• دوشنبه / ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۲
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 1400062216033
  • خبرنگار : 50130

مدیرکل تحقیقات آموزش و ترویج وزارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

خطر حذف شدن کسب و کارهای سنتی در شرایط کرونایی

خطر حذف شدن کسب و کارهای سنتی در شرایط کرونایی

ایسنا/کردستان مدیرکل تحقیقات آموزش و ترویج وزارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر کسب و کارهایی که توانستند در شرایط کرونایی خود را با شرایط جدید وفق داده و نوین شوند، رشد کرده و بسیاری از کسب و کارهای دیگر که اصرار به حفظ روش های سنتی خود داشتند عملا حذف شده و در خسارت و زیان قرار گرفتند.

مسلم خانی، در وبینار"نشست علمی آموزشی تعاون" که به همت جهادداشگاهی برگزار شد، اظهار کرد:  کارآفرینی در کسب و کارهای تعاونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تحولاتی که در دنیای پیرامونی کسب و کارها در حال انجام است، به حدی زیاد بوده که اگر کسب و کارها نتوانند خود را مطابق این پیشرفت و نوآوری ها به روز کنند، در حاشیه قرار گر فته و یا حذف می شوند.

وی افزود: در حال حاضر نیز کسب و کارهایی که توانستند در شرایط کرونایی خود را با شرایط جدید وفق داده و نوین شوند، رشد کرده و بسیاری از کسب و کارهای دیگر که اصرار به حفظ روش های سنتی خود داشتند عملا حذف شده و در خسارت و زیان قرار گرفتند.

مدیرکل تحقیقات آموزش و ترویج وزارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیان کرد: در کسب و کارهای تعاونی به دلیل مدل و الگوی تصمیم گیری، فضای نوآوری باید بیشتر از سایر کسب و کارها باشد چون همه امکان رای دادن دارند.

وی پاسخگویی به یک مسئله و خلق یک نیاز را دو کلید واژه اصلی خلاقیت ذکر کرد و ادامه داد: ابتکار ایده ای نو است که پیشینه ای ندارد و نوآوری نیز ایده را به یک محصول نهایی تبدیل می کند.

خانی، با اشاره به اینکه خلاقیت، فرآیند تغییر و توسعه در چرخه حیات زنده است عنوان کرد: محیط خلاق عاملی پیش برنده در خلاقیت است.

وی مفهوم تازگی و ارزشمند بودن را دو اصل مهم خلاقیت ذکر کرد و افزود: در مباحث نوآوری فقط تازگی و جدید بودن کافی نیست، بلکه رعایت ارزش های سازمان و یا فرد مورد نظر مهم است.

به گفته مدیرکل تحقیقات آموزش و ترویج وزارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک کسب و کار تعاونی، آماده سازی و درگیری ذهنی، مطالعه و تمرکز، تکثر راهکارهای عملیاتی نشده کسب و کار، دوران انتظار، روشن شدن لامپ ذهنی، آزمایش و بررسی، اجرا و تحقق هفت گام اصلی خلاقیت به شمار می روند.

وی بهره مندی از تکنیک های طوفان ذهنی، در هم شکستن سنت های ذهنی، تکنیک چرا، وارونه سازی مسئله و تکنینک سازماندهی و مدیریت ذهنی را از مهمترین تکنینک های رسیدن به ایده مورد نظر ذکر کرد.

نوآوری نیازمند تبلور ایده های جدید جوانان در تعاونی ها است

حامد صالح پورمدیرعامل تعاونی ایده عمارت، در ادامه این وبینار گفت: مراکز نوآوری در بخش تعاون با مشارکت شتاب دهنده ها و مراکز دانشگاهی معتبر و با هدف ایجاد زمینه مناسب برای بروز خلاقیت و فراهم کردن بستر رشد و پرورش ایده های نو بر مبنای دانش و ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینی، اشتغال و تجاری سازی محصولات تعاونی نوبنیاد، پژوهشگران محققان و دانشجویان در بخش تعاون شکل گرفته و فعالیت می کند.

