• چهارشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۹:۴۴
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99110100864
  • خبرنگار : 50189

حل معضل نقاط حادثه‌خیز شهر کرمان در زمان بارندگی

حل معضل نقاط حادثه‌خیز شهر کرمان در زمان بارندگی

ایسنا/کرمان معاون خدمات‌شهری شهردار کرمان با اشاره به اینکه افزایش درآمد شهرداری طی سه سال اخیر، موجب انجام اقدامات ارزشمندی در حوزۀ خدمات شهری که از ارکان مهم در مدیریت بحران است، شده، گفت: یکی از این اقدامات، برطرف کردن معضل نقاط حادثه‌خیز شهر در زمان بارندگی بود که با اقدامات انجام‌شده در زمینۀ هدایت آب‌های سطحی، معضلاتی که بیش از ۳۰ سال گریبان‌گیر شهر کرمان بود، برطرف شده است.

"رامین امیرمداح" اول بهمن ماه در جلسه مشترک ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمان و کار گروه تخصصی پشتیبانی و خدمات شهری شورای پدافند غیرعامل استان کرمان گفت: اقدامات انجام‌شده برای ساماندهی آب‌های سطحی شهر کرمان، میلیاردها تومان هزینه در بر داشته و برای مثال، برای خرید پمپ‌ها بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان و برای اجرای بخشی از عملیات لوله‌گذاری ۱۲ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی بیان کرد: شهردار کرمان به‌طور جدی پیگیر تکمیل و تجهیز امکانات آتش‌نشانی است.

معاون خدمات‌شهری شهردار کرمان با بیان اینکه در زمان وقوع بحران و حوادث بزرگ، یکی از نقاط حساس، آرامستان‌ها به‌منظور دفن فوت‌شده‌هاست، خاطرنشان کرد: با توجه به تکمیل ظرفیت آرامستان فعلی، شهردار، تأکید ویژه‌ای بر سرعت‌بخشیدن به راه‌اندازی آرامستان جدید داشتند که در حال حاضر با آماده شدن آرامستان جدید که ظرفیت دفن سه تا پنج هزار نفر در هر گلبرگ را دارد، این دغدغه مرتفع شده است.

امیرمداح بیان کرد: لازم است کارگروه تخصصی پشتیبانی و خدمات‌شهری شورای پدافند غیرعامل استان، در صورت امکان، منابعی را برای تجهیز سازمان آتش‌نشانی و رفع مشکلات سیلاب‌های احتمالی به شهر کرمان اختصاص دهد.

راه‌اندازی تیم‌های واکنش سریع درون دستگاه‌ها

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شیوع کرونا بسیاری از برنامه‌ها و فعالیت‌های این حوزه را تحت تأثیر قرار داده، بیان کرد: با این وجود، طرح‌هایی هم ازجمله راه‌اندازی تیم‌های واکنش سریع درون دستگاه‌ها در دست اقدام داریم و پیگیر راه‌اندازی اتاق فرماندهی نیز هستیم.

فرزاد خضری با اشاره به برگزاری چند رزمایش در حوزۀ پدافند غیرعامل شهرداری کرمان، یادآور شد: چند سناریو هم درخصوص انجام مانور مدیریت بحران در مکان‌هایی ازجمله بازار قدیم، جنگل قائم، زیرگذر آزادی و جایگاه‌های CNG شهر کرمان طراحی و به تهران ارسال کرده‌ایم که پس از تأیید، اجرا خواهند شد.

وی بیان کرد: تهیۀ پیوست پدافندی برای پروژه‌های شهری را نیز در دستور کار داریم که اقدامی بسیار ضروری و مفید در جهت پیشگیری از وقوع و مدیریت بحران خواهد بود.

دیتاسنتر شهرداری می‌تواند به سایر دستگاه‌ها نیز خدمات دهد

به گزارش ایسنا، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان نیز با اشاره به برنامۀ این سازمان در راه‌اندازی دیتاسنتر شهرداری، بیان کرد: دیتاسنتر در راستای تحقق شهر هوشمند و تسهیل در ارائه خدمات شهری راه‌اندازی می‌شود که با این اقدام در زمان وقوع حوادث طبیعی و تهدیدات انسانی دچار کمترین میزان آسیب خواهیم شد.

