• یکشنبه / ۲۷ تیر ۱۴۰۰ / ۰۸:۳۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400042719111
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

اینجا اصفهان بی آب است

اینجا اصفهان بی آب است

ایسنا/اصفهان «اینجا بلوچستان نیست، اینجا کلانشهر اصفهان است، یک هفته است که آب نداریم»...

این بخشی از صحبت یکی از شهروندان اصفهان است که با گلایه و بغض می گوید: یک هفته بیشتر است که آب نداریم، دولتمردان نه به بی آبی بلوچستان توجه می کنند، نه به مشکل ما؛ ای کاش کسی فکری به حال ما بکند.

اینجا نصف جهان، شهر زنده رود است، اما طی چند هفته گذشته در نقطه به نقطه این شهر، آبرسانی به صورت سیار انجام می شود، فرقی نمی کند بالای شهر باشد یا پایین شهر، این روزها اصفهانی ها به کرات طعم کم آبی و بی آبی را احساس می کنند.

خرداد امسال، خامسی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، اعلام کرد که در تلاشیم امسال جیره بندی آب نداشته باشیم، اما وضعیت بارندگی ها و ذخایر منابع آبی چندان مطلوب نیست؛ درحال حاضر حدود ۱۵۳ شهر دارای تنش آبی هستند، البته این بدین معنا نیست که در این شهرها آب قطع می شود و پیش‌بینی ما این است که اگر بیش از ظرفیت سامانه آب مصرف نشود، قطع آب نخواهیم داشت.

از سوی دیگر امینی- مدیرعامل شرکت آبفای اصفهان تاکید کرد که امسال به دلیل کاهش بارش ها با تنش آبی مواجهیم و برای گذر از این بحران همه باید مدیریت مصرف آب را جدی بگیرند.

همچنین استاندار اصفهان اواخر اردیبهشت امسال در جلسه شورای اداری اصفهان عنوان کرد که بزرگترین دغدغه من و تمام مدیران در سطح استان اصفهان تامین آب شرب است و در صورتی که مدیریت مصرف آب انجام نشود، ممکن است تابستان شاهد قطع آب در کل استان باشیم.

رضایی همچنین در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در اوایل تیر ماه، با اشاره به اینکه وضعیت آب در استان نه به صورت کم‌آبی، بلکه به صورت بحرانی است و تمام دستگاه‌ها و مردم باید برای عبور از این معضل، همکاری کنند، تاکید کرد: بی‌آبی، معضل بزرگ اصفهان است و وقتی آب نباشد نه تنها حیات نیست، بلکه فرهنگ و زندگی و دیگر اقدامات دستگاه‌ها نیز وجود ندارد، بنابراین باید در این بخش، یک نگاه فرادستگاهی، کلان و استانی داشته باشیم.

اگرچه امینی- مدیرعامل آبفای استان اصفهان با توجه به شرایط بحرانی سد زاینده رود، همواره این اطمینان را داده که با وجود کمبود ۴.۳ مترمکعب بر ثانیه آب شرب در زمان اوج مصرف، احتمال دارد مردم با کاهش فشار آب مواجه شوند، اما هیچ گونه جیره بندی آب در استان اصفهان نخواهیم داشت و امسال نیز تلاش می کنیم آب شرب مردم در فصل تابستان تامین شود، اما طی هفته های گذشته در نقطه به نقطه کلانشهر اصفهان شاهد نه افت فشار آب، بلکه قطعی آب هستیم و اصفهانی ها طعم تلخ بی آبی را در این گرمای طاقت فرسا می چشند و تصاویر و فیلم های مختلف از آبرسانی سیار در رسانه ها و شبکه های اجتماعی گویای این موضوع است، اگرچه ابتدا تصور می شود اینجا یک شهرستان محروم است.

مدیر سامانه ارتباط با مشتریان آبفای استان اصفهان با تایید این مطلب می گوید: با هدف به حداقل رساندن مشکلات مردم در زمان کاهش شدید فشار آب، عملیات آبرسانی سیار به مناطق مختلف شهر اصفهان همچنان ادامه دارد و طی هفته گذشته بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر آب از طریق آبرسانی سیار در استان اصفهان توزیع شده است.