وی اظهار کرد: در قالب مراکز نوآوری و توسعه تعاون هشت خدمت ویژه در حوزه مربوط به تامین اجتماعی، بانکی، مالیاتی،  حقوقی و ضمانتی در اختیار تعاونیها قرار می‌گیرد. در این مراکز  با حضور و استقرار شتاب دهنده کسب و کار نیز خدمات ارزنده ای به استارت آپ ها و جوانان دارایی ایده ارائه  می گردد.

 وی افزود: این مرکز پلی است  میان بخش های تعاون، بخش های مانند یک هزار و ۸۰۰ تعاونی فعال در استان و ۹۰ هزار تعاونی در کشور که اشتغالزایی پایدار ایجاد کرده است . اتحادیه های  تعاونی و  اتاق تعاون،  اندیشکده تعاون هم حلقه واسطه دستگاه حاکمیتی و مجامع علمی در سطوع  علمی و انجام مطالعات کاربردی  در حوزه تعاون است،  که به زودی در سنندج افتتاح می‌شود.

 صالح‌پور در ادامه با تشریح بخشی از وظایف منتا تاکید کرد: از جمله وظایف  مراکز نوآوری شناسایی نخبگان، پژوهشگران و محققان توانمند و  تشکیل گروه های پژوهش و شرکت های همکار، تشکیل تیم صنعتی یا مشارکت و حمایت از آنها، ایجاد لینک بین هسته پژوهش و  شرکت همکار،  تامین نیازها ، رصد اتفاقات و پیشرفت‌های انجام انجام شده،  تجاری سازی محصول نهایی و  معرفی آن به بازار با استفاده از کمک شرکت همکار، تشویق افراد به تاسیس شرکت های  دانش بنیان و حمایت از ایشان است.

رئیس مرکز نوآوری و توسعه تعاون کردستان با اشاره به اهداف منتا گفت:  حمایت از طرح‌های پژوهشگران، محققان، دانشجویان در قالب شرکتهای تعاونی ایجاد زمینه مناسب بروز خلاقیت و بستر رشد و پرورش ایده های نو بر مبنای دانش با محوریت تعاونی ها، کمک به شکل گیری و حیات شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و خلاق،  ایجاد بستر مناسب برای کار آفرینی، اشتغال و تجاری سازی محصولات به شیوه تعاونی،  تولید فناوری و محصولات منطبق بر سلیقه بازار و تجاری سازی آنها،  ایجاد ارتباط بین دانشگاه صنعت و تعاون و تامین سرمایه های مادی و معنوی مورد نیاز  طرح های نوین و انگیزه جهت نوآوری در علوم مختلف اعم از  علوم حاضر و جدید در قالب تعاونی، گسترش فناوری و ایجاد بستر رشد و صنعتی شدن ایده ها خلاق، ارتباط و تعامل واحدهای تعاونی فعال با صاحبان ایده های خلاقانه و  استارتاپ ها از جمله مهمترین اهداف ایجاد مراکز نوآوری و توسعه تعاون محسوب می‌شود.

 حامد صالح پور همچنین عنوان کرد:  توسعه بخش تعاون در جامعه به فرهنگ سازی نیاز دارد،  اقتصاد دانش بنیان هم فرهنگی جدیدی است که به کشور طی چند سال اخیر تزریق  شده است که این توسعه نتیجه یک فرهنگ است . باید فرهنگ و دیدگاه‌ها تغییر کند تا توسعه اتفاق بیفتد یعنی باید ایده های خلاق جوانان محلی برای جولان دادن، توسعه یافتن و تجاری شدن پیدا کنند.  

رئیس مرکز نوآوری و توسعه تعاون کردستان همچنین خاطرنشان کرد:  این لغت نتیجه شکلی اقتصاد دانش بنیان در جامعه امروز ماست.  حوزه تعاون هم به چین تهدیدها و نگاه‌های نیاز دارد تا زمینه توسعه آن به کمک ایده های نوین جوانان فراهم شود.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: راه اندازی  مراکز نوآوری و توسعه تعاون یک نقطه‌ی عطف در فعالیت های فناورانه بخش تعاون محسوب می گردد که  این مراکز تاکنون در ۱۱ استان افتتاح شده است که  هدف از این اقدام ارتقاء نظام نوآوری بخش تعاون و توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی این حوزه است .

