• یکشنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۲۲:۰۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98112720171
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

برگزاری مناظره انتخاباتی در دانشگاه اصفهان

برگزاری مناظره انتخاباتی در دانشگاه اصفهان

ایسنا/اصفهان مناظره انتخاباتی با عنوان "انتخاب ما، آینده ما" در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

بعد از ظهر امروز (یکشنبه-۲۷ بهمن) مناظره‌ای تحت عنوان "انتخاب ما، آینده ما" با حضور حیدر علی عابدی-نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم، عباس مقتدایی-نماینده اصولگرای مجلس نهم و کاندیدا در حوزه انتخابیه اصفهان و زهرا شیخی- کاندیدای اصولگرا در حوزه انتخابیه اصفهان در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این مناظره، عابدی به دلایل کاندیدا نشدن خود برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در مجلس دهم قانونی تصویب شد که بازنشستگان نمی‌توانند سر پُستی دولتی باشند و چون بنده به این قانون رأی مثبت داده بودم اخلاقی نبود که در این دوره هم در انتخابات شرکت کنم. همچنین به شدت موافق استفاده از نیروی جوان در بدنه اجرایی و قانون‌گذاری کشور هستم.

به گزارش ایسنا، سپس مقتدایی به دلایل نرفتن خود به شورای شهر اصفهان پرداخت و گفت: شورای شهر فعلی که شکل گرفته از آرای مردم است نباید باندی و جناحی باشد و سیاسی‌کاری در آن مشاهده شود. بنده روحیه‌ای خارج از این روال دارم و طبیعی است که من را خودی ندانند. اساس شورای شهر باید بر مدار مباحث عمرانی و فرهنگی باشد.

در ادامه عابدی در خصوص سؤالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از عملکرد مجمع نمایندگان استان اصفهان، چیست؟ اظهار کرد: ساختار مجلس متشکل از کمیسیون‌هایی است که سلول‌های اصلی مجلس هستند و مجمع نمایندگان متمرکز روی توسعه استان اصفهان است. در مجمع نمایندگان تلاش ما این بود که مسائل جناحی را دخیل نکنیم و بسیاری از برنامه‌های تعطیل شده را پیگیری کنیم که خوشبختانه چنین هم شد و در خصوص مسائل آب تصمیمات خوبی گرفته شد. بنابراین به عملکرد خودم و مجمع نمایندگان استان نمره خوبی می‌دهم.

وی افزود: استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان حرکت خوبی بود و باعث بازخورد مثبتی در کشور شد.

در این قسمت از مناظره مقتدایی به انتقاد از استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان پرداخت و گفت: بنده جناب عابدی را از نظر اخلاق و منش کاملاً قبول دارم اما استعفا را نباید امتیاز برای یک نماینده بدانیم. این استعفای دسته جمعی شما ممکن بود خروجی‌هایی که در بحث آب هم داشتیم را ضایع کند. مردم اصفهان به موضوع آب حساس هستند و نباید در آن مقطع زمانی نمایندگان استعفا می‌دادند.

این نماینده اصولگرای مجلس نهم ادامه داد: در زمانی که بنده هم در مجلس بودم این اتفاقات رخ داد اما نمایندگان استان استعفا ندادند، بلکه جلوی دفتر ریاست جمهوری در خیابان پاستور تحصن کردیم و به اقامه نماز پرداختیم. سپس درخواست کردیم به خواسته مردم اصفهان در خصوص آب و زاینده‌رود رسیدگی کنید.

وی افزود: با مجاب شدن رئیس مجلس، همان روز جلسه سران سه قوه تشکیل شد و رئیس‌جمهور از نمایندگان استان اصفهان عذرخواهی کرد. پس به جای استعفا تحصن کردیم و جوابمان را گرفتیم.

عابدی در پاسخ گفت: اگر واقعیت‌ها را بگویم می‌ترسم آرای آقای مقتدایی بشکند. جناب مقتدایی زمانی که دوره نمایندگی شما در مجلس نهم به پایان رسید رودخانه زاینده‌رود خشک بود. پس مجلس نهم و نمایندگان آن روزهای استان اصفهان کار چندان مثبتی در خصوص مشکلات آب اصفهان انجام نداده بودند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، افزود: اما زمانی که نمایندگان استان اصفهان در مجلس دهم در اعتراض به مشکلات روزافزون آب اصفهان استعفا دادند همه متحول شدند و فهمیدند بحث جدی است. بنده ۲۰۰ مکاتبه با رئیس جمهور و وزارت نیرو داشتم اما پاسخ مناسبی دریافت نکردم.

