه به مدت پنج روز در کوهسنگی مشهد از ساعت 19 الی 23 میزبان علاقه‌مندان و هنردوستان خواهد بود.

وی افزود: توسعه مفهومی غایی و پیشرانی مهم برای حرکت رو به جلوی جوامع به حساب می‌آید. نقش بنیادین اقتصاد در شکل‌گیری توسعه به معنای متوازن و کامل آن همواره مورد توجه جدی بوده است. تحولات روزافزون جوامع، الگوهای اقتصادی زمینه‌ساز توسعه را دست‌خوش تغییرات جدی و قابل توجهی کرده است. 

وی ادامه داد: رشد اقتصادی بسترساز و تسهیل‌گر تحقق توسعه است. لذا توجه به پیوست‌های اقتصادی در همه ابعاد مختلف توسعه از جمله فرهنگی، سیاسی و یا اجتماعی الزامی است. پیوند دوسویه این حوزه‌ها با اقتصاد از یک سو و رابطه آن‌ها با یکدیگر می‌تواند زمینه شکل‌گیری یک جامعه توسعه یافته را محقق سازد.

مروارید افزود: یافتن الگوهای درست و مبتنی بر مقتضیات بومی برای تحقق پیوند اقتصاد و سایر حوزه‌ها نیازی بنیادین و اساسی است. در این الگو رابطه میان سه ضلع اصلی پویایی اقتصاد یعنی کارآفرینان و سرمایه گذاران، بخش‌های قانون‌گذاری و بدنه اجتماعی تبیین می‌گردد و همسویی میان این سه ضلع هر گونه خطا و انحرافی را خنثی می‌کند. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: یکی از بخش‌های مهم الگوی یاد شده، توجه به ظرفیت فرهنگ در دو حوزه مهم گفتمان‌سازی مسئله اقتصاد و بهره بردن از رونق تولیدات و صنایع فرهنگی است. فرهنگ به دلیلی ویژگی مهم آن که هم تولید و هم مصرف است، از زمینه اقتصادی شدن ویژه‌ای برخوردار است.

مروارید ادامه داد: صنایع فرهنگی با همین رویکرد اقتصاد فرهنگی، طی صد سال اخیر نقش مهمی را در اقتصاد جهان ایفا می‌کنند. صنایعی که با بهره‌مندی از داشته‌های هویتی و فرهنگی به خلق و گسترش ایده‌ها در قالب محصولات و خدمات مورد نیاز مردم در عرصه نرم می‌پرازند. رویکرد اصلی در صنایع فرهنگی بر خلاف رویکردهای کهنه هزینه بر بودن فرهنگ و مسائل آن، رویکرد مولد و کسب ثروت از طریق داشته‌های فرهنگی است. با توجه به شکل‌گیری جامعه اطلاعاتی نوع نیازهای مردم از نیازهای اولیه به نیازهای پیچیده و ثانویه تغییر کرده است. لذا رفع این نیازهای ثانویه که بسیاری از آن‌ها ماهیتی فرهنگی و نرم‌افزاری دارند، نیازمند بهره‌مندی از ظرفیت صنایع فرهنگی است.

وی با بیان این که کالاهای فرهنگی بر خلاف کالاهای صنعتی در روند تولید بسیار کم هزینه‌تر هستند؛ اما مورد توجه مصرف‌کنندگان معاصر جهان قرار می‌گیرند افزود: ‌لذا چنان که اشاره شد، هم اکنون صنایع فرهنگی درصد قابل توجهی از کل GDP اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است. به عنوان نمونه برنامه‌ریزی برخی از کشورهای همسایه ایران همچون ترکیه و یا قطر برای خلق صنایع خلاق یا فرهنگی و کسب درآمد موثر در اقتصاد ملی بسیار قابل توجه است. همچنین به عنوان مثال کوچک، استانبول در سال ۲۰۱۰ میلادی در حالی که به عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا تعیین شده بود، با بهره بردن از ظرفیت گردشگری و ارائه کالا و خدمات فرهنگی بخش مهمی از اقتصاد شهری خویش را فعال ساخت. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، طرح گذر فرهنگ و هنر را از طرح‌های ابتکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و افزود: ایده گذر فرهنگ و هنر، به عنوان مکانی برای ارائه تولیدات هنری و فرهنگی از سوی هنرمندان به مردم و با اتخاذ رویکرد ثروت آفرینی از طریق فرهنگ و ارتقای سهم فرهنگ و هنر در GDP ملی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحدهای مرتبط با آن قرار گرفته است. گذر فرهنگ و هنر با هدف توسعه کسب و کارهای مرتبط با صنایع فرهنگی، زمینه‌سازی ارتباط مستقیم مردم یا مصرف‌کنندگان با تولیدکنندگان، رفع موانع اقتصادی و ساختاری بازار هنر، شناسایی و ایجاد شبکه‌ای از تولیدکنندگان فرهنگی و هنری و در نهایت کسب سرمایه به جای هزینه کردن سرمایه در الگوی مدیریت فرهنگی را مورد پیگیری قرار داده است.

