• شنبه / ۷ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۴
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 99040704695
  • خبرنگار : 50024

جلوگیری از ۱۳۲۰ میلیارد ریال فرار مالیاتی در البرز

جلوگیری از ۱۳۲۰ میلیارد ریال فرار مالیاتی در البرز

ایسنا/البرز مدیرکل بازرسی استان البرز گفت: در سال ۹۸ تعداد ۴۷۱ نفر از کارکنان دستگاه‌های اجرایی را برای رسیدگی به تخلفات اداری به مراجع ذیربط معرفی کرده‌ایم که از این تعداد تاکنون ۲۳۱ نفر محکوم شده‌اند.

احمد علی آبادی فراهانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به هفته قوه قضاییه انجام شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یاران شهیدش گفت: اداره کل بازرسی استان البرز در سال ۱۳۹۱ تحت عنوان اداره کل شکل گرفته و فعالیت خود را آغاز کرده است که قبل از آن به صورت دفتر بازرسی غرب استان تهران فعالیت می کرده است.

وی با اشاره به روندفعالیت‌های اداره کل بازرسی استان البرز افزود: فرایند کار در سازمان بازرسی و ادارات کل استانی به این شکل است که طی سال سه نوع بازرسی از دستگاه‌های اجرایی انجام می‌شود که طبق ماده ۲ قانون تشکیل سازمان بازرسی، بازرسی های مستمر از دستگاه‌های اجرایی بر اساس برنامه‌هایی که از سال قبل به پیشنهاد ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور و تایید رئیس محترم قوه قضائیه رسیده ،در قالب محورهای تعریف شده انجام و عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان مورد بررسی قرار می گیرند. انتخاب  دستگاه‌های بازرسی شونده با توجه به اولویت‌ها و به اقتضای مسائل روز جامعه و اهداف پیش بینی شده در برنامه های توسعه کشور  و بر اساس سوابق بازرسی های که از قبل موجود است، صورت می‌گیرد. هیئت های بازرسی در دستگاه‌ها مستقر و موارد از  قبل تعیین شده را مورد رسیدگی قرار می دهند .

بازرس کل استان البرز ادامه داد: نوع دیگر بازرسی‌ها موسوم به بازرسی فوق العاده است که بنابر دستور مقامات ذیصلاح از جمله مقام معظم رهبری، سران قوا  درخواست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی، با تشکیل پرونده های بازرسی فوق العاده و بدون تعیین وقت قبلی و به صورت ضرب العجل نسبت به بررسی موضوع اقدام می شود و گزارش آن به مقامات ذیصلاح ارسال می شود .

بازرس کل استان  افزود: بازرسی نوع سوم بر اساس اعلامات و گزارش های مردمی و دستگاه‌های اجرایی که به دست ما می رسد یا شکایت هایی که مردم در آن ذینفع هستند انجام و پرونده مربوطه تشکیل و به آنها رسیدگی می شود .

وی در خصوص چگونگی ارتباط شهروندان با اداره کل بازرسی استان گفت : در بازرسی استان همچون سازمان مرکزی سامانه ملی رسیدگی به شکایات به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارش‌ها و شکایات شهروندان عزیز است و عموم  مردم می توانند با مراجعه به سامانه مذکور به آدرس alborzbazrasi۱۳۶.ir  و انتخاب دستگاه اجرایی مورد شکایت خود موضوع شکایت و همچنین مستندات خود را ارسال و کد پیگیری دریافت نمایند که با این کد می توانند روند رسیدگی شکایت خود را در مراحل مختلف از طریق سامانه مشاهد و پیگیری نمایند .

وی در ادامه افزود : همچنین در اداره کل بازرسی واحدی به نام رسیدگی به شکایات و گزارش‌های مردمی وجود دارد که شهروندان می توانند طی تماس با این واحد به شماره ۳۴۳۲۲۹۰۴۰ داخلی ۱۳۶ علاوه بر سامانه ای که اعلام شد گزارش‌های خود را به صورت تلفنی اعلام نمایند .

