• شنبه / ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۰۲:۲۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400041207804
  • خبرنگار : 50081

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری: 

جذب سرمایه‌گذار خطرپذیر یکی از دغدغه‌های اصلی مرکز رشد است

جذب سرمایه‌گذار خطرپذیر یکی از دغدغه‌های اصلی مرکز رشد است

ایسنا/خراسان رضوی مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری ضمن تاکید بر اینکه استارت‌آپ‌ها مدل‌های درآمدی خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر هستند، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی مرکز رشد، جذب سرمایه‌گذار خطرپذیر است.

علیرضا جاوید عرب‌شاهی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مشکلات مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت، اظهار کرد: ساختمان مرکز رشد برای استقرار کسب و کارها ظرفیت محدودی دارد و نیاز به خیرینی داریم که در حوزه استقرار شرکت‌ها و حمایت از محل کسب و کار به ما کمک کنند تا بتوانیم از فضاهایی که کسب و کارها می‌توانند با شرایط مناسب برای استارت‌آپ‌ها تامین کنند، استفاده کنیم. 

وی افزود: با توجه به بودجه محدودی که مرکز رشد و پارک خراسان دارد، تنها می‌توانیم در طول دو الی سه سال، ۱۸۰ میلیون تومان تسهیلات به شرکت‌ها بدهیم. در نتیجه اگر در این زمینه سرمایه‌گذاران خطرپذیر ما را حمایت کنند قطعا برای شرکت‌ها و همچنین سرمایه‌گذاران مفید خواهد بود؛ چراکه ما طرح توجیهی مناسبی را برای شرکت‌ها آماده می‌کنیم و یکی از خطوط قرمز ما برای پذیرش این است که شرکت‌ها مدل درآمدی مناسبی داشته باشند بنابراین اگر سرمایه‌گذاران استارت‌آپ‌ها را حمایت کنند قطعا برای آن‌ها هم سود مناسبی را به همراه دارد.

مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی به عنوان اولین مرکز رشد در حوزه تجاری‌سازی فعالیت خود را آغاز کرده است

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری تصریح کرد: مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت مشهد از سال ۱۳۹۳ با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان اولین مرکز رشد کشور در حوزه تجاری‌سازی فناوری فرهنگی شروع به فعالیت کرده و در طول این سال‌ها برای تجاری‌سازی ایده‌هایی که در حوزه فناوری فرهنگی در حیطه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات زائران و مجموعه صنایعی که ذیل صنایع خلاق تعریف می‌شوند، فعالیت‌های خود را آغاز کرد.

وی اضافه کرد: از جمله محورهای ماموریتی که مرکز رشد جزو وظایف خود می‌داند؛ حمایت در زمینه‌های گردشگری، آموزش، تولید سوغات، تولید بازی‌های دیجیتالی و سرگرمی است که ما از استارت‌آپ‌ها و افرادی که در این حوزه ایده‌های کسب و کار دارند، حمایت می‌کنیم. شرکت‌هایی که وارد مرکز رشد می‌شوند، در دوره رشد مقدماتی که قرار است ایده به محصول تبدیل شود تا سقف ۴۵ میلیون تومان حمایت دریافت می‌کنند و پس از اینکه وارد مرکز رشد شدند تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان تسهیلات برای تجاری‌سازی پرداخت می‌شود و این تسهیلات دو سال هم تنفس دارد و بازپرداخت آن هم بعد از تنفس به صورت دو ساله انجام می‌شود. 

جاوید عرب‌شاهی بیان کرد: خدمات بخش دوم که جذابیت بیشتری برای شرکت‌ها دارد، منتورینگ، مشاوره و خدمات ارزش افزوده‌ای است که برای شرکت‌ها در نظر گرفته شد. حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، سمینارها، شبکه‌سازی و ارتباطی که با سرمایه‌گذار برای تامین مالی شرکت‌ها برقرار می‌کنیم از جمله خدمات در این حوزه است. 

وی اضافه کرد: در کنار این خدمات، قوانین بسیار خوبی مانند معافیت مالیاتی  شرکت‌هایی که در مراکز رشد فعال هستند ذیل پارک‌ها و مراکز رشد در مجلس مصوب شد که می‌تواند برای شرکت‌ها انگیزه ایجاد کند و معمولا شرکت‌ها در مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی بین دو الی سه سال در مرکز مستقر می‌شوند و ما فضای کار اشتراکی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهیم و بعد از سه سال از مرکز خارج و به صورت شرکت‌های رشد یافته می‌توانند در پارک علم و فناوری یا در سایر مکان‌ها مستقر شوند. 

