• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ / ۱۵:۵۴
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 8901-13256
  • خبرنگار : 71342

«هميشه مادر سينماي ايران» هنرمندان از حميده خيرآبادي و نقش‌ ماندگارش گفتند

«هميشه مادر سينماي ايران» 
هنرمندان از حميده خيرآبادي و نقش‌ ماندگارش گفتند

فروردين ماه 89 پس از كيومرث ملك‌مطيعي، رضا كرم‌رضايي و محمود بنفشه‌خواه، حميده خيرآبادي - بازيگر قديمي سينما، تئاتر و تلويزيون ايران - را از جامعه‌ي هنري گرفت.

به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شامگاه گذشته ـ 30 فروردين ماه ـ حميده‌ خيرآبادي (نادره) از دنيا رفت و بدون هيچ اطلاع‌رساني صبح امروز ـ 31 فروردين ماه در قطعه 66 رديف 69 بهشت زهرا (س) به خاك سپرده شد.

او متولد 1303 بود و در سن 86 سالگي درگذشت.

فعاليتش را در تئاتر در سال 1326 آغاز كرد و در سينما با بازي در فيلم «ميهن‌پرست» در 1332 فعاليتش را شروع كرد.

 كشاورز: نمي‌توان براي او جايگزيني پيدا كرد

محمدعلي كشاورز كه در فيلم‌هاي مختلفي با حميده خيرآبادي همكاري داشته است با ابراز تاسف فراوان ازدرگذشت اين هنرمند گفت: او زني بسيار فهميده، باشعور و فوق‌العاده بود و نظير او كمتر پيدا مي‌شود.

اين بازيگر قديمي تئاتر، سينما و تلويزيون به ايسنا گفت: در گذشت او را به همه مردم ايران تسليت مي‌گويم، او هنرمندي است كه نمي‌توان جايگزيني برايش پيدا كرد. سال‌هاي سال براي فرهنگ و هنر كشور تلاش كرد و شرافتمندانه كار كرد.

كشاورز كه در مجموعه‌ي تلويزيوني «پدرسالار» و «مادر» علي حاتمي با خيرآبادي همكاري داشته است، به‌خاطر اين اتفاق بسيار متاثر شده و ادامه داد:آخرين باري كه او را ديدم 26 فروردين‌ماه امسال بود كه به‌خاطر روز تولدم به ديدنم آمد و اين آخرين ديدارمان بود.

بهزاد فراهاني: آدمي در لبخندش همه‌ي بهار را مي‌ديد

بهزاد فراهاني گفت:حميده خيرآبادي در ميان هنرمندان هم‌دوره‌اش مقتدرترين بود و اين به دليل فرهنگ بالايي است كه به‌دست‌ آورده بود، بنابراين كارگردان‌ها كمتر مي‌توانستند به او نكته‌اي ياد بدهند.

اين بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون در گفت‌وگويي با ايسنا از حميده‌ خيرآبادي به عنوان بانويي باسواد ياد كرد كه تجربياتش به سرمايه‌اي كلان تبديل شده بود.

او ادامه داد: خانم خيرآبادي جز شخصيت‌هاي بسيار پيچيده‌اي بود كه از فيزيك خودش استفاده‌ي لازم را دربازيگري مي‌برد. اين زن آنقدر با متن زندگي و شرايط جاري زندگي توده‌ها آشنا بود كه نقش‌هايي استثنايي خلق كرد.

بهزاد فراهاني با اشاره به بيماري‌هاي سال‌هاي پاياني زندگي حميده خيرآبادي افزود: هرچند كهولت سن و دشواري‌هاي زندگي او را آزار مي‌داد. اما به هرحال بانوان پرقدرتي مانند ثريا و پروانه از او نگهداري مي‌كردند و من از نزديك شاهد بودم ثريا چگونه همواره در انديشه‌ي مادر خويش بود.

او يادآور شد:حميده خيرآبادي با اساتيد بزرگي در دهه‌ي 30 كار كرده و دوره‌ي آموختني‌هايش بسيار گسترده بود كه همين موضوع موجب شد او در كنار رقيه چهره‌آزاد و عصمت صفوي جز بانوان ماندگار سينماي ايران باشند.

بهزاد فراهاني با گراميداشت ياد و خاطره‌ي اين هنرمند افزود: ويژگي ديگر او كه فراموش‌نشدني است، لبخند ويژه‌ي حميده خيرآبادي است، آدم در اين لبخند همه بهار را مي‌ديد.