وی تصریح کرد: امیدوارم اگر شما وارد مجلس شدید بتوانید جلوی همه طرح‌های غیرقانونی را بگیرید. اگر قرار است منافع استان را به تاراج ببرند همه‌چیز را رسانه‌ای می‌کنیم. وقتی زاینده‌رود دستخوش دست‌اندازی‌های غیرقانونی است باید مسائل را رسانه‌ای کرد نه اینکه پشت درهای بسته در خصوص چنین مسائل مهمی تصمیم‌گیری کنیم و مردم را در جریان امور نگذاریم.

عابدی ادامه داد: رودخانه زاینده‌رود باید ساماندهی شود و مناطقی برای برداشت آب تعیین شود. استعفای نمایندگان استان در واقع صدای مظلومیت مردم اصفهان بود و واکنش خوبی در هیئت دولت و مجلس را در پی داشت.

در ادامه این مناظره زهرا شیخی که به تازگی وارد جلسه شده بود، گفت: در بحث سلامت در استان تهران جلسات زیادی برگزار کردیم که نمایندگان مجلس استقبال خوبی از این جلسات کردند، اما تنها نمایندگان استان اصفهان بودند که در این جلسات شرکت نمی‌کردند.

وی افزود: در اصفهان مشکلات زیادی در خصوص بیماری‌های خاص به خصوص سرطان و "اِم اس" داریم که دلیلش آلودگی هوا است. باید کمیسیون بهداشت و درمان در این خصوص همت کند.

در ادامه عابدی در پاسخ به این سؤال که چرا جناح شما و دولت مورد حمایتتان انتخابات را انتصابات می‌نامد، گفت: تمام کاندیداهای شناخته شده جناح اصلاح طلب رد صلاحیت شده‌اند. بنده اشکال را به شورای نگهبان نمی‌گیرم بلکه معتقدم اشکالات ساختاری وجود دارد. در بحث تأیید صلاحیت‌ها باید نگاه را عوض کنیم.

وی افزود: شورای نگهبان باید بگوید من تنها حافظ اسلام و قانون اساسی هستم. وقتی استقلال و آزادی پیام، انقلاب و امام راحل بوده است پس باید به این پیام احترام بگذاریم و جمهوریت را صیانت کنیم. متأسفانه با گذشت ۴۰ سال احزاب در کشور هنوز حزب واقعی نیستند. باید به رأی مردم احترام بگذاریم و حق تنوع انتخاب را برای آنان محترم شماریم.

مقتدایی در این قسمت از مناظره گفت: جایگاه شورای نگهبان را متأسفانه در حد داور تقلیل داده‌ایم. یک پنجم قانون اساسی مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با شورای نگهبان است. بخش عمده‌ای از هویت نظام اسلامی شورای نگهبان است. در قانون اساسی به صراحت بیان شده که شورای نگهبان وظیفه پاسداری از قوانین مجلس را دارد.

در این بخش از مناظره عابدی در پاسخ گفت: شورای نگهبان فقط می‌تواند مواردی را بررسی کند که مغایر با شرع و قانون اساسی باشد، پس کار سومی ندارد.

همچنین شیخی گفت: درست است که هم‌اکنون در تهران زندگی می‌کنم اما به مشکلات اصفهان اشراف دارم و می‌دانم که نماینده اصفهان شدن کار آسانی نیست. مردم اصفهان مطالبه گر هستند. بحث سلامت و سرطان نیاز به بازنگری در مجلس دارد  و در این دوره، مجلس در حوزه سلامت کم‌کاری کرده است.

کاندیدای حوزه انتخابیه اصفهان، افزود: اصفهان الگوی خوبی برای گردشگری سلامت می‌تواند باشد. "ماهاتیر محمد" زمانی که به اصفهان آمد گفت "اگر ۵ سال اصفهان را در اختیار من بگذارید شما را از نفت بی‌نیاز می‌کنم." امروز وابستگی عاطفی به آب زاینده‌رود وجود دارد و نمایندگان اصفهان در این خصوص باید تلاش بیشتری کنند.

وی ادامه داد: امیدوارم دانشجویان روحیه مطالبه گری خودشان را حفظ کنند و هر نماینده‌ای که وارد مجلس شد باید سفت و سخت پای منافع مردم بایستد.

