• دوشنبه / ۷ تیر ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۸
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 1400040704676
  • خبرنگار : 50129

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه استان خبر داد:

اعلام آمادگی دانشکده کشاورزی برای مرتفع سازی مشکلات کشاورزی کردستان

اعلام آمادگی دانشکده کشاورزی برای مرتفع سازی مشکلات کشاورزی کردستان

ایسنا/کردستان رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان گفت: جایگاه و ظرفیت جدید دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان آمادگی کامل خود را به تمام ارگان‌های دولتی و غیر دولتی اعلام می‌دارد تا مشکلات و موانع پیشروی کشاورزی کردستان را مرتفع سازد.

تیمور جوادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ارزیابی دانشگاه‌ها در نظام رده‌بندی شانگهای اظهار کرد: دانشگاه کردستان در حوزه علوم کشاورزی رتبه ۳۰۱ تا ۴۰۰ جهان را اخذ کرده و این افتخار دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان را جز سه دانشکده برتر ایران قرار داد.

وی افزود که دانشگاه تهران با رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰ رتبه اول، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه کردستان با رتبه ۳۰۱ تا ۴۰۰ در جایگاه بعدی قرار دارد.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان تصریح کرد که نظام ارزیابی شانگهای دانشگاه‌ها را در ۴ حوزه آموزشی، پژوهشی، استنادات به پژوهش‌ها و کیفیت اعضای هیئت علمی می سنجد.

وی با بیان اینکه دانشکده کشاورزی جزء دانشکده‌های جوان به شمار می‌آید عنوان کرد که در دانشکده کشاورزی بالغ بر ۷۰ عضو هیئت علمی متخصص در ۹ گرایش‌ مختلف کشاورزی با ظرفیت بالا وجود دارد، اعضای هیئت علمی دانشگاه بسیار فعال بوده و از لحاظ کارهای آموزشی و پژوهشی در سطح بالایی قرار دارند.

جوادی با بیان اینکه دانشگاه کردستان، دانشگاه مرجع استان است و باید در کارهای پژوهشی نقش موثری داشته باشد، ادامه داد که جایگاه جدید دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان نشان دهنده ظرفیت ویژه آن است که این دانشکده برای انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی حوزه کشاورزی آمادگی کامل خود را به تمام ارگان‌های دولتی و غیر دولتی اعلام می‌دارد تا مشکلات و موانع پیشروی کشاورزی کردستان را مرتفع سازد.

وی با بیان اینکه دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان می‌تواند به رفع موانع حوزه کشاورزی کمک کند، خاطرنشان کرد که مشکلات و موانع حوزه کشاورزی کردستان در قالب طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی ارائه شود تا چالش‌های کردستان با کارهای علمی رفع شود.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان هدف از پایان‌نامه‌های دکتری حل مشکلات و معضلات پیشروی کشاورزی است و با توجه به وجود دانشجویان دکتری در دانشکده قادر به ارائه راه حل‌ها برای بخش کشاورزی استان در قالب پایان‌نامه‌های دکتری هستیم.

وی اظهار کرد که در حوزه تحصیلات تکمیلی نیز دانشکده کشاورزی با داشتن ظرفیت ویژه و وجود دانشجویان کارشناسی ارشد در تمامی گرایش‌های کشاورزی می‌تواند بسیاری از مشکلات ارجاع شده در قالب پروژه‌های کارشناسی ارشد تعریف شود.

جوادی با اشاره به مشارکت دانشگاه‌های سایر استان‌ها در پروژه‌های ملی و استانی افزود که بسیاری از اساتید دانشکده کشاورزی موفق به اخذ  گرنت‌های تحصیلی بین‌المللی شده‌اند که این نشان دهنده سطح علمی بالای دانشکده است و این دانشکده می‌تواند در سطح منطقه‌ای و ملی در طرح‌های مهم مشارکت داشته باشد.

وی با بیان اینکه چنانچه از طرف مسئولین درخواست همکاری دریافت شود با تمام توان در آن مشارکت خواهیم داشت، تصریح کرد که دانشگاه‌های نسل سوم باید رسالت اجتماعی خود را در رفع چالش‌های جامعه به انجام برسانند و خوشبختانه دانشکده کشاورزی این ظرفیت را دارد تا در قالب کلینیک‌هایی مشاوره‌ای خدمات شایانی را به دولت و مردم ارائه دهد.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان عنوان کرد که کلینیک روستایی در گروه اقتصاد کشاورزی با جمع‌آوری اطلاعات جامع روستایی می‌تواند بهبود وضعیت کشاورزان استان را بهبود بخشد. کلینیک گیاه پزشکی نیز با ارائه خدمت در خصوص شناسایی و مبارزه با آفات و بیماری‌ها می‌تواند خدمات مشاوره‌ای را انجام دهد.