مرتضي احمدي گفت: حميده خيرآبادي مادر همه بچه‌هاي هنرمند بود

اين بازيگر قديمي گفت: بعد از رقيه چهره‌آزاد مادري هنرمندان به نادره رسيد، او نسبت به همه علاقه‌مند و بسيار غمخوار و دلسوز بود.

مرتضي احمدي با اشاره به سال‌هاي فعاليت حميده خيرآبادي در سينما و تلويزيون اضافه كرد: او بيش از 50 سال در اين مملكت كار هنري كرد و زحمت كشيد، اما در روزگاري كه گرفتار بيماري‌هاي گوناگون بود در خانه‌اش كنار گذاشته شد و اين پرسش براي من مطرح است كه چرا اين‌گونه تنها گذاشته شد. كسي كه سال‌ها براي هنر اين مملكت تلاش كرده بود.

او در پايان گفت: ما بايد بيش از اين قدر هنرمندان قديمي خود را بدانيم.

ايرج راد در پي درگذشت حميده خيرآبادي او را هنرمندي با روحيه‌ي بالاي كاري، توصيف كرد.

اين بازيگر كه در فيلم «اجاره‌نشين‌ها» با حميده خيرآبادي همكاري كرده است، به ايسنا، گفت: حميده خيرآبادي نه‌تنها خودش روحيه بسيار بالايي داشت، بلكه اين روحيه و انرژي را به ديگران هم منتقل مي‌كرد كه اين ويژگي بسيار مهمي در كار او بود.

راد ادامه داد: او همواره برخوردهايي بسيار صميمانه و محترمانه داشت و با تسلطي كه بر كارش داشت به همكارانش آرامش مي‌داد. به گونه‌اي كه هرگز در همكاري با او احساس خستگي نمي‌كرديم، درحالي‌كه گاه براي فيلمبرداري يك اثر ساعت‌هاي طولاني كار مي‌كرد.

راد در پايان اين گفت‌وگو با ابراز تأسف از درگذشت اين هنرمند خاطرنشان كرد: او ارزش‌هاي كاري بسيار بالايي داشت و در طول زندگي هنري خود تجربيات فراواني در تمام عرصه‌هاي نمايشي پيدا كرده بود و در تمام اين زمينه‌ها مهارت و توانمندي بسيار داشت.

ابوالحسن داودي گفت:قصد داشتم در كار اخيرم «زمين انسانها» به حميده خيرآبادي اداي دين كنم.

اين كارگردان به ايسنا،گفت: به همين دليل قسمتي را نوشتيم و قرار بود خانم خيرآبادي به‌عنوان بيمار با اسم و مشخصات خودش و بخشي از زندگي‌شان در اين فيلم حضور داشته باشند و در يكي از قسمتهاي فيلم به عنوان بيمار به بيمارستان مراجعه كنند.

متن را چند روز قبل به خودشان دادم تا آن را تصحيح كنند و جمعه مقابل دوربين بروند،اما اين فرصت فراهم نشد.

داودي با اشاره به ديداري كه چند روز قبل با خيرآبادي داشته است،يادآور شد:آخرين صحبتي كه با ايشان داشتم تلفني شب گذشته بود و دو سه شب پيش نيز به دفتر ما آمدند و با هم درباره‌ي كار صحبت كرديم.

اين كارگردان با اظهار تاسف از چگونگي مراسم خاكسپاري حميده خيرآبادي ادامه داد: اين هنرمند 70 سال در عرصه فرهنگ‌وهنر اين مملكت زحمت كشيد و اگر ما فيلمبرداري را تعطيل نمي‌كرديم و با عوامل كار به مراسم نمي‌رفتيم،هيچ كدام از همكاران و هنرمندان در اين مراسم حضور نداشتند و فقط دو سه تا از همسايه‌هايشان بودند.

او در عين حال اذعان داشت: اين‌گونه تصميم‌گيري براي خاكسپاري درست نبوده است، به هرحال اين هنرمند فقط به خانواده و خودش تعلق ندارد بلكه به يك ملت تعلق دارد.

داودي يادآور شد: بلافاصله بعد از اينكه خبر درگذشت‌ ايشان را شنيدم به مديرعامل خانه سينما زنگ زدم و گفتم كه ايشان را دارند دفن مي‌كنند و به ايشان اطلاع دادم كه اگر مي‌توانند كاري كنند تا افرادي حضور داشته باشند اما متاسفانه اين اتفاق نيافتاد و ترتيب اثري ندادند و نمي‌دانم چرا خانه سينما وظايف خودش را فراموش كرده است. ؟!

اين كارگردان با اشاره به صحبت‌هايي كه با حميده خيرآبادي داشته است، گفت: بخشي از سكانس‌هاي حضورشان در اين فيلم براساس آن‌چه در واقعيت ايشان مي‌گفتند، نوشته شده است. ايشان گلايه داشتند از اينكه فراموش شده‌اند.