در این قسمت از مناظره عابدی خطاب به شیخی گفت: به این امیدها وارد مجلس نشوید. ساختار مجلس اشکال دارد و مهم‌ترین اشکال آن بحث کمیسیون تلفیق است چرا که در کمیسیون تلفیق فقط ۳ نماینده کمیسیون بهداشت حضور دارند و به همین دلیل کار زیادی نمی‌توان انجام داد. در مجلس دهم بودجه‌ای را برای ناباروری در نظر گرفتیم اما به دلیل همین نقص در کمیسیون تلفیق، تصویب نشد.

در ادامه مناظره یکی از دانشجویان حاضر در جلسه از عابدی پرسید "همسر ناهید تاج‌الدین- نماینده کنونی مردم اصفهان در مجلس، زمانی که شهردار بهارستان بود بیش از ۸۰ مورد تخلف داشته است. چرا باید این تخلفات رخ دهد؟

عابدی در پاسخ گفت: این‌گونه که شما ادعا می‌کنید نیست و همسر خانم تاج‌الدین در دادگاه تبرئه شد.

وی همچنین در خصوص شفاف‌سازی اموال مسئولان، تصریح کرد: در برنامه ششم، دولت را موظف کردیم که تمام حقوق و اموال مسئولان را در سامانه‌ای ثبت کند و بنده هم لیست اموالم را به قوه قضائیه ارائه داده‌ام.

نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: اما در خصوص شفافیت آرای نمایندگان باید بگویم در این خصوص باید فکر بیشتری کرد. باید فکر کنیم که آیا شفافیت آرا، استقلال نمایندگان مجلس را حفظ می‌کند؟ شفافیت آرای نمایندگان در مجلس دهم هنوز به تصویب نرسیده است اما پیگیر این مورد هستیم.

همچنین مقتدایی در خصوص اموال خود، گفت: بنده هم‌اکنون در خانه پدری زندگی می‌کنم و یک خودروی پژو پارس دارم. فرزندم نیز در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کند. یک زمین کشاورزی هم داریم.

وی افزود: باید بدانیم که درامد کلی استان اصفهان کاهش یافته است. در بخش تعاون، اصفهان پتانسیل‌های زیادی دارد که اگر وارد مجلس شدم فراکسیون تعاون را تأسیس می‌کنم. همچنین با توجه به ظرفیت‌های استان اصفهان در حمل و نقل ضروری است که فراکسیون حمل و نقل نیز در مجلس تشکیل شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم ادامه داد: در مجموع ۸ فراکسیون را در مجلس تأسیس می‌کنیم چرا که فراکسیون‌ها می‌توانند بخش‌های غیررسمی را به کمک بخش‌های رسمی بیاورند.

در ادامه عابدی گفت: در کمیسیون تلفیق مقرر شده که یارانه معیشتی با یارانه نقدی یکی شود و تمام یارانه بگیران نفری ۷۲ هزار تومان دریافت کنند. اگر رقمی بیش از این را تصویب کنیم شورای نگهبان مخالفت می‌کند چون برای دولت بار مالی در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه FATF راه استیلای بیگانگان را فراهم نمی‌کند، افزود: بنده به این لوایح رأی مثبت دادم. FATF حتی در لبنان هم تصویب شد و  ۴ جلسه در خصوص این لوایح با مسئولان نظام برگزار کردیم.

"در این لحظه برخی از حضار عابدی را خائن خطاب کردند"

عابدی در پاسخ گفت: اگر شفافیت آرای نمایندگان اعمال می‌شد ما نمایندگان با همین تندروهای بی‌عقل روبرو می‌شدیم. خائن من نیستم بلکه برخی از شماها هستید که قانون اساسی را قبول ندارید.

در ادامه مقتدایی گفت: FATF می‌تواند راه سلطه بیگانگان را باز کند. نگران قانون اساسی هستیم و مجلس شورای اسلامی رأی به این لوایح نداد. FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است و مجمع در خصوص پیوستن ایران به این کنوانسیون هنوز تصمیم نگرفته است.

عابدی در پایان جلسه گفت: امیدوارم در تشخیص منافع مردم اشتباه نکنیم و همه بدانیم که FATF مخالف منافع ملی نیست.

گفتنی است؛ در این مناظره قرار بود ناهید تاج‌الدین و نیره اخوان نیز حضور داشته باشند که به دلایلی به این جلسه نیامدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.