به گفته عباس عباسی خاک، با توجه به گرمای شدید هوا در هفته گذشته و قطع آب برخی از نقاط شبکه توزیع، از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ تیر ماه جاری، آب مورد نیاز مردم با اعزام ۲۲۷ تانکر آبرسانی سیار به ظرفیت های ۶ تا ۲۷ هزار لیتر در مناطق شش گانه شهر اصفهان، فلاورجان، نجف آباد، برخوار، شاهین شهر، نایین، چادگان، سمیرم، اردستان، زیار و تعدادی از روستاهای تابعه تامین شد.  

او با اشاره به میانگین دمای ۴۰ درجه ای هفته گذشته، می گوید: در دمای ۴۲ درجه روز ۱۹ تیر ماه جاری، ۷۳ درصد از تماس ها با شماره ۱۲۲ (سامانه ارتباط با مشتریان آبفا) مربوط به افت فشار و قطعی آب بوده است، در حالیکه ۲۵ تیر ماه که دمای هوا به ۳۷ درجه سانتیگراد کاهش یافت، تماس های مربوط به قطعی آب ۶۲ درصد کل تماس ها را شامل می شده است، همچنین مجموع تماس های ورودی به سامانه ۱۲۲ طی هفته گذشته حدود ۶۶ هزار و ۷۰۰ تماس بود، آمارها نشان می دهد تعداد این تماس ها با دمای هوا ارتباط مستقیم دارد و میانگین تماس ها در گرمترین روزهای هفته گذشته با دمای ۴۲ درجه، بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ مورد بوده است، در حالیکه در دمای ۳۷ درجه، در حدود ۳ هزار و ۹۰۰ تماس ثبت شده است.

به گفته مدیر سامانه ارتباط با مشتریان آبفای استان اصفهان، آبرسانی سیار به نقاط مختلف سطح شهر اصفهان تا رفع مشکل کم آبی ادامه دارد و طی هفته گذشته تاکنون آبرسانی سیار با تانکر به خیابان های رباط، درخشان، مقداد، کاشانی، آل محمد، ملک، کوی امام، خسروپور و محله های یزدآباد، ابریشم، انصار و مسکن مهر افجد در شهر فلاورجان و همچنین محله های آتشگاه، کهندژ، دشتستان، آل خجند، مولوی، پروین، سروش، قهجاورستان، ملک شهر، بلوار ارتش، حکیم نظامی، بیمارستان امین، امید، آزمایشگاه نوبل، بیمارستان صدوقی و خیابان های مهر، مهران، ۲۲ بهمن، درخشان، رهنان، غرضی، خردمند، گلستان، مولوی، رباط و باهنر انجام شده و آبرسانی ادامه دارد.

گرما و بی آبی گویا تمامی ندارد، شهروندی با بیان این موضوع، به ایسنا، می گوید: طی چند هفته گذشته آن قدر بی آبی چشیدیم و زنگ زدیم تا بالاخره تانکری به این محله آمد، اما مگر این میزان آب کفاف چه مدت زمان را می دهد، خیلی زیاد، نصف روز؛ مگر با این آب می توان استحمام کرد، مگر می توان کوه جمع شده ظرف ها را شست، شاید کمی برای شستشوی ضروری و خوردن باشد، اما این راه چاره نیست، مسئولان باید راه چاره اساسی بیندیشند.

شهروندی دیگری هم با گلایه به وضعیت بی آبی و در حالیکه که از تانکر چند دبه آب برمی دارد، می گوید: طی ۱۵ روز گذشته به خصوص به شدت درگیر بی آبی هستیم و تنها سه ساعت آب داشتیم، اما به یک باره طی یک هفته گذشته همان سه ساعت آب هم قطع شد و بی آبی نظم زندگی مان را برهم زده و به اندازه یک شیر سماور و یا حتی یک قطره آب هم نداریم.