وی در جواب این سوال که آیا دانشکده کشاورزی در سه طرح‌ پیشران ۵۰ هزار هکتار توسعه باغات دیم، ۱۰۰ هزار هکتار تبدیل اراضی دیم به آبی و تولید ۱۳ میلیون تن گوشت قرمز مشارکت داشته است ادامه داد که مشارکت‌های محدودی صورت گرفته و با توجه به اعلام آمادگی برای مشارکت، از ظرفیت اصلی دانشکده کشاورزی در سطح وسیع استفاده نشده است.

حامد قادرزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان نیز با اشاره به روند پرشتاب پیشرفت دانشگاه کردستان در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد که تلاش همکاران دانشگاه کردستان و به ویژه دانشکده کشاورزی برای پیشرفت دانشگاه بسیار ستودنی بوده و بیشتر برای ارتقا دانشگاه تلاش کرده‌اند.

وی با بیان اینکه دانشگاه کردستان رسالت مسئله‌شناسی را در استان دارد، گفت: کردستان پتانسیل بسیاری در زمینه کشاورزی دارد و با توجه به موفقیت اخیر دانشکده کشاورزی و جوان بودن دانشگاه می‌تواند استفاده از این ظرفیت را ممکن سازد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه نباید انتظار داشت که کار مطالعاتی و پژوهشی مناسبی از سایر استان‌های کشور برای کردستان انجام شود اظهار کرد که اعضای هیئت علمی دانشگاه کردستان با دانش کافی، قرار داشتن در محیط استان، استفاده از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مراودات اجتماعی با جامعه هدف می‌توانند پژوهش‌های موفقی چه برای کردستان و چه برای سایر استان‌ها به انجام برساند.

وی با بیان اینکه مطالبه گری از مرکز باید توسط مسئولان استانی پیگیر شود افزود که مدیریت عالی استان با توجه به چشم‌انداز توسعه‌ کردستان نگرش مرکز نسبت به استان را بهبود بخشند و به نوعی انعکاس جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه کردستان بخصوص در بخش کشاورزی به سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت جهاد کشاورزی با تمام زیرمجموعه‌ها بسیار اهمیت دارد.

قادرزاده با اشاره به اینکه دانشگاه کردستان ظرفیت و توان ایجاد کلینیک‌های مشاوره‌ای برای ارتباط با جامعه دارد، تصریح کرد که وجود چنین کلینیک‌هایی می‌تواند ظرفیت‌های مغفول و آمار و اطلاعات دقیق روستاهای استان را مشخص کند و هم روستاییان می‌توانند از ظرفیت دانشگاه در حل مشکلات خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه می‌توان کلینیک‌های مشاوره‌ای در حوزه کشاورزی را در دانشگاه کردستان به صورت پایلوت ایجاد کرد، عنوان کرد که این مراکز با ارائه مشاوره‌های علمی و دقیق می‌تواند از مشکلات مردم بکاهد و هم فرصتی برای ایجاد کارآموزی و اشتغال به وجود آورد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان ادامه داد که دانشکده کشاورزی می‌تواند با تخصص‌های موجود دفترهای توسعه‌ای را با همکاری دستگاه‌های ذیربط در مناطق کشاورزی و روستایی مستقر کند که هم فرصتی برای کارآموزی و اشتغال در بخش کشاورزی فراهم می‌آورد و این کار می‌تواند سیستم کشاورزی استان را در زمان کمی به سیستم مدرن ارتقا بخشد.

وی با بیان اینکه هم‌افزایی میان جامعه، دانشگاه و بخش دولتی می‌تواند موجبات توسعه پایدار را بیش از پیش فراهم آورد، خاطرنشان کرد که کلینیک‌های مشاوره‌ای در حوزه‌ی روانشناسی در دانشگاه کردستان و سایر دانشگاه‌های کشور در حال فعالیت هستند و خدمات را فقط به دانشجویان ارائه می‌دهند اما نمونه‌های کشاورزی آن در کشورهای پیشرفته جهان وجود دارد.

قادرزاده در پایان یادآور شد که به صورت سیستماتیک و منسجم کلینیک‌های کشاورزی در کشور وجود ندارد و به عنوان دانشکده کشاورزی با ریاست دانشگاه در خصوص راه‌اندازی این کلینیک‌ها رایزنی شده تا جامعه به دانشگاه متصل شود و به دانشگاهی پیشرو در کشور مبدل شویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.