مرکز رشد از شرکت‌هایی که در حوزه تولید سوغات فعالیت می‌کنند، حمایت می‌کند

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری عنوان کرد: با توجه به اینکه مشهد یک شهر زیارتی است و موضوع خرید سوغات بسیار می‌تواند درآمدزا باشد ما تمرکز خود را بر روی حمایت از شرکت‌هایی که در زمینه سوغات، تولید و ساخت محصولاتی که می‌تواند به عنوان سوغات زائر در نظر گرفته شده، حمایت کنیم که شرکت‌ها با یک turnover بسیار بالایی در این حوزه فعالیت می‌کنند و اکنون شرکت‌هایی که در حوزه تولید سوغات فعالیت می‌کنند این آمادگی را داریم تا در حوزه بازی و سرگرمی، صنایع غذایی و هرحوزه‌ای که با اقتصاد زائر ارتباط دارد، حمایت کنیم.  

وی گفت: حوزه صنایع خلاق و تجاری‌سازی فناوری‌های نرم درکشورهای پیشرفته دنیا بخش قابل توجهی از تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است. کشورهایی مانند کره جنوبی، انگلستان و ترکیه سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در حوزه  تجاری‌سازی فناوری فرهنگی و صادرات کرده‌اند. متاسفانه ما نسبت به این کشورها درصد بسیار پایینی را که زیر ۲ درصد است به خود اختصاص دادیم و جای کار بسیار دارد.
 
جاوید عرب‌شاهی خاطرنشان کرد: جوانان بسیار خلاق در کشور وجود دارند که مزیت‌های بسیار خوبی در حوزه صنایع خلاق مانند هنرهای تجسمی، صنایع دستی و سایر حوزه‌ها دارند و برنامه ما این است که بتوانیم به تدریج میزان خدمات و کیفیت ارائه خدمات را افزایش دهیم تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. هر مرجع و نهادی اعلام می‌کند که اقتصاد زائر در مشهد بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیارد است که رقم‌های متفاوتی را برای حضور زائران مطرح می‌کنند. 

وی تصریح کرد: خرید سوغات تا ۱۰ سال گذشته بالای ۶۰ - ۷۰ درصد محصولاتی که خریداری می‌کردند از چین و آسیای شرقی بود که به صورت قاچاق یا قانونی وارد می‌شد و بازار سوغات را در حوزه اسباب بازی و صنایع دستی گرفته بود و به جایی رسیدیم که مهر و تسبیح هم از چین وارد می‌شد. اما خوشبختانه با حمایت مادی و معنوی که معاون علمی رئیس جمهور از مرکز رشد به عمل آورد توانستیم برنامه خود را برای حمایت از استارت‌آپ‌ها، کسب و کارها و رویدادها انجام دهیم.

یکی از اهداف شرکت‌ها، تجاری‌سازی و توسعه محصولات در زمینه سوغات است

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری اظهار کرد: خوشبختانه اکنون یکی از اهداف شرکت‌هایی که در مشهد در زمینه سوغات فعالیت می‌کنند، حوزه تجاری‌سازی و توسعه محصولات است. اکنون ۵۰ درصد از میزان سوغات مورد نیاز در داخل کشور تامین می‌شود و به تدریج درصد بیشتری از بازار خرید سوغات در مشهد را می‌توانیم از طریق استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های داخلی تامین کنیم که البته نیازمند حمایت دولت نیز هستیم.

وی افزود: در داخل کشور، صنایع اسباب بازی و صنایع ساخت سرگرمی با کیفیت‌های خوب در اختیار داریم و اگر تعرفه واردات محصولاتی که از چین یا دیگر کشورها افزایش پیدا کند یا امکاناتی در اختیار شرکت‌های داخلی قرار بگیرد که بتوانند هزینه‌های اولیه را کاهش دهند، قطعا اقتصاد داخل در حمایت از این شرکت‌ها بهتر خواهد شد. بنابراین ما در حمایت از حوزه ساخت اسباب بازی که اکنون یک شرکت اسباب بازی چوبی داریم می‌تواند بخش بسیار خوبی از بازار مشهد را در اختیار داشته باشد. همچنین بازی‌های دیجیتالی می‌تواند محل فروش بسیار خوبی باشد.