حیدر هادی‌زاده با اشاره به اینکه دیتاسنتر شهرداری می‌تواند به سایر دستگاه‌ها نیز خدمات دهد، خاطرنشان کرد: هزینۀ راه‌اندازی دیتاسنتر حدود ۱۲ میلیارد تومان برآورد شده که در تأمین آن مشکل داریم.

آغاز طرح نظارت و بازدید از جایگاه‌های CNG شهر کرمان

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه سازمان آتش‌نشانی شهر کرمان به‌عنوان مرکز استان، باید از نظر امکانات کاملاً مجهز باشد تا بتواند به سایر بخش‌های استان هم در صورت نیاز کمک کند، افزود: طی ۱۲ ماه گذشته تجهیزات خوبی ازجمله هشت دستگاه خودروی سنگین و سایر تجهیزات اطفای حریق و امکانات ایمنی مورد نیاز آتش‌نشانان خریداری شده است.

رضا میرزایی با اشاره به برنامه‌ریزی برای بازسازی ایستگاه‌های شماره یک و دو آتش‌نشانی و آغاز عملیات ساخت مرکز آموزشی آتش‌نشانی قبل از پایان سال‌جاری، خاطرنشان کرد: اینها برنامه‌های بلندمدت سازمان است که سال‌های بعد به ثمر می‌نشیند و نیاز به تأمین اعتبار بالایی دارد.

وی با اعلام آغاز طرح نظارت و بازدید از جایگاه‌های CNG شهر کرمان از فردا و ادامۀ این طرح تا ابتدای اسفندماه، خاطرنشان کرد: در این طرح، جایگاه‌های CNG شهر کرمان از نظر مباحث ایمنی بررسی می‌شوند که در صورت نقص باید در زمان مقرر اصلاح شوند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان یادآور شد: هزینۀ خرید تجهیزات موردنیاز این سازمان بسیار بالاست و شهرداری به‌تنهایی نمی‌تواند هزینه‌های تجهیز و به‌روزرسانی امکانات آتش‌نشانی را بپردازد و در این زمینه نیاز به حمایت سایر ارگان‌ها داریم.

مشکل سیلاب‌ها در حریم شهر مهم‌تر از محدودۀ شهری است

مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مشکل سیلاب شهر کرمان در دو بخش حریم و محدودۀ شهر مطرح است، افزود: در حوزۀ محدوده شهر بیش از ۵۰ پمپ فعال داریم و بیش از ۵۰ هزار متر لوله‌گذاری شده است، اما در صورت بارندگی بیش از ۳۰ میلی‌متر در روز، شاید این امکانات هم کفاف مقابله با سیلاب را ندهد.

علی محمدی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های خدمت‌رسان همکار مانند سپاه و ارتش در زمان بارندگی‌های سیل‌آسا ممکن است در بخش‌های دیگر استان درگیر خدمت‌رسانی باشند و نتوانند در لحظه به ما کمک کنند.

وی افزود: در حریم شهر کرمان، در بخش‌های بند مملکت، جاده‌های «هفت‌باغ»، «ده‌بالا» و حوزۀ آبریز «کوهپایه» را داریم که در زمان بارندگی شدید با بحران مواجه خواهند شد و مشکل سیلاب‌ها در حریم شهر مهم‌تر از محدودۀ شهری است.

در این جلسه همچنین مطرح شد مطالعات ایمن‌سازی سیلاب‌ها در دو فاز درون‌شهری و برون‌شهری در معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی توسط مشاور در حال انجام است که در حوزۀ برون‌شهری، سه نقطۀ بحرانی ورودی «هفت‌باغ»، آرامستان جدید کرمان و بند خاکی «ده‌بالا» شناسایی و نقشه‌های آن‌ها ارائه شده و بند خاکی «ده‌بالا» قرار است توسط آب منطقه‌ای ایمن‌سازی شود.

همچنین بیان شد در حوزۀ درون‌شهری ۱۱ نقطۀ بحرانی شناسایی شده که نقشه‌های اجرایی آن‌ها توسط مشاور طراحی شده و در اولین فاز، کانال انتقال آب‌های سطحی بلوار «شهدای خانوک» در مرحلۀ مناقصه و انتخاب پیمانکار است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.