• چهارشنبه / ۱۶ مهر ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99071611879
  • خبرنگار : 50093

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن خراسان رضوی خبر داد

بهره‌برداری از ۸۰۰۰ واحد مسکونی برای محرومان تا پایان سال جاری

بهره‌برداری از ۸۰۰۰ واحد مسکونی برای محرومان تا پایان سال جاری

ایسنا/خراسان رضوی معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: تفاهم‌نامه‌ای در دی ماه سال گذشته میان بنیاد مسکن کشور با استانداری خراسان رضوی منعقد گردید که قرار شد ۸۰۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای سطح استان برای محرومان بسازیم. تاکنون ۷۵۰۰ نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند، با برنامه‌ریزی‌هایی که داشتیم امیدواریم تا پایان سال جاری ۸۰۰۰ واحد مسکونی را به بهره‌برداری برسانیم.

حسن حسینی در گفت ‌وگو با ایسنا، در خصوص میزان تسهیلات روستایی در سال ۹۸ و ۹۹ اظهار کرد: در سال گذشته ۱۴ هزار و ۶۵۵ فقره تسهیلات داشتیم و حدود ۱۴ هزار نفر را به بانک‌ها معرفی کردیم که از این تعداد ۱۰ هزار و ۷۵۳ نفر موفق به دریافت وام شدند، تاکنون حدود ۴۰۰۰ نفر نوسازی خانه‌های خود را به اتمام رسانده‌اند و سایر افراد نیز در مرحله اجرا قرار دارند. مبلغ تسهیلاتی که در سال ۹۸ برای روستا در نظر گرفته شده، یک وام ۴۰ میلیون تومانی با کارمزد ۵ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله است.

وی افزود: اعتبارات سال جاری به تازگی ابلاغ شده است. در سال ۹۹ سهمیه خراسان رضوی به ۱۸ هزار واحد افزایش یافته که تاکنون ۵۰۰۰ فقره آن به استان ابلاغ و به بانک‌ شهرستان‌ها توزیع شده است. امیدوارم ظرف دو هفته آینده در سامانه‌ها قرار بگیرد. مبلغ تسهیلات در سال جاری ۵۰ میلیون تومان و با کارمزد ۵ درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله خواهد بود.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که با وجود افزایش بی‌سابقه نرخ تورم و مسکن در سال جاری، چرا تسهیلات تنها ۱۰ میلیون تومان افزایش داشته، گفت: این مصوبه هیات دولت است و ما فقط مجری قانون هستیم و دخالتی در این قضیه نداریم.

بهره‌برداری از ۸۰۰۰ واحد مسکونی برای محرومان در روستاهای استان تا پایان سال جاری

حسینی خاطرنشان کرد: علاوه بر تسهیلات در نظر گرفته شده برای روستاییان، تفاهم‌نامه‌ای در دی ماه سال گذشته میان بنیاد مسکن کشور با استانداری خراسان رضوی منعقد گردید که قرار شد ۸۰۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای سطح استان برای محرومان بسازیم. تاکنون ۷۵۰۰ نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند که از این تعداد ۵۵۶۰ نفر با بانک قرارداد بسته و کار ۱۵۰۰ نفر از آنان نیز به اتمام رسیده است. با برنامه‌ریزی‌هایی که داشتیم امیدواریم تا پایان سال جاری ۸۰۰۰ واحد مسکونی را به بهره‌برداری برسانیم.

وی در خصوص تفاوت‌ میان مسکن محرومان و مسکن روستایی عنوان کرد: در مسکن محرومان علاوه بر میزان تسهیلات پرداختی که ۴۰ یا ۵۰ میلیون تومان خواهد بود، ۲۵ میلیون تومان وام بلاعوض با کمک دولت به این افراد پرداخت می‌شود.

