• سه‌شنبه / ۲۰ مهر ۱۴۰۰ / ۰۰:۰۸
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: 140007201913434
  • خبرنگار : 50223

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان خبر داد

ثبت بیش از ۲۰میلیون تردد در محورهای کهگیلویه و بویراحمد/ فرسودگی ۱۰۰دستگاه ماشین آلات راهداری

ثبت بیش از ۲۰میلیون تردد در محورهای کهگیلویه و بویراحمد/ فرسودگی ۱۰۰دستگاه ماشین آلات راهداری

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰۰ دستگاه از ماشین آلات راهداری این استان فرسوده و میانگین عمر آنها بالای ۲۵ سال است، غیرفعال هستند و برای تعمیر نیاز به اعتبار داریم.

"محمدحسین نصیری راد" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه ۶۰۴۰ کیلومتر راه در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این میزان ۴۳۹۳.۹ کیلومتر روستایی از نوع خاکی، شوسه و آسفالت است، افزود: ۱۴۷۱ کیلومتر خاکی، ۷۰۵ کیلومتر شوسه و دو هزار و ۲۱۷ کیلومتر آسفالت‌ند.

کهگیلویه و بویراحمد آزاد راه ندارد

وی با اشاره به اینکه این استان ۱۰۰۵ کیلومتر راه فرعی، ۴۳۹ کیلومتر راه اصلی، ۲۰۳ کیلومتر بزرگراه دارد اما آزاد راه حتی یک کیلومتر هم ندارد، اظهارکرد: ۶ هزار و ۶۳۶ دستگاه پل کوچک بزرگ از ۶ متر تا بیش از ۳۰ متر در این استان وجود دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد تعداد راهداری خانه های استان کهگیلویه و بویراحمد را ۲۷ راهدارخانه ثابت و سیار عنوان و خاطرنشان کرد: همچنین ۳۰ دهانه تونل به طول ۱۴ هزار و ۷۲۳ متر هم اکنون تحویل راهداری استان شده که نداشتن روشنایی مهمترین مشکل این تونل هاست و برای رفع این مشکل نیاز به اعتبار ویژه‌ای داریم.

نصیری راد تصریح کرد: ۲۰۷ دستگاه ماشین آلات سبک و نیمه سنگین و سنگین داریم که حدود ۱۰۰ دستگاه از این تعداد بعلت اینکه میانگین عمر آنها بالای ۲۵ سال است، نیمه فعال یا غیرفعال هستند.

وی ادامه داد: ۶۶ محور برفگیر به طول ۲۸۴۶ کیلومتر و ۷۹ گردنه برفگیر به طول ۳۲۷ کیلومتر در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

کوهستانی بودن ۷۰ درصد راه‌های کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: با توجه به توپوگرافی خاص استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۷۰ درصد راه‌های این استان کوهستانی و برفگیر هستند که بیشتر این مناطق در شهرستانهای بویراحمد، دنا، مارگون و بخشی از شهرستان‌های چرام و کهگیلویه است.

نصیری راد تاکید کرد: اصلاح و تعویض علائم اخطاری انتظامی، لکه گیری و روکش محورهای فرعی، اصلی و روستایی استان، اجرای درزگیری، آسفالت حفاظتی، تعمیر ابنیه فنی مشکل‌دار، حذف نقاط حادثه خیز کم‌هزینه و زودبازده و پرهزینه دیربازده، اجراء و ارتقاء روشنایی، خرید مصالح نمک و ماسه برای راهداری زمستانی، پاکسازی ورودی های شهرها، نصب جدا کننده، عملیات خط کشی، عملیات ریزش برداری روستایی عشایری ناشی از بارش های بهاری و تابستانی، خاکریزی نقاط پرتگاهی راهها و اجرای شیار لرزان از جمله اقدامات راهداری استان کهگیلویه و بویراحمد طی ۶ ماهه نخست امسال بوده است.

وی با بیان اینکه طی۶ ماهه نخست امسال ۲۵ کیلومتر راه روستایی آسفالت شده است این میزان در ۶ ماهه امسال به دو برابر خواهد رسید، اظهار کرد: هم اکنون ۳۰ پروژه راه روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال اجرا و انعقاد قرارداد است. تا کنون ۱۸۰ میلیارد تومان پروژه راه روستایی و عملیات راهداری در سطح استان انجام داده‌ایم.

جابجایی بیش از ۸۱۰ تن بار و ۳۱۳ هزار مسافر

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: فعالیت و راه اندازی کارخانه سیمان مارگون، آجر دهدشت، روغن گچساران و پتروشیمی‌ها نقش موثری در درآمدزایی از محل صدور بارنامه دارند.

نصیری راد افزود: طی ۶ ماهه نخست امسال ۸۱۰ هزار ۹۹۱ تن بار در سطح استان جابجا شده که نسبت به مدت مشابه ۹.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد و همچنین بالغ بر پنج میلیارد تومان درآمد از این محل داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۶۰ درصدی داشته است. همچنین طی این مدت ۳۱۳ هزار مسافر در سطح استان جابجا شده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافت.