اين هنرمند به عنوان هنرمندي شايسته، 75 هزار تومان از طرح تكريم وزارت ارشاد مي‌گرفتند و اين موضوع مايه شرمساري است. نمي‌دانم خانه سينما و مسوولان سينمايي چگونه مي‌توانند پاسخگو باشند؟!.

نصيريان: فرصت نشد با هم همكاري كنيم

علي نصيريان گفت:قرار بود در كار اخير آقاي ابوالحسن داودي « زمين انسانها» يك سكانس با هم بازي كنيم، اما اين فرصت متاسفانه فراهم نشد.

اين بازيگر قديمي سينما و تئاتر كه در مراسم خاكسپاري حميده‌خيرآبادي حضور داشت با اشاره به پنج، شش دهه تلاش و حضور حميده خيرآبادي در هنر ايران به ايسنا،گفت: با كمال تأسف در هيچ فيلمي با هم هم‌بازي نبوديم ولي نسبت به ايشان ارادت دارم و كار ايشان را مي‌پسندم.

او در عين حال گفت: قرار بود در كار اخير آقاي ابوالحسن داودي « زمين انسانها» يك سكانس با هم بازي كنيم، اما اين فرصت متاسفانه فراهم نشد.

علي نصيريان توضيح داد: قرار بود من در يك سكانس به عنوان پزشك بيمارستان براي عيادت و احترام به سراغ حميده خيرآبادي بروم و خوشحال بودم كه قرار است با هم همكاري كنيم و با كمال تأسف اين اتفاق نيافتاد اما اميدواريم يك سكانس به ياد ايشان در اين كار گنجانده شود.

وي با اشاره به مراسم خاك‌سپاري خيرآبادي به ايسنا گفت: اين مراسم خيلي سريع انجام شد و براي ما خيلي تعجب‌برانگيز بود كه اين‌قدر سريع اتفاق افتاد و ما و گروه كار به زحمت توانستيم خودمان را به بهشت‌زهرا (س) برسانيم.

نصيريان اذعان داشت:به هرحال اينقدر سرعت در مراسم خاكسپاري باعث شد كه ارگان‌ها و گروه‌ها نتوانند اطلاع‌رساني كنند و جمعيت كمي در مراسم حاضر بود. بنابراين اميدوارم با توجه به حضور موثر خانم خيرآبادي در عرصه‌ي هنر، خانه تئاتر و سينما و ارگان‌هاي مربوطه يك مراسم براي ايشان و در شان اين هنرمند داشته باشيم، تا جبران مراسم تشييع جنازه‌اي باشد كه امروز انجام شد.

 داريوش اسدزاده: با شنيدن اين خبر شوكه شدم

داريوش اسد‌زاده هنرمندي كه از سال 26 با حميده خيرآبادي همكاري داشته است او را انساني بسيار بزرگوار، با استعداد و هنرمندي باتجربه، صميمي و خونگرم دانست.

اين هنرمند قديمي به ايسنا گفت: دو سه روز پيش با ايشان صحبت كردم و امروز بعد از شنيدن اين خبر واقعا شوكه‌ شده‌ام چرا كه اين ماجرا براي من باور‌كردني نيست.

اسدزاده ادامه داد: حميده خيرآبادي جز آن دسته از بازيگران زن بود كه نامش جاودان شد. او همواره به بازيگر مقابلش الهام مي‌داد و داراي انرژي و قدرت بسياري بود كه آن را به ديگر همكارانش منتقل مي‌كرد و نمي‌توان براي او جايگزيني پيدا كرد.

هم‌چنين صدرالدين شجره ديگر بازيگر تئاتر و تلويزيون هم با ابراز تاسف فراوان از درگذشت اين هنرمند گفت: تكرار چنين درگذشت‌هايي در فروردين‌ماه امسال بسيار آزار‌دهنده است. اميدوارم ديگر شاهد وقوع چنين اتفاقاتي نباشيم.

او ادامه داد: از سي‌وهفت‌هشت سال پيش كه ايشان را مي‌شناختم بسيار نازك‌طبع و حساس بود و همواره با مهرباني با ديگران برخورد مي‌كرد.

اما مائده طهماسبي بازيگري كه قرار بود در اثر جديد ابوالحسن داوودي با خيرآبادي همبازي شود به ايسنا گفت: از 6 ماه پيش كه بحث ساخت اين اثر مطرح شد بسيار خوشحال و علاقه‌مند بودم زيرا قرار بود در اين برنامه براي اولين‌بار با خانم خيرآبادي همبازي شوم، اما شنيدن خبر درگذشت ناگهاني ايشان همانند پتكي برسر ما فرود آمد و گويي همه ما كه مشتاق همكاري با او بوديم در حالت خلاء به‌سر مي‌بريم.

