• جمعه / ۲۳ مهر ۱۴۰۰ / ۱۴:۳۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400072316122
  • خبرنگار : 50237

امام جمعه خواستار شد:

شهرداری همدان سیاست‌های توسعه‌ای مناطق کم برخوردار را تغییر دهد

شهرداری همدان سیاست‌های توسعه‌ای مناطق کم برخوردار را تغییر دهد

ایسنا/همدان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان اگر سیاست‌های سابق پیش گرفته شود در بخشی از شهر شاهد توسعه و رشد بیشتر و در مناطق کم برخوردار شاهد عقب افتادگی ها خواهیم گفت:برای نزدیک شدن به عدالت در عرصه شهری لازم است مقداری سیاست‌های توسعه‌ای مناطق کم برخوردار تغییر پیدا کنند.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی ظهر امروز در خطبه های سیاسی_عبادی نماز جمعه همدان در جمع نمازگزاران ضمن دعوت به تقوای الهی و توصیه به خواندن و عمل کردن به وصیت نامه امام حسن عسگری با بیان اینکه صداقت یکی از مسائل مورد توجه و تاکید ائمه و معصومین بوده است اظهار کرد:امام حسن عسگری سال ۲۳۲ هجری قمری به دنیا آمدند و محل تولد ایشان در مدینه یا سامرا محل اختلاف است و در سال ۲۶۰ قمری به شهادت رسیدند و مدت شش سال به عنوان امام جامعه شیعه مطرح شدند.
وی با بیان اینکه امام حسن عسگری تنها امامی هستند که به دلیل شرایط سخت حاکم در آن دوران به حج مشرف نشدند و توصیه شده که در هنگام تشرف به حج یک زیارت نیابتی از جانب امام حسن عسگری انجام شود افزود:در آن زمان فضای سیاسی سخت شده و ارتباط جامعه شیعه با امام حسن عسگری را قطع کرده بودند و در مسیر دارالخلافه شیعیان امام را بدون هیچ اشاره و صحبتی تماشا می کردند و به گفته این امام بزرگوار هیچ‌ کدام از پداران من به اندازه من در جامعه شیعه مورد شک‌و تردید قرار نگرفته است.
امام‌جمعه همدان با بیان اینکه بعد از شهادت امام حسن عسگری نعمت امامت از شیعیان سلب و جامعه شیعه از امام جدا شده است اضافه کرد:ارتباط با وکلا در شهرهای مختلف شیعه نشین،فراهم کردن شرایط آشنایی با امام دوازدهم و آماده کردن شیعیان برای غیبت و تاکید براینکه هیچگاه امکان ندارد در جامعه امام حضور نداشته باشد،دعوت به صبر و انتظار فرج و تاکید بر حفظ وحدت از اقدامات امام حسن عسگری در آن زمان است. 
شعبانی موثقی با بیان اینکه اگر درباره امام عصر،مسئله تولد و عمر طولانی امام دوازدهم دچار تردید شدید کتاب کمال الدین و اتمام نعمت شیخ صدوق را مطالعه کنید گفت:جامعه شیعه باید مدام در انتظار فرج زندگی کند و جامعه منتظر خودش را برای اصلاح جهانی و تحقق عدالت جهانی آماده کرده است. 
نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با اشاره به شروع هفته وحدت تاکید کرد: جامعه شیعه باید به مسئله وحدت توجه کند و فردا آغاز امامت حضرت ولیعصر است و شاد کردن فقط به جشن گرفتن نیست اگرچه فرهنگ سازی در این زمینه ضروری است اما آن چیزی که دل امام را شاد می کند زندگی با طهارت،سالم و همراه با عمل به توصیه‌های معصومین است.
وی ضمن  تشکر از شهردار قبلی،شورای شهر همدان برای انتخاب شهردار همدان و خیر مقدم به شهردار جدید افزود:در مسئله شهرداری مردم انتظاراتی دارند و کارآمدی مدیریت شهری منجر به توسعه متوازن و رضایت مردم خواهد شد و شهرداری یکی از مجموعه هایی است که ارتباط مستقیم با مردم دارد و عملکرد مثبت شهرداری در نوع برخورد با ارباب رجوع می‌تواند در ایجاد رضایت موثر باشد.
امام جمعه همدان بیان کرد:باید یک سیاست کلان برای این چهار سال تدوین شود ومدیران و کارکنان شهرداری از آنها آگاه و همراه با این سیاست‌ها باشندو کارها و اقدامات مبتنی بر سیاست‌های کلان جدید انجام شوند.
