• دوشنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۴:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99111309647
  • خبرنگار : 50046

روزگار سیاه کارخانجات ماسک در خراسان شمالی

روزگار سیاه کارخانجات ماسک در خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی در اوایل شیوع ویروس کرونا در سال گذشته، خراسان شمالی همانند سایر استان ها با مشکل شدید تامین ماسک و اقلام بهداشتی مواجه بود بطوریکه تا یکی دو ماه ماسک تبدیل به یک کالای کیمیا شده بود و نبود و کمبود ماسک تبدیل به نقل هر مجلسی شده بود.

اما بعد از گذشت یکی دو ماه با اقدام جهادی برخی از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در سال جهش تولید و در راستای حمایت از سلامت مردم واحدهای تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در استان ایجاد شد و حتی تعدادی از واحدهای تولیدی خط تولید خود را تغییر داده و شروع به تولید این اقلام بهداشتی کردند تا بالاخره مشکل کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده حل شد.

از سوی دیگر از سوی استاندار خراسان شمالی به تمامی دستگاه های اداری دستور داد تا ورود ماسک به استان ممنوع شود و دستگاه های اجرایی نیز باید خریدهای خود را از تولیدات داخل استان انجام دهند تا حمایت های لازم از آن ها صورت گیرد.

علاوه بر آن، اعلام قیمت مصوب ماسک های تولید داخل استان یکی دیگر از مواردی بود تا مردم بتوانند ماسک باکیفیت را از تولیدات داخلی خرید کنند که این امر نیز هم در افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی موثر بود و هم اینکه از تولیدکنندگان حمایت می شد اما در حال حاضر تولیدکنندگان ماسک با مشکل انباشت تولید مواجه هستند.

کم لطفی دستگاه‌های اجرایی خراسان‌شمالی نسبت به خرید ماسک‌های تولیدی داخل استان

محمدرضا موفق رئیس کمیته اقتصادی تولید، توزیع و تامین ستاد بحران کرونا در خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در این استان با کمبود ماسک مواجه بودیم اما مشکل پیش آمده در حال حاضر در خصوص این قلم از کالا بحث تولید انبوه و انباشتگی آن است.

وی با اشاره به اینکه در این استان قابلیت تولید ۳۰۰ هزار عدد ماسک وجود دارد، افزود: تعدادی از کارخانه های تولید ماسک در همین ارتباط حتی سیب سلامت را از انشگاه علوم پزشکی نیز دریافت کرده اند.

موفق ادامه داد: از آنجاییکه بازار ماسک اشباع شد محدودیت های قبلی برداشته شد یعنی به تولیدکننده داخل استانی اجازه بازاریابی در خارج استان داده شد و علاوه بر آن تولیدکنندگان با اتاق بازرگانی ارتباط داده شدند تا به منظور صادرات ماسک اقدامات لازم نیز انجام شود.

وی تصریح کرد: در همین ارتباط حتی با تجار کشور عمان نیز ارتباطاتی گرفته شد تا زمینه صادرات ماسک فراهم شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اما متاسفانه مشکلی که اکنون وجود دارد این است که تعدادی از دستگاه های داخل استانی کم لطفی هایی را انجام می دهند و از ماسک های تولید داخل خرید نمی کنند.

وی تاکیدکرد: چندین مرتبه با دستگاه های دولتی، بانک ها و دانشگاه علوم پزشکی صحبت شده و به آن ها تاکید شده تا اقلام بهداشتی مورد نیاز خود را از کمیته توزیع که این اقلام را از محصولات داخل استان تامین می کند، خریداری کنند.

موفق ادامه داد: پیشنهاد ما بر این است که دستگاه های اجرایی از محصولات داخل استانی که سیب سلامت را دریافت کرده و از کیفیت لازم نیز برخوردار است، خرید کنند تا واحدهای تولیدی با مشکل انباشت محصول و بحث فروش مواجه نشوند.

ماسک

ورود ماسک های سه لایه بی کیفیت به خراسان‌شمالی از مشکلات تولیدکنندگان ماسک داخل استانی

کلاته رئیس کمیته توزیع اقلام بهداشتی ستاد مقابله با ویروس کرونا در خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: در بحث انباشت تولید ماسک مشکل در این استان آن است که برخی دستگاه های اجرایی به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند.