طهماسبي افزود: لبخند زيباي او همواره در نظرم هست و امروز صبح نيز هنگام مراسم خاكسپاري لبخند او از ذهنم بيرون نمي‌رفت. همكاري با هنرمندان با سابقه براي ما غنيمت است كه متاسفانه اين فرصت برايم دست نيافت تا با خانم خيرآبادي همكاري كنم .

به گزارش ايسنا، در مراسم خاكسپاري اين هنرمند كه بدون‌ اطلاع‌رساني و ساعاتي بعد از درگذشت او انجام شد، دخترش ثريا قاسمي و هنرمنداني چون علي نصيريان، ابوالحسن داودي، سينا رازاني، عسل بديعي، اميرمحمد زند، قاضي‌ مرادي، مهوش وقاري، مائده طهماسبي، صدرالدين شجره، عسل بديعي، بيتا منصوري، مهري شيرازي و ... حضور داشتند.

حميده خيرآبادي قرار بود روز جمعه در نقش خودش پس از شش سال مقابل دوربين ابوالحسن داودي در سريال «زمين انسان‌ها» برود،اما فرصت نشد.

بيتا منصوري تهيه‌كننده اين سريال كه در مراسم تشييع حاضر بود به ايسنا گفت: خانم حميده خيرآبادي طي‌ مذاكراتي كه چند روز پيش با ايشان داشتيم قرار بود در سريال ما بعد از 6 سال مقابل دوربين برود اما متاسفانه اين فرصت فراهم نشد.

به گفته‌ي او؛ اين سريال كه «زمين انسان‌ها» نام دارد با محوريت پزشكان درحال ساخت است و قرار بود اين هنرمند در نقش خودش حميده خيرآبادي به عنوان يك بيمار به بيمارستان مراجعه كنند.

حميده خيرآبادي با نام مستعار(نادره) ركورد دار بازيگري در سينماي ايران تاكنون در بيش از دويست فيلم سينمايي به ايفاي نقش پرداخته و سه بار نيز نامزد دريافت سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مكمل از جشنواره فيلم فجر شده است.

اين بازيگر 86 ساله فعاليت هنري را با ايفاي نقشي در تئاتر سال 1336 شروع كرد و بازيگري در سينما را با فيلم "ميهن پرست" در سال 1332 آغاز نمود. از جمله فيلم‌هاي مطرح وي مي توان به "طوقي" ، "اجاره نشين‌ها"، "مادر"، "بانو" "هنرپيشه" و "روز واقعه" و..... اشاره كرد.

خير آبادي كه در دو دهه 60 و 70 در نزديك به 40 فيلم حضور پيدا كرده و از سال 77 كه در فيلم "بازيگر" به ايفا نقش پرداخت، طي سالهاي اخير تنها در دو فيلم "توكيو بدون توقف" و "سرود تولد" بازي داشته است.

او در سال 86 به عنوان هميشه مادران سينماي ايران در جشن بازيگران سينماي ايران تقدير شد.

خير‌آبادي كه توسط تهمينه ميلاني تقدير مي‌شد، فقط در يك جمله‌ي كوتاه گفت:خدا را شكر مي‌كنم كه باز هم شما را مي‌بينم.

از جمله فيلم‌هاي و مجموعه‌هاي تلويزيوني او مي‌توان به «پدرسالار»، «تلخ‌وشيرين»، «خانه سبز»، «همه فرزندان من» و «پدر خوانده»، «الماس 33» اثر داريوش مهرجويي، «تحفه هند»، «دختر شاه پريان» شاپور قريب، «شب فرشتگان» فريدون گله، «حسن كچل» علي حاتمي، «رضا موتوري» مسعود كيميايي، «اجاره‌نشين‌ها» داريوش مهرجويي، «خانه ابري» اكبر خواجوي، «ريحانه» عليرضا رييسيان، «مادر» علي حاتمي، «شب بيست‌ونهم» حميد رخشاني، «بچه‌ها طلاق» تهمينه ميلاني، «بانو» داريوش مهرجويي، «جيب‌برها به بهشت نمي‌روند» ابوالحسن داوودي، «هنرپيشه» محسن مخملباف، «مريم و ميتيل»، «كلاه قرمزي و پسر خاله»، «روز واقعه»، «روزي كه خواستگار آمد»، فريال بهزاد، «بازيگر» محمدعلي سجادي و .... نام برد.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.