مروارید افزود: تجربه نشان داده است که خودکفایی در هنرها، خصوصا هنرهای تجسمی به سرعت شکل می‌گیرد و بر همین اساس گذر فرهنگ و هنر به دنبال ایجاد فرصت‌های مناسب در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر است. 

وی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این راستا در گام نخست برگزاری گذرهای فصلی و موقت را در نقاط پرتجمع شهری برنامه ریزی نموده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در گام نخست نمایشگاه گذر فرهنگ و هنر با هدف ارائه آثار هنری وابسته به صنایع فرهنگی شامل هنرهایی متنوع چون سفالگری، نقاشی، زیورآلات، کاشی، هنرهای مرتبط با چرم و پارچه، عروسک، کتاب، میناکاری و قلمزنی، چوب و… در محل کوهسنگی مشهد به عنوان یکی از مراکز مهم و محل تجمع شهروندان و زائران از تاریخ بیست و ششم تا سی‌ام مرداد ماه سال جاری برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: حضور نزدیک به صد هنرمند خراسان رضوی که در قالب ۴۵ غرفه آثار خویش را بدون واسطه به مردم عرضه می‌نمایند، از ویژگی‌های مهم این نمایشگاه است. توجه به سلیقه عمومی مردم و ارائه هنرهای کاربردی به معنای هنرهایی که در زندگی روزمره مردم نقش آفرین بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، مورد توجه قرار گرفته است. به این معنی که در مراحل اول به جای پرداختن به کارهای صرفا انتزاعی از ظرفیت هنر در قالب تولید محصولات مورد نیاز مردم در امور جاری بهره گرفته شده است. 

مروارید بیان کرد: ارتباط مستقیم مردم با تولیدکنندگان و هنرمندان و آشنایی آن‌ها با محصولات هنری و فرایند تولید آن‌ها در تغییر نگرش مردم به شیوه مصرف فرهنگی موثر بوده و زمینه‌ساز اصلاح الگوهای مصرف خواهد بود. به گونه‌ای که جای امیدواری است که به تدریج به جای این که جامعه ایرانی بازار مصرف فرهنگی کشورهای خارجی باشد، در گام نخست از صنایع فرهنگی داخلی استفاده کرده و در گام بعد به اقتصاد بین‌الملل و فروش جهانی محصولات خویش بیندیشند. 

وی افزود: ارائه بیش از هفتصد محصول در قالب‌های گوناگون و بازدید چندهزار نفری در یکی از شلوغ‌ترین بازه‌های زمانی حضور زائران و شهروندان مشهدی، زمینه‌ساز برپایی این نمایشگاه در گام های بعدی در دو قالب بازارهای فصلی و موقت نمایشگاهی و بازارهای دائمی هنر در مشهد مقدس است. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: از دیگر اهداف برپایی گذر فرهنگ و هنر، نشان دادن ظرفیت تولیدات هنری استان و ارزش اقتصادی آن‌ها است تا از این طریق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در حوزه تولیدات هنری تمایل یافته و به این شکل بتوان با تبدیل صنایع و مشاغل خانگی هنری به صنایع بزرگ خلاق، گامی بزرگ در جهت تبدیل شدن تولیدات بومی هنری استان به صنعت بزرگ فرهنگی خراسان رضوی برای بازارهای محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی برداشت. 

وی بیان کرد: این بازار با همکاری شهرداری مشهد، خانه هنرمندان و موسسه فرهنگی هنری نیک آرمان هشت‌خان برگزار می‌شود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.