جاوید عرب‌شاهی بیان کرد: حوزه صنایع دستی مانند تابلو فرش‌ها و تابلوهایی که به صورت هنرهای تجسمی تولید می‌شود و همچنین مجسمه‌هایی که نمادهای زیارتی مشهد است؛ می‌تواند یکی از محصولاتی باشد که به عنوان سوغات خریداری می‌شود. حتی در حوزه صنایع غذایی مانند فرآوری زعفران که می‌تواند به عنوان یکی از محصولات اصلی مشهد به شمار رود و ما از شرکت‌ها در این زمینه‌ها حمایت می‌کنیم. از سوی دیگر، استارت‌آپ‌هایی هستند که به زائران خدمات ارائه می‌کنند و مورد حمایت ما نیز است. 

وی اضافه کرد: شرکت‌هایی در حوزه سلامت وارد شدند و توریسم درمانی یکی از محل‌های درآمدی خوب برای استارت‌آپ‌ها است و در کنار اینکه زائران برای زیارت مشرف می‌شوند و چون مشهد ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر در حوزه سلامت دارد، می‌تواند محل درآمدزایی و افزایش ثروت باشد. همچنین در خصوص ارائه خدمات و تسهیلات مختلف در حوزه حمل و نقل، رزرو هتل، راهنمایی زائر و تورهایی که می‌توان در نظر گرفت هم چندین شرکت داریم که در این حوزه ورود کردند و ما نیز آن‌ها را حمایت می‌کنیم تا بتوانند کسب و کارشان را رونق دهند. 

نیاز هر زائر در مشهد، بهانه‌ای برای ایجاد یک کسب و کار موفق است

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری عنوان کرد: در واقع هر نیازی که زائر در مشهد دارد یک بهانه‌ای برای ایجاد کسب و کار موفق است زیرا در سال زائران زیادی به مشهد سفر می‌کنند و یک turnover مالی بالایی دارد و این شانس را برای کسب و کارها به وجود می‌آورد که از این طریق بتوانند خدمات بهتری را به زائر ارائه دهند و تنها دغدغه زائران در طول حضورشان در مشهد، زیارت و سایر فعالیت‌هایی که دارند، باشد. همچنین زائران می‌توانند با ارائه خدمات استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای خلاق و نوآور با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر محصولات خود را دریافت کنند.

وی در خصوص نقش مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت در کارخانه نوآوری، خاطرنشان کرد: کارخانه نوآوری بخشی است که با همکاری شهرداری مشهد و کارگزاری بخش خصوصی خدمات استقرار ارائه می‌کند و به این دلیل شرکت‌ها باید به صورت مستقل ثبت‌نام کنند تا استقرار آن‌ها اتفاق بیفتد. خدماتی که ما از طرف مرکز رشد انجام می‌دهیم؛ خدماتی است که مرکز رشد ارائه می‌کند. مانند معافیت مالیاتی و تسهیلات که مستقل از حضور شرکت در کارخانه یا هر جای دیگر است و صرفا یک محل استقرار برای شرکت‌ها و خدمات تسهیلات، خدمات مالیاتی، منتورینگ و... هستند که از سمت خود مرکز ارائه می‌کنیم.  

جاوید عرب‌شاهی خاطرنشان کرد: کارخانه نوآوری از ظرفیت و زیرساخت‌های خوبی برخوردار است اما مکانیزم جذب و پذیرش با خود آن کارگزاری است که ما ارتباط بسیار خوبی با آن‌ها داریم. همچنین ما یک نماینده در کمیته پذیرش و داوری شرکت‌ها از طرف پارک خراسان در کارخانه نوآوری داریم که فعالیت‌هایی انجام می‌دهند.

شرکت‌های متضرر از کرونا را مورد حمایت مرکز رشد قرار دادیم

وی در خصوص مشکلاتی که در زمان شیوع کرونا در مرکز رشد به وجود آمد، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از شرکت‌هایی که در حوزه گردشگری در مرکز مستقر بودند و اقتصادشان به صورت مستقیم با زائر و گردشگر بود، دچار مشکل شد که خوشبختانه با پیش‌بینی‌های لازم و حمایت از سمت معاون علمی ریاست جمهور و سایر نهادهای حمایتی توانستیم برای جبران بخشی از ضرری که این شرکت‌ها کردند تسهیلات حمایتی را تخصیص دهیم تا بتوانند در زمان کرونا که بازارشان با رکود مواجه شد بر مشکلات مالی فائق آیند. 