زن میانسالی هم با کلافگی می گوید: دایم می گویند کرونا، اما حتی قطره آب هم نداریم تا دستمان را بشوییم، تمام خانه پر از ظرف کثیف پر شده، نه می توانم غذایی درست کنم، نه نظافتی داشته باشیم. با این شرایط آیا می توان حرفی از کرونا زد.

او در حالیکه دو بطری یک و نیم لیتری آب در دست دارد، به اعتراض می گوید «دایم می گویند در مصرف آب صرفه جویی کنید، اما مگر آبی برای صرفه جویی داریم».

خانم مسنی هم از دردسرهای بی آبی و آبرسانی سیار می گوید که به دلیل شرایط سنی خود و همسرش، حتی زمانی که آبرسانی سیار به محله انجام می شود، توان جابجایی بطری و دبه آب را ندارد و هر بار از همسایه ها درخواست کمک می کند.

مرد میانسالی هم با انتقاد به شرایط بی آبی به ایسنا، می گوید: ای کاش افت فشار آب داشتیم، چند روزی است که حتی یک قطره آب هم در لوله های آب جریان ندارد، ای کاش مسئولان درک کنند که تامین آب برای ما از گوشت، مرغ و ... واجب تر است.

او اضافه می کند: بعد از تماس های بسیار، یک تانکر از طرف شرکت آبفا به این محله اعزام شد و سهم اهالی محله تنها دو یا چند دبه است که این آب هم شاید کفاف چند ساعت را بدهد.

خانم دیگری هم می گوید: اینجا بلوچستان نیست، اینجا کلانشهر اصفهان است، یک هفته بیشتر است که آب نداریم، دولتمردان نه به بی آبی بلوچستان توجه می کنند، نه به مشکل ما؛ ای کاش کسی فکری به حال ما بکند.

مرد جوانی هم به ایسنا، می گوید: طی دو هفته گذشته قطع ۲۴ ساعته آب داریم در مجمع مسکونی ما زن باردار، خانواده های بچه دار و بیمار، مسن  و ... با بی آبی زندگی سختی دارند؛ مسئولان می گویند در تلاشند، اما نمی دانم چرا برای آب اصفهان کاری نمی کنند و چرا محلات دیگر افت فشار آب دارند و حداقل چند ساعت آب آنها وصل می شود، اما ما در این مدت به طور کامل آب نداریم تا چه اندازه می توانیم شل آب خریداری کنیم، چقدر به خاطر بی آبی می توانیم به پارک برویم، این راهش نیست.

او ادامه می دهد: قطره قطره قدر این آب را باید بدانیم، اما چطور می توانیم با یک بطری یک یا دو لیتری این تابستان گرم را در شرایط کرونا تحمل کنیم، بعد از تماس های بسیار، تماس و شکایت بالاخره اداره آب یک تانکر آب را به این محله شلوغ فرستاد، اما این میزان آب مگر تا چه مدت جوابگوی شرایط قطعی کامل آب است.

این بخشی از گلایه های اصفهانی ها از بی آبی و قطع کامل آب در گرمای بیش از ۴۰ درجه تابستان ۱۴۰۰ است، اگرچه دبه های آب توسط پیر و جوان و حتی بچه ها از تانکر آبرسانی سیار روانه خانه های اصفهانی ها می شود، اما باید دید راهکار نهایی تامین آب شرب اصفهان یعنی فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ چه زمانی وارد مدار می شود؟

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۱۱:۰۹

دوستان تو رو خدا در مصرف اب صرفه جویی کنید میبینید که باران نمیاد وباید خودمون به خودمون کمک کنیم برای همین کاری جز صرفه جویی نمیشه کرد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۱۱:۲۷

چه عجب یه خبرگزاری به داد مردم اصفهانم رسید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۱۴:۱۶

سلام اینجا خمینی شهر اصفهان هم یک هفته است که آب نداریم لطفا پیگیری کنید