صالح پور توسعه استانی تعاونی ها را یک راهبرد قابل توجه ذکر کرد و گفت: حوزه های مانند فناوری اطلاعات، خدمات مهندسی، شیلات، آبزیان و کشاورزی مستعد فعالیت‌های فناوری محور بخشی تعاونی‌ها است تا از خروجی و ماحصل چنین فعالیت‌هایی شاهد تغییرات اساسی در اقتصاد  و استان کردستان و کشور باشیم.

کردستان ۲ درصد اشتغال کشور را دارد

علی اصغر عباسی، مدیر امور تعاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان در ادامه این وبینار با بیان اینکه خلاقیت پایه نوآوری و نوآوری پایه کارفرآینی است، گفت: برای تحقق این مهم یک سازمان یا نهاد لازم است تا دانش ضمنی را به دانش آشکار تبدیل کند.

وی افزود: نهاد یک قاعده بشر ساخته است که قواعد بازی و اقتصادی را تعریف می کند؛ اقتصاددان ها معتقدند که جغرافیا، فرهنگ و نهاد سه عامل توسعه گرا بوده و نهاد را مقدمه توسعه می دانند که افراد می توانند از طریق آن به تبادل فهم بپردازند و به اهداف مشترک دست یابند.

مدیر امور تعاون اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان عنوان کرد: تعاونی ها نهادهایی اساسمند و دارای قانون هستند که می توان از طریق آن از اجرای قراردادها دفاع و فرصت های برابر برای ایجاد فعالیت های اجتماعی ایجاد کرد.

وی عنوان کرد: وزارت تعاون با هدف ایجاد تعاونی های اشتغالزا در بخش تولید و خدمات فعالیت می کند و تا کنون با ایجاد ۹۵۰۰۰ تعاونی فعال و ۱۵ میلیون عضو خدمات زیادی را در سراسر کشور ارائه داده است.

عباسی، از فعالیت  ۱۸۹۶تعاونی فعال و در دست اجرا در استان کردستان با ۱۶۰۰۰ نفر عضو و اشتغال ۱۸۳۰۰۰نفر در بخش تعاون خبر داد.

وی با اشاره به شاخص های اقتصادی استان بیان کرد: طبق آخرین آمار منتشر شده در سال ۹۹، نرخ مشارکت اقتصادی کردستان ۴۴ درصد، نرخ بیکاری ۱۲ درصد، شاغلین استان در بخش کشاورزی ۲۷ درصد، در بخش صنعت ۲۵ درصد و در بخش خدمات ۴۸ درصد بوده است.

این مدیر تعاون، افزود: کردستان با دارا بودن حدود دو درصد جمعیت کشور، ۲.۶ درصد اشتغال کشور را در مقطع زمانی یاد شده داشته و سه درصد ارزش افزوده کشور را نیز به خود اختصاص داده است.

به گفته وی، کردستان، استانی با ظرفیت کشاورزی و بدون واحدهای فناوری است و حدود ۷۰ درصد از محصولات استان به صورت خام از کردستان خارج می شود و در این قسمت می توان در بخش تعاون پتانسیل های خوبی را در زنجیره ارزش در محصولات باغی، و صنایع دستی و گردشگری ایجاد کرد.

عباسی، با بیان اینکه تعریف فضای کسب و کار می تواند از واحدهای خصوصی متفاوت باشد افزود: مدت زمان شروع کسب و کار و فرآیند تشکیل تعاونی ها باید کوتاه شود و در مقابل هم یکسری مشوق ها و تسهیلات تعریف شود تا مردم به فعالیت در قالب تعاونی سوق داده شوند.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه،نیروی انسانی، سرمایه اجتماعی و سرمایه نمادین چهار عامل اصلی تبدیل واحدهای اقتصادی به اشتغال است که باید بیشتر به آنها پرداخته شود.

 انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.