وی در خصوص گزارش‌هایی که از سوی مردم به اداره کل بازرسی ارسال می شود تصریح کرد : شهروندان بدون کوچکترین دغدغه می توانند گزارش خود در خصوص تخلفات دستگاههای اجرایی را از طریق کانالهای ارتباطی اعلام شده ارسال نمایند و مطمئن باشند ضمن بررسی و رسیدگی دقیق به گزارشات هیچگونه نامی از ارسال کننده گزارشات در جایی مطرح نخواهد شد

وی در خصوص سلامت بازرسی ها توسط بازرسان خاطر نشان کرد : همانگونه که ریاست محترم قوه قضاییه در ابتدای فعالیت خودشان در سال ۹۸ فرمودند و تاکید نمودند  مبارزه با فساد و سالم سازی باید از داخل قوه قضاییه شروع می کنیم ، این موضوع در سازمان بازرسی کل کشور نیز به عنوان یک اصل مورد توجه ریاست محترم سازمان ، مدیران حوزه های حفاظتی و نظارتی قرار دارد. همچنین در جریان جذب نیروهای سازمان نیز یک فرایند بسیار حساس حاکم است که با دقت نظری که هنگام جذب انجام می‌شود سعی می شود افراد متعهد ، انقلابی و ولایی و متخصص در امور جذب شوند که بتوانند به وظایف و رسالت سازمان بازرسی که امر مبارزه با فساد را بر عهده دارد بپردازد و نهایت تلاش در این مورد به کار گرفته می شود تا لغزشی در کار همکاران صورت نگیرد .

علی آبادی فراهانی در ادامه و در خصوص عملکرد اداره کل بازرسی استان البرز در سال ۹۸ گفت : سازمان بازرسی به عنوان دستگاه اعلام کننده موضوعات را بررسی و جهت صدور حکم به دستگاههای ذیصلاح ارسال می کند که در همین راستا اداره بازرسی استان از پرونده های متشکله در سال ۹۸ به تنهایی ۱۰۸ فقره گزارش را بررسی و به مبادی ذیربط ارسال نموده است

وی افزود : از مواردی که سازمان بازرسی به آن رسیدگی می کند مصوباتی است که در دستگاه‌های اجرایی و شوراها همچون شوراهای اسلامی شهرها تصویب می شود که با ضوابط قانونی مغایرت دارد و در همین راستا در سال ۹۸ اداره کل بازرسی استان البرز چهار مورد مصوبه مغایر قوانین و ضوابط را به دیوان عدالت اداری جهت ابطال منعکس نموده است .

بازرس کل استان البرز گفت : براساس جمع بندی گزارش‌ها ملاحظه می گردد در سال ۹۸ تعداد ۴۷۱ نفر از کارکنان دستگاه‌های اجرایی را برای رسیدگی به تخلفات اداری به مراجع ذیربط معرفی کرده‌ایم که از این تعداد تاکنون ۲۳۱ نفر محکوم شده‌اند و دو درصد از افراد نیز به مراجع قضایی معرفی شده‌اند که پرونده آنها در دست بررسی است و برای بعضی از آنها حکم محکومیت صادر شده است .

وی افزود: در حوزه نظارت بر معاملات دستگاه‌های اجرایی نیز تعداد ۱۱۳۱ مورد از معاملات در سطح استان مورد رصد قرار گرفته است که در بخشی از آنها  از نظر شکلی یا اداری روند قانونی رعایت نشده بودیا حقوق دستگاه ضایع شده است .

فراهانی در ادامه گفت: در خصوص سوء جریانات ناشی از کتمان درآمدهای مشمول مالیات و ممانعت از فرار مالیاتی بالغ بر ۱۳۲۰ میلیارد ریال مورد رسیدگی قرار گرفته که بخشی از این مبلغ منجر به احقاق حقوق دولتی شده است .

مدیرکل بازرسی استان البرز خاطرنشان کرد: احراز سوء جریان ناشی از عدم پیگیری موثر مطالبات در سیستم بانکی نیز تحت رسیدگی و پیگیری قرار گرفته است که در سال ۹۸ حدود ۱۸۵۰ میلیارد و ۲۱۲ میلیون ریال سوء جریان ناشی ازعدم وصول مطالبات کشف گردیده است .