وی افزود: از سوی دیگر از خارج استان ماسک های بی کیفیت سه لایه با بسته بندی های خیلی خوب وارد استان می شود و مردم هم به این ماسک ها به علت اینکه از بسته بندی خوب و با کیفیتی برخوردار هستند با اعتماد خرید می کنند که در واقع این ماسک ها هیچ امنیتی را در مقابل جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ایجاد نمی کنند.

کلاته ادامه داد: از ابتدای فرایند تولید ماسک در خراسان شمالی پا بر روی گردن تولیدکننده داخل استانی گذاشته ایم که ماسک را با تمام کیفیت تولید کنند و آن ها نیز بر این امر پایبند هستند اما از سوی دیگر مشاهده می کنیم که ماسک بی کیفیت وارد استان شده و تعداد زیادی از افراد نیز آن ها را خریداری می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای تولید ماسک در خراسان شمالی میزان ماسک توزیع شده ۸۰ تا ۹۰ هزار عدد بود اما اکنون به ۵۰ تا ۶۰ هزار عدد ماسک تولید استانی رسیده است.

تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید در کارخانجات تولید ماسک خراسان شمالی

رضازاده سرپرست سازمان صمت خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: در حال حاضر خراسان شمالی در تولید اقلام بهداشتی ماسک و مواد ضدعفونی کننده خودکفا شده است.

وی گفت: متاسفانه در حال حاضر به علت انباشت تولید و نبود بازار خرید ماسک، یکی از واحدهای تولید ماسک در استان تغییر محصول داده، یک واحد تولیدی تعطیل شده است و سه واحد دیگر نیز فقط با ۲۰ درصد ظرفیت در حال کار کردن هستند.

رضازاده اظهارکرد: این واحدهای تولیدی در ابتدای امر تلاش خیلی زیادی برای اخذ پروانه بهره برداری و دریافت مجوزهای بهداشتی به منظور تولید ماسک داشته اند و به این پروانه ها را نیز دریافت کردند اما عدم خرید از آن ها موجب شد تا دچار آسیب شوند و وضع ذکر شده برای آن ها به وجود آید.

م

پنج برابر نیاز خراسان شمالی ماسک دپو شده در استان وجود دارد

جعفری نماینده تولیدکنندگان ماسک خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا افزود: باید از فروش ماسک های تولیدی خارج استانی در خراسان شمالی که فاقد سیب سلامت هستند، خودداری شود و داروخانه ها نباید این ماسک را به فروش برسانند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید دستگاه های اجرایی و مراکز درمانی ملزم به خرید تولیدات باکیفیت داخل استانی شوند تا واحدهای تولید ماسک خراسان شمالی متضرر نشوند.

جعفری خاطرنشان کرد: در حال حاضر پنج برابر نیاز خراسان شمالی ماسک دپو شده تولید داخل استان وجود دارد بطوریکه قیمت ماسک را ۸۷۰ تومان رساندیم و این آمادگی وجود دارد که ماسک را با قیمت ۷۰۰ تومان نیز به فروش برسانیم این در حالی است که هم اکنون ماسک خارج استانی ۸۰۰ تومان است.

دستگاه های اجرایی خرید ماسک را فقط از تولیدات داخل استان انجام دهند

محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی نیز در جلسه ستاد استانی کرونا گفت: تعدادی از سرمایه گذاران برای رفع مشکل مردم پای کار آمدند و اقدام به راه اندازی واحد تولیدی ماسک کردند و قرار بر این نیست که سرمایه گذار را پای کار بیاوریم و بعد از آن خودمان از جای دیگری خرید را انجام دهیم و اصلا این امر به چه منطقی و حقی صورت می گیرد!

وی تاکیدکرد: بارها تکرار و تاکید کرده ایم که دستگاه های اجرایی برای ماسک، سفارشات را از تولیدات داخل استانی انجام دهند و از هیچ جای دیگری خرید نکنند.

شجاعی افزود: ذی حسابی اداره کل اقتصاد و دارایی استان بررسی های لازم را انجام دهد که کدام دستگاه اجرایی خرید ماسک خود را از خارج استان انجام داده و با آن دستگاه برخورد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی و مراکز درمانی باید ماسک های مورد نیاز را از تولیدات داخل استانی خرید کنند، ادامه داد: این تولیدکنندگان آنقدر پای کار بوده اند که هر وقت از آن ها خواسته شده تا قیمت را کاهش دهند، قیمت های خود را پایین آورده اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.