• یکشنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98111308741
  • خبرنگار : 50061

در میزگرد ایسنا بررسی شد

نشت گاز «ال‌پی‌جی» در قزوین در پی نظارت‌های ضعیف

نشت گاز «ال‌پی‌جی» در قزوین در پی نظارت‌های ضعیف

ایسنا/قزوین پس از افزایش قیمت بنزین بسیاری از اقشار دهک‌های پایین جامعه به‌دنبال سوختی جایگزین برای بنزین هستند، «گاز» گزینه مطلوب برای آن‌هاست اما ازآنجاکه هزینه نصب کپسول گاز سی‌ان‌جی بالاست بسیاری از افراد گاز ال‌پی‌جی یا همان مایع را انتخاب می‌کنند که این امر موجب صف‌های طولانی در حاشیه شهرها شده است.

این روزها بسیاری از سودجویان از عدم آگاهی و وضعیت اقتصادی مردم سواستفاده کرده و رانندگان هم بدون آگاهی از خطر کپسول‌های ال‌پی‌جی یا بمب‌های متحرک در شهر حرکت می‌کنندو جان خود و سرنشینان را به خطر می‌اندازند.

باتوجه به حضور عرضه‌کنندگان غیرمجاز سوخت ال‌پی‌جی و مشاهده صف خودرو در حاشیه شهر، این موضوع توسط ایسنا مورد بررسی قرار گرفت. پس از چندین مصاحبه با مسئولین امر میزگرد رسانه‌ای این خبرگزاری با موضوع توزیع غیرمجاز گاز ال‌پی‌جی با حضور شادمهر زهدی، معاون بازرگانی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین، نوری چگینی، معاون فرماندار قزوین و حسن پرپینچی، معاون سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین برگزار شد.

شادمهر زهدی معاون بازرگانی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین با اعلام اینکه ۱۷ هزار و ۱۶۰ خانوار قزوینی فاقد گاز طبیعی هستند، عنوان می‌کند: بر اساس قانون مکلف هستیم برای بخش پخت‌وپز از طریق گاز ال‌پی‌جی و یا همان کپسول‌های گاز مایع این نیاز را تأمین کنیم.

وی ادامه می‌دهد: اگر متوسط مصرف هر خانوار را سه کپسول در ماه در نظر بگیریم ماهانه ۵۶۶ تُن و ۲۸۰ کیلو میزان سوخت ال‌پی‌جی موردنیاز استان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، حال این سوال پیش می‌آید که چه میزان گاز مایع در استان قزوین توزیع‌شده است؟

معاون شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین بیان می‌کند: در دی‌ماه سال‌جاری ۱۴۰۴ تُن گاز مایع معادل دو و نیم برابر نیاز خانوارهای استان گاز توزیع‌شده است، اما گاهی در برخی از نقاط استان نارضایتی‌هایی نیز وجود دارد که ما منکر این امر نیستیم.

وی خاطرنشان می‌کند: چه اتفاقی می‌افتد که کارگاه‌های غیرمجاز، اقدام به نصب کپسول و تزریق گاز ال‌پی‌جی می‌کنند؟ برخی از رانندگان با توجه به اختلافات فاحش قیمت سوخت بنزین و گاز از ال‌پی‌جی استفاده می‌کنند و این مشکلات را به همراه می‌آورند.

بررسی چرخه تأمین ال‌پی‌جی در استان قزوین

زهدی در خصوص چرخه توزیع بیان می‌کند: روال فعلی توزیع گاز مایع در کشور به این شکل است که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مستقیماً وارد این حوزه نمی‌شود بلکه شرکت‌هایی مانند پرسی ایران، بوتان، رویال، سامان، فرگاز و دیگر شرکت‌های مُوَزع خدمت‌رسانی این بخش را بر عهده دارند؛ شرکت‌های مُوَزع با نرخ نازل این فرآورده را از شرکت نفت خریداری و گازکش‌ها به مبادی تأمینی که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به آنان معرفی کرده مراجعه می‌کنند.