وی در خصوص سیاست مناطق کم برخوردار گفت: من بارها در بین شورای جدید و شورای قبلی این موضوع را مطرح کردم که اگر بخواهیم با همین سیاست و بحث بودجه بندی پیش برویم تبعیض‌ها در شهر عمیق‌تر خواهد شد و ما اگر می‌خواهیم در شهر تبعیض‌ها کمرنگ شوند باید سیاست‌های خود را در مسئله بودجه تغییر دهیم چرا که بودجه شهرداری بودجه کمی نیست اما در بحث هزینه کرد بودجه‌ها در شهر سیاست‌های خاصی وجود دارد و اگر همین سیاست‌های سابق پیش گرفته شود در بخشی از شهر شاهد توسعه و رشد بیشتر و در مناطق کم برخوردار شاهد عقب افتادگی ها خواهیم بود. 
امام جمعه همدان با بیان اینکه برای نزدیک شدن به عدالت در عرصه شهری لازم است مقداری سیاست‌های توسعه‌ای مناطق کم برخوردار تغییر پیدا کنند ادامه داد:در طول ۵۰ سال گذشته کاهش بارندگی در ۱۴۰۰ بی سابقه و مشهود بوده است و در بحث مصرف آب شرب خانگی ۶۰ درصد شهروندان همدانی از مشترکان پر مصرف هستند و متاسفانه همدان از استانداردهای مصرف آب در سطح ملی نیز بالاتر است واین مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هواشناسی نیز در چندماه اخیر بارندگی را پیش بینی نمی‌کند و شرایط آب خوب نیست و سد اکباتان وضعیت مساعدی نداشته و درصدهای پایینی آب دارد اعلام کرد:شرایط آب قابل پیش بینی نیست ممکن است به مرحله جیره بندی آب برسیم مردم باید همراهی لازم را داشته باشند و مسئولان نیز باید برای ۲۰ سال آینده تدابیر ضروری را بیندیشند و شاید در سال‌های آینده هم این وضعیت ادامه پیدا کند و  تاکنون مجموعه مدیران  برای تامین آب شرب مصرفی زحمت کشیدند و مردم هم باید برای عبور از این بحران‌ همراه باشند و دعا کنیم که خدا باران رحمت را بر ما نازل کند.
امام جمعه همدان با بیان اینکه ارتقا سلامت و ایجاد نشاط جامعه در گرو ورزش همگانی بوده و یک سوم مرگ و میرها در دنیا طبق آمار سازمان بهداشت جهانی مربوط به بیماری‌های قلبی است گفت:متاسفانه سبک زندگی شهری با یک بی تحرکی همراه است و زندگی ها به نحوی شده که تحرک کافی و پیاده روی  در آن وجود ندارد و مسئله ورزش همگانی باید مورد توجه باشد اما مسئولان استانی باید زیر ساخت های لازم برای ورزش همگانی و ورزش معلولان را فراهم کنند.
وی با تاکید بر فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم برای ورزش همگانی بانوان و توسعه پارک های اختصاصی برای آنان بیان کرد: با مردم عزیز افغانستان همدردی می‌کنیم  در آن نماز جمعه‌ای که بسیاری از نمازگزاران به شهادت رسیدند و امروزه برنامه امریکا بر این است که داعش را در افغانستان تقویت کند و وجود داعش در افغانستان ناامنی‌ها را بیشتر خواهد کرد و متاسفانه مجامع بین المللی در برابر این کشتار ها ساکت هستند.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه زنان و کودکان و مردم به شهادت می‌رسند و صدایی از مجامع بین المللی شنیده نمی‌شود و این حقوق بشر کجاست و چرا اعتراضی نمی‌کند اضافه کرد:وصیت خداوند به پیامبران اولوالعزم این است که در مسائل دینی باهم نجنگید و اختلاف و تفرقه ایجاد نکنید و امروز اگر بین شیعه و اهل سنت اختلاف ایجاد شود خلاف وصیت خداست و طبق نقشه دشمن است اما شیعه و سنی باید دست در دست هم به دنبال اقامه دین الهی باشند.
شعبانی موثقی با بیان اینکه  امیدواریم همه ما بر وحدت و توحید پیامبر اسلام باقی بمانیم گفت:امنیتی که امروز در جامعه وجود دارد محصول زحمات عزیزان نیروی انتظامی است که این احساس امنیت یک امر ساده نیست و دشمنی که در کشور های دیگر برنامه استکباری دارد برای ایران هم برنامه دارد و دائما درحال برنامه ریزی برای نابودی امنیت هستند و این فرزندان غیور ومجاهد که امنیت را ایجاد کردند.
امام جمعه همدان ضمن تبریک آغاز امامت حضرت ولیعصر با بیان اینکه باید وقت بگذاریم امام شناس شویم و امام حاضر است و ما باید زمینه و بستر را در حضور امام فراهم کنیم اعلام کرد:زیر ساخت های لازم برای زندگی بهتر معلولان در جامعه باید فراهم شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.