وی گفت : سوابق مالیاتی ۴۶۱ شرکت در سطح استان البرز مورد رسیدگی قرار گرفته است که محل کارخانه این شرکت ها در استان البرز بوده ولی به لحاظ محل استقرار دفاتر مرکزی آنها که در سایر استان‌ها از جمله استان تهران دائر بوده ، سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به موضوع مالیاتی این شرکت ها را به سازمان آن استان‌ها واگذار کرده در حالی که کارخانه این شرکت‌ها در استان البرز واقع است و بار رسیدگی به مشکلات این کارخانه ها بر عهده ادارات استان البرز و سایر تبعات فعالیت آنها از جمله افزایش حجم ترافیک سطح استان و آلودگی فعالیت های صنعتی شرکت های مذکور متوجه مردم استان البرز است پیگیری های اداره کل بازرسی و حمایت سایر دستگاه‌ها ازجمله ریاست دادگستری و استاندار البرز باعث شده که تاکنون رسیدگی به امور مالیاتی ۸۱ شرکت از مجموعه شرکت های یاد شده به امور مالیاتی استان البرز واگذار گردد و پیگیر آن هستیم تا  رسیدگی به امور مالیاتی مابقی شرکت ها نیز به استان البرز واگذار شود این امر موجب می‌گردد  ارزش افزوده بسیار خوبی برای استان از محل مالیات  جمع آوری شود که موجب آبادانی بیشتر استان البرز خواهد شد .

فراهانی افزود : در راستای ممانعت از مازاد پرداختی به پیمانکاران بررسی های خوبی انجام شده و به عنوان مثال در شهرداری کرج ۸۱ میلیارد ریال اضافه پرداختی به پیمانکاران مورد شناسایی قرار گرفته که با رسیدگی های انجام شده از پرداخت بی مورد ممانعت به عمل آمده است.

وی تصریح کرد: در حوزه اداره کل آموزش و پرورش ، دانشگاه علوم پزشکی ، ادارات کل ورزش و جوانان ، میراث فرهنگی نیز مواردی مورد رسیدگی قرار گرفته که در نهایت منجر به کشف سوء جریان به مبلغ ۲۲ میلیارد ریال گردیده است که متخلفین به مراجع ذیصلاح معرفی شده اند .

بازرس کل استان البرز در ادامه گفت : در بحث زمین خواری ۱۳ هکتار در شهرستان کرج کشف شد که در همین خصوص سه تن از کارکنان دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع که برخلاف قانون اقدام به صدور سند نموده بودند به مراجع قضایی معرفی شدند ، همچنین در راستای حفظ اراضی کشاورزی و باغ‌ها نسبت به شناسایی حدود ۷۲۷ هکتار تغییر کاربری غیرمجاز در سطح استان اقدام که با همکاری رییس کل محترم دادگستری استان ، دادستان محترم مرکز استان و دادستان‌های محترم شهرستانها گزارش‌ها ارسال شد که با همکاری ادارات جهاد کشاورزی و فرماندهی محترم نیروی انتظامی استان نسبت به جلوگیری از اقدامات و قلع و قمع این تخلفات که منجر به ساخت ویلاهای غیر مجاز شده بود اقدام گردید .

وی ضمن تشکر از حمایت های بی دریغ نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج ، ائمه جمعه استان افزود شکایت‌های واصله به دفتر امام جمعه محترم در برخی از موارد به بازرسی استان ارسال و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد وی همچنین در خصوص نوع همکاری و انتظارات از استاندار محترم البرز گفت: با توجه به کمبود امکانات در اداره کل بازرسی استان البرز ما نیاز به توجه ویژه در اعتبارات استانی داریم تا ان شاالله بتوانیم در نقاط مختلف استان دفاتر بازرسی را جهت نظارت بیشتر و دقیقتر راه اندازی نماییم.

مدیرکل بازرسی استان البرز در پایان تصریح کرد : مردم باید نسبت به امر نظارت بیش از گذشته توجه نمایند زیرا نظارت همگانی بسیار با اهمیت است و در فرمایشات معصومین نیز آمده که مردم باید خودشان به عملکرد مدیران توجه داشته باشند و اگر به موردی رسیدند که در آن فسادی وجود دارد آن را به مقامات دولتی و نظارتی منعکس کنند لذا با توجه به اینکه بیش از ۲۰۰ دستگاه اجرایی در استان فعال هستند ، امکانات بازرسی برای رسیدگی به تمام این دستگاه‌ها به صورت سالانه  وجود ندارد لذا با این امکانات محدود وظیفه نظارتی آنگونه که باید ادا نمی شود و با توجه به تاکید و دستور ریاست محترم سازمان می طلبد نهادهای مردم نهاد به یاری ما بیایند و این عزیزان به عنوان بازرسین افتخاری در راستای مبارزه با فساد به ما کمک کنند تا دامنه نظارت سازمان بازرسی در دستگاههای اجرایی گسترده تر شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.