نوسازی واحدهای خسارت‌دیده از سیل در استان به اتمام رسیده است

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی در خصوص تسهیلات پرداختی به روستاییان بابت خسارات ناشی از سیل در ابتدای سال ۹۸ و ۹۹ تصریح کرد: ۳۱۵۳ واحد مسکونی در سال ۹۸ از سیل آسیب دیده بودند. حدود ۱۰۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر داشتنند که مطابق مصوبه هیات دولت میزان تسهیلات آن به استان ابلاغ شد. حدود دو ماه است که علاوه بر ۴۰۰۰ واحد مسکونی نوسازی شده در سال گذشته، نوسازی واحدهای خسارت‌دیده از سیل نیز به اتمام رسیده است.

حسینی اضافه کرد: میزان تسهیلات واحدهای مسکونی خسارت‌دیده از سیل ۴۰ میلیون تومان به اضافه ۱۶ میلیون تومان وام بلاعوض برای احداث مجدد و احداث موقت بوده است. خانه‌هایی که نیاز به تعمیر داشتند و ۵۰۰ خانه‌ای‌ که تمام لوازم منازل‌ خود را در پی سیل از دست داده بودند، یک وام ۱۵ میلیونی و ۵ میلیون وام بلاعوض دریافت کردند.

وی بیان کرد: با توجه به سیلی که در سال گذشته در تمام کشور رخ داده بود، به عنوان معین استان گلستان و شهرستان گنبد کاووس وارد عمل شدیم و بازسازی خانه‌های این شهرستان را نیز برعهده گرفتیم که حدود یک ماه قبل ۶۰۰۰ واحد تعمیر شده را تحویل استان گلستان دادیم.

۳۲ درصد خانه‌های روستایی خراسان رضوی مقاوم هستند

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی در خصوص میزان مقاومت خانه‌های روستایی خراسان رضوی گفت: بر اساس آخرین سرشماری انجام شده، خراسان رضوی حدود ۴۸۰ هزار واحد مسکونی روستایی دارد. از این تعداد حدود ۱۵۰ هزار واحد مسکونی یعنی ۳۲ درصد تمام خانه‌های روستایی استان مقاوم و مابقی آنان غیر مقاوم هستند. خانه مقاوم از نظر ما خانه‌ای است که اسکلت دارد و بر اساس مقررات ملی ساختمان احداث شده است. امیدوارم با اعتباراتی که در سال جاری و سال‌های آتی به خراسان رضوی ابلاغ می‌شود، مردم نیز برای نوسازی خانه‌های خود اقدام کنند.

حسینی افزود: سهمیه نوسازی خانه‌های روستایی خراسان رضوی در سال جاری ۱۸ هزار واحد است. از ابتدای سال گذشته تا انتهای سال جاری برای نوسازی ۲۸ هزار واحد اقدام خواهیم کرد. اگر مردم همکاری کرده و پروژه نوسازی این خانه‌ها به اتمام برسد، تا انتهای سال جاری حدود ۲۸ هزار واحد مسکونی دیگر مقاوم و نوسازی خواهد شد. تسهیلاتی که دولت می‌دهد کمک‌هزینه ساخت است و دولت صد درصد هزینه ساخت را پرداخت نمی‌کند.

وی در خصوص میزان فواید تسهیلات دولت برای نوسازی خانه‌های روستایی تصریح کرد: در حال حاضر خانه‌هایی ساخته‌ایم که درصد مقاوم‌سازی بالایی دارند. هر چقدر استقبال مردم در اخذ این تسهیلات بیشتر باشد قطعا می‌توانیم اعتبارات بیشتری برای دریافت تسهیلات از سوی دولت جذب کنیم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با بهزیستی انعقاد کرده‌ایم که مطابق آن برای خانواده‌هایی که دو عضو معلول یا بیشتر دارند خانه احداث خواهیم کرد. سهمیه خراسان رضوی ۶۰۰ واحد بوده که در حال حاضر ۴۰۰ واحد آن به بهره‌برداری رسیده است. علاوه بر این تسهیلات، ۳۲ میلیون تومان وام بلاعوض با کمک بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و سازمان بهزیستی به آنان برای نوسازی و تکمیل خانه‌های خود پرداخت می‌شود.

حسینی خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه دیگری با کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی نیز منعقد کرده‌ایم که احداث ۱۶۰ واحد روستایی برای ایتام روستایی خراسان رضوی نیز در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.