وی تصریح می‌کند: مبدأ تأمین گاز استان قزوین پالایشگاه اراک در نظر گرفته شده است، شرکت موزع گاز را از پالایشگاه به تأسیسات سیلندر پرکنی طرف قرارداد منتقل می‌کند، تأسیسات سیلندر پرکنی موظف هستند گاز مایع را تنها در کپسول شرکتی که گاز را منتقل کرده پر کنند، برای مثال اگر شرکت پرسی ایران، گاز را منتقل کرده این تأسیسات موظف هستند که گازها را در کپسول‌های این شرکت تزریق کنند.

معاون شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین اظهار می‌کند: بعد از پُر کردن کپسول، محموله به نقاطی که فاقد گاز طبیعی هستند بارگیری و ارسال شده و با نظارت بخشداران در بخشداری‌ها نسبت به توزیع آن اقدام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مکانیسم درستی برای این چرخه تعریف شده است، اضافه می‌کند: در پایان توزیع باید لیست کپسول‌ها با درج کد ملی به مهر و امضای بخشدار برسد تا محموله‌های بعدی تحویل آنان شود.

به گزارش ایسنا، حال این سؤال پیش می‌آید که تکلیف باقیمانده گازها چه می‌شود؟

زهدی پاسخ می‌دهد: علاوه بر مصارف خانگی از ال‌پی‌جی در بخش صنفی و صنعتی مانند نصب ایزوگام‌ها و سوخت لیفتراک استفاده می‌کنند ولی میزان آن مشخص نیست و اعداد و ارقامی از آن در دست نداریم.

عمده گاز ال‌پی‌جی خودروها از دیگر شهرها وارد قزوین می‌شود

وی می‌گوید: ما منکر این امر نمی‌شویم که بخشی از این گاز برای خودروها استفاده می‌شود، سعی و تلاش ما در فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها و صنعت و معدن این بوده است که  انحراف کاهش پیدا کند عمده گاز مایع انحراف پیدا کرده از دیگر شهرها وارد استان قزوین می‌شود اگر بررسی صورت گیرد مشخص می‌شود که این کپسول‌ها از استان‌های هم‌جوار وارد قزوین شده و با نرخ‌های بالاتر عرضه می‌شوند.

به گزارش ایسنا، برای توزیع در بخشداری‌ها باید لیست توزیع تنظیم و کد ملی افراد گیرنده در آن درج شود در این میان یک سؤال مطرح می‌شود که چه میزان گاز برای بخش صنعتی و صنفی اختصاص پیدا می‌کند؟

زهدی می‌گوید: برای جلوگیری از انحراف گاز از مسیر اصلی توزیع، بخش صنفی و صنعتی می‌بایست از فرمانداری و یا سازمان صمت نامه دریافت کرده و آن را به تأسیسات خصوصی سوخت ال‌پی‌جی ارائه دهند تا سوخت موردنیاز خود را تحویل بگیرند.

هدایت ال‌پی‌جی به بازار خودرو موجب کاهش این سوخت در روستاها شد

نوری چگینی، معاون عمرانی فرماندار قزوین در این جلسه تصریح می‌کند: در شهرستان قزوین پنج بخش قزوین، کوهین، طارم سفلی، الموت شرقی و الموت غربی فاقد گاز شهری هستند و توزیع گاز به‌واسطه کپسول انجام می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: با توجه به افزایش قیمت بنزین تعدادی از خودروها به‌صورت غیرمجاز و دستی به گازسوز شده و گاز ال‌پی‌جی را به‌عنوان سوخت انتخاب کردند به همین جهت در ابتدای امر شاهد کاهش گاز مایع بودیم چون کپسول‌ها به سمت بازار آزاد و تزریق آن برای خودروها هدایت می‌شد.