وی گفت: در کنار تسهیلاتی که به شرکت‌ها تخصیص پیدا کرد، بعضی از شرکت‌ها که فروش فیزیکی برای محصولات‌شان در دوران کرونا داشتند، کمک‌شان کردیم تا بتوانند از طریق ایجاد پلت‌فرم‌های فروش آنلاین بخشی از بازار را از این طریق پیش ببرند و توسعه بازار را به صورت الکترونیکی دنبال کنند تا مشکلات حاصل از عدم حضور مشتری در فروشگاه‌ها و مارکت‌هایی که به صورت فیزیکی محصول می‌فروشند، پوشش داده شود. همچنین سایتی به نام نوآفرینانه راه‌اندازی شد تا کسب و کارهایی که در دوران کرونا در سطح کشور آسیب دیدند ثبت‌نام کنند و ما پس از بررسی و میزان نیاز هر کسب و کار از طریق خیرین به آن‌ها خدمات می‌دهیم.

 قانون‌گذاران سخت‌گیری کمتری در زمینه مجوزها داشته باشند

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری در خصوص تحقق یافتن شعار سال در مرکز رشد افزود: در حوزه مانع‌زدایی‌ها، ما از قانون‌گذاران و نهادهایی که قانون‌گذار هستند، انتظار داریم کمترین سخت‌گیری را در زمینه مجوزها به کار گیرند و این‌گونه نباشد که یک شرکت ۱۹ مجوز دریافت کند تا بتواند شروع به فعالیت کند. حتی می‌توان به صورت پلکانی در نظر گرفت و شرکت‌ها با حداقل مجوزها کسب و کار خود را ایجاد و کم کم سایر استانداردها و مجوزها را دریافت کنند. 

وی اظهار کرد: مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری خراسان از سمت مجلس شورای اسلامی پیگیر مجوزها شده که بتواند تعداد مجوزها و بروکراسی این مجوزها را کاهش دهد تا شرکت‌ها علاقه‌مند شوند و با انگیزه در این حوزه فعالیت کنند. بنابراین در بحث تحقق شعار سال کاهش بروکراسی اداری و مجوزها برای ایجاد واحدهای تولیدی باید مورد توجه بیشتر مسئولان امر قرار گیرد. 

جاوید عرب‌شاهی تصریح کرد: نکته‌ای که در پشتیبانی‌ها بسیار مهم است، ارائه تسهیلات مناسب برای توسعه استارت‌آپ‌هاست و اکنون خیلی از بانک‌ها با شرایط ناعادلانه‌ای وام‌ها را تخصیص می‌دهند و با درصد سود بالا و بدون تنفس اقساط خود را دریافت می‌کنند که ما به هیچ وجه در حوزه تامین مالی به استارت‌آپ‌ها توصیه نمی‌کنیم که از این وام‌ها دریافت کنند؛ چراکه شرایط آن‌ها مناسب استارت‌آپ‌ها نیست. اگر در این حوزه هم بتوان از منابع دولت یا بخش خصوصی استفاده کرد قطعا می‌تواند اثرگذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما در مرکز رشد از طریق ایجاد بانک خیرین، فناوری و سرمایه‌گذارانی که می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند، شناسایی و برای حمایت‌های خطرپذیر از آن‌ها کمک می‌گیریم که در این زمینه به کمک ما بیایند تا بخشی از ریسک ضرر شرکت‌ها را بتوانند بپذیرند. در صورتی که بسیاری از بانک‌ها و مراکز مالی و پولی حاضر نیستند که در ضرر شریک شوند و معمولا می‌گویند ما وامی را که تحویل دادیم در تاریخ‌های مقرر دریافت می‌کنیم.

مدیر مرکز رشد فناوری‌های فرهنگی و زیارت پارک علم و فناوری افزود: بنابراین اگر در این حوزه‌ها مورد حمایت سرمایه‌گذاران قرار گیریم و ما هم به نوبه خود تسهیلاتی را در پارک علم و فناوری به شرکت‌ها اختصاص دهیم قطعا در تحقق شعار سال گام برداشتیم و به توسعه استارت‌آپ‌ها کمک کردیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.