افزایش ۳۰درصدی تلفات جاده ای

وی با بیان اینکه تعداد سفرهای انجام شده استان طی این مدت ۸۳ هزار سفر بوده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد افزایش داشت، اظهارکرد: متاسفانه به علت افزایش تعداد سفرها با افزایش ۳۰ درصدی تلفات جاده ای در استان مواجه بوده ایم، به طوری که در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ تعداد فوتی های تصادفات جاده ای استان ۷۹ نفر بوده که این تعداد در ۶ ماهه نخست امسال به ۱۰۳ نفر رسید. با وجود اینکه وضعین راهها نسبت به چند سال گذشته ایمنی و رویه آسفالت بهتری دارند اما رعایت نکردن فرهنگ رانندگی و خطای انسانی باعث تصادفات بالا در استان شده که کمترین سهم را راهداری در این تصادفات به خود اختصاص داده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تخلفات کشف شده اضافه تناژ در استان کاهش داشت البته شهریور ماه با افزایش مواجه بود، خاطرنشان کرد: جرائم اضافه تناژ در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد افزایش یافت که این میزان افزایش در نگهداری رویه راه‌ها موثر خواهد بود.

نصیری راد تصریح کرد: بیشترین تصادفات استان کهگیلویه و بویراحمد در محورهای "یاسوج به سمیرم" و "یاسوج به بابامیدان" رخ داده چه بیشتر مربوط به تصادفات خودروهای حامل افغانستانی‌هاست.

وی ادامه داد: ۲۰شرکت حمل و نقل باری، یک پایانه باری، چهار پایانه مسافربری عمومی و چهار پایانه مسافربری خصوصی، ۴۳ شرکت مسافربری در استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیت دارند.
ناوگان باری استان کهگیلویه و بویراحمد ۸۹۳ دستگاه است که متوسط عمر آن‌ها ۱۳.۴ درصد می باشد و تعداد ۱۴۷۳ راننده باری مشغول به کار هستند.

بالا بودن عمر ناوگان سواری از میانگین کشور

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص وضعیت ناوگان مسافری استان عنوان کرد: ۸۷۳ دستگاه اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه در این استان فعالیت دارند که میانگین عمر ناوگان اتوبوسی ۹.۲۳ سال، مینی بوسی ۲۳.۷ سال و سواری کرایه ۱۱.۷۲ سال است و عمر ناوگان سواری کرایه استان از میانگین کشور بالاتر است.

نصیری راد تاکید کرد: بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان تومان پروژه راهداری در راه‌های اصلی، فرعی، روستایی و عشایری استان در دست اجراست که بیشتر این پروژه ها در حوزه راه های روستایی به خصوص در شهرستانهای بویراحمد و کهگیلویه هستند.

وی با بیان اینکه ۵۰ نقطه حادثه خیز کم هزینه زودبازده و ۴ نقطه پر هزینه دیربازده با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد تومن رفع شده اند، ادامه داد: رفع سه نقطه حادثه خیز در دست اجرا داریم که حدود ۹ میلیارد تومان هزینه نیاز دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد:طی ۶ ماهه نخست امسال عملیات احداث ۱۰ کیلومتر راه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان و عملیات بهسازی ۱۷۰ کیلومتر راه با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان انجام شده است.

نصیری راد خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال ۲۰ میلیون و ۳۹ هزار و ۵۱۹ دستگاه خودرو در محورهای مواصلاتی استان کهگیلویه و بویراحمد تردد داشته اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافت.

گره ترافیکی در ۴ محور برفگیر کهگیلویه و بویراحمد با اولین بارش‌ها

وی تصریح کرد: طی این مدت ۳۰ کیلومتر عملیات اجرای روکش آسفالت با اعتبار ۵۱ میلیارد تومان و ۸۰ هزار متر مربع عملیات لکه گیری با اعتبار ۸ میلیارد تومان انجام شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مهمترین مشکلات راه های استان عنوان کرد: با توجه به اینکه در آستانه فصل سرما قرار داریم کمبود اعتبار برای تعمیر و اورهال کردن ماشین‌آلات راهداری است انتظار داریم از سرجمع اعتبارات استانی حدود ۶ میلیارد تومان در این زمینه برای خرید لاستیک، سوخت، روغن، گازوئیل، زنجیر چرخ و باتری اختصاص داده شود.

نصیری راد بیان کرد: در چهار محور "یاسوج به بابامیدان"،" یاسوج- شیراز"، " یاسوج -اقلید" و "یاسوج -سمیرم" با اولین بارش به علت کوهستانی و یخبندان بودن، گره ترافیکی ایجاد می شود و در صورتی که کمک نشود با مشکل جدی مواجه می شویم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.