معاون فرماندار قزوین اشاره می‌کند: تنها سکوی توزیع گاز شهرستان قزوین در الموت شرقی قرار دارد که به‌صورت بالک یا همان فله توزیع و با هر بار تزریق ۱۶۰۰ کپسول پُر و توزیع می‌شود و بقیه نیاز این منطقه را از طریق کپسول شرکت پرسی ایران تأمین می‌کنیم؛ بر اساس آمار موجود در الموت شرقی ماهانه حدود ۱۰ تُن به‌صورت کپسول و ۳۵ تُن به‌صورت بالک توزیع می‌شود.

وی در خصوص روند توزیع در الموت می‌گوید: شرکت پرسی ایران، گاز را حمل کرده و به نمایندگی‌های شناسنامه‌دار منطقه تحویل می‌دهد و گاهی امکان دارد این سؤال پیش آید که قیمت به چه صورت خواهد بود که در پاسخ باید گفت که قیمت هر کپسول گاز در قزوین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان تمام می‌شود ولی طبق توافقی که با بخشداری‌ها صورت گرفته است هر کپسول در الموت با ۹۰۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

چگینی اعلام می‌کند: در دی‌ماه ۷۲۰ تُن نیاز گاز از سوی شرکت پرسی ایران جذب شد که ۳۲۰ تُن از این میزان را فرمانداری قزوین توزیع کرد. بر اساس آمار۲۰۳ تُن در شهرستان قزوین، دو تُن در کوهین، ۵۰ تُن در الموت غربی و ۴۵ تُن در الموت شرقی توزیع شده که از میزان گاز توزیع شده در الموت شرقی ۱۰ تُن به‌صورت کپسول و ۳۵ تُن هم به‌صورت بالک در سکوی گاز تزریق و توزیع‌ شده است.

وی یادآور می‌شود: قسمتی از گاز بخش طارم سفلی از طریق طارم اولیا، منجیل و لوشان تأمین می‌شود، برخی از ادارات این بخش در گیلان قرار دارد و طارم سفلی جزو معدود بخش‌های ایران است که در حوزه شهرستان قزوین قرار دارد ولی بسیاری از ادارات خدمت‌رسان آن در تقسیمات جغرافیایی استان نیست.

معاون فرماندار قزوین بیان می‌کند: نظارت و کنترل در بخش‌ها به بخشداران محول شده و دلیل آن این است که بخشداران خط مقدم این کارها هستند و بیشترین تعامل را با مردم دارند. اما نظارت بر بحث گرانی این نوع سوخت و توزیع و نظارت بر آن بر عهده سازمان صمت قرار دارد.

کپسول‌های ال‌پی‌جی از مرکز توزیع به مقصد بارنامه می‌شوند

وی تشریح می‌کند: توزیع فردی و انفرادی در محل برای شرکت پرسی ایران وجود ندارد تا در چرخه بارگیری تا توزیع شکاف و انحرافی پیش نیاید برای مثال کپسول‌ها از مرکز توزیعی که در بیدستان قرار دارد به مقصد بارنامه حمل می‌شود و حق توزیع در مسیر را ندارد و فقط می‌بایست بار را در مقصد تعریف شده تحویل دهد؛ در مقصد تعدادی کامیونت و وانت حضور دارند تا متناسب با نیاز و دوره گردش توزیع در روستاها پخش شوند، در حقیقت توزیع آن بر عهده بخشداری است.

شهرداران شهرهای حومه قزوین موظف‌اند صورت مدارک را رؤیت کنند

چگینی اشاره می‌کند: در حوزه‌های شهری در بعضی نقاط مانند شهرک شهید بهشتی و باغ نشاط که مشکل گازکشی دارند تعداد محدودی توزیع‌کننده شناسنامه‌دار با خاور و یا کامیونت توزیع کپسول را انجام می‌دهند. شهرداران و بخشداران حومه قزوین موظف هستند صورت‌وضعیت، بارنامه و یا برگه توزیع را رؤیت کنند.

وی تأکید می‌کند: متأسفانه مشاهده می‌شود که تعدادی از افراد توزیع‌کننده مجاز، به‌عنوان تزریق‌کننده گاز به سیستم ال‌پی‌جی خودروها در سطح شهر حضور دارند شما وقتی به حاشیه مراجعه می‌کنید می‌بینید که این افراد تأسیسات تزریق گاز را در کنار جاده قرار داده‌اند.

درصد کمی انحراف از مسیر وجود دارد

معاون فرماندار قزوین مطرح می‌کند: متأسفانه درصد کمی انحراف از مسیر وجود دارد ولی این‌ها افرادی هستند که از استان‌های هم‌جوار گاز را به استان منتقل می‌کنند.

به گزارش ایسنا، این سؤال پیش می‌آید که مگر قانون و نظارت‌ها در همه شهرها یکسان نیست؟

چگینی بیان می‌کند: ما نمی‌توانیم بر دیگر استان‌ها نظارت داشته باشیم، این احتمال وجود دارد که برخی توزیع‌کنندگان از یک کامیون کپسول تعدادی را توزیع کرده و تعدادی را نیز از چرخه خارج و در مراکز غیرمجاز حاشیه شهر به خودروها تزریق کنند.

به گزارش ایسنا، تا این بخش نشست طبق سخنان معاون فرماندار شهرستان قزوین بارگیری کپسول گاز تا زمان تحویل آن به خرده‌فروش تحت نظارت بخشداران قرار دارد و این چرخه کنترل شده است و توزیع کنندگان غیرمجاز از استان‌های هم‌جوار گاز دریافت می‌کنند.

برای بررسی ریشه‌ای، لیست‌های توزیع‌شده موردبررسی قرار گیرند

زهدی، معاون شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین می‌گوید: پیشنهاد می‌کنم برای بررسی ریشه‌ای، لیست‌های توزیع‌شده موردبررسی قرار گیرند؛ این چرخه توزیع سیستمی نیست و به علت دستی بودن امکان انحراف وجود دارد. چرا در توزیع نفت سفید این مشکل وجود ندارد؟ آیا تابه‌حال شنیده‌اید جایی مشکل کمبود نفت سفید و یا گران‌فروشی آن وجود داشته باشد.

با توزیع الکترونیک گاز ال‌پی‌جی تنها به دست فرد روستایی می‌رسد

وی با اعلام اینکه قرار است در آینده نزدیک طرحی اجرا شود تا با اجرایی شدن آن، سوخت به دست مصرف‌کننده واقعی خود برسد، تشریح می‌کند: در توزیع الکترونیک گاز مایع، سرپرست خانوار در سامانه‌های تحت عنوان سامانه تجارت آسان ثبت‌نام کرده و بر اساس اطلاعات موجود خانوارها شناسایی خواهند شد؛ در این روش دیگر بحث کوپن یا کالابرگ را نخواهیم داشت و از کارت‌های بانکی استفاده و میزان سهمیه نفت سفید و گاز مایع یا همان ال‌پی‌جی به‌حساب افراد واریز خواهد شد.

چگینی معاون فرماندار قزوین خاطرنشان می‌کند: نوع دیگری از مکانیسم آن است مشوق‌هایی که افراد سودجو به آن سمت جذب می‌شوند را شناسایی کنیم بر این اساس باید برای خودروهایی که غیرقانونی و غیراستاندارد تغییر نوع سوخت به ال‌پی‌جی دادند تمهیدات خاص بیندیشیم.

وی ادامه می‌دهد: عموماً افراد فقیر و دارای سطح درآمدی پایین در جامعه مشتری کپسول ال‌پی‌جی برای خودروها هستند و مسافران این خودروها نمی‌دانند که روی بمب‌های متحرک نشسته‌اند. برای همین منظور باید خودروها را تشویق به نصب کپسول و استفاده از گاز سی‌ان‌جی کنیم تا بدین‌وسیله از جذابیت ال‌پی‌جی کاسته شود و عرصه برای سوداگران عرضه ال‌پی‌جی تنگ شود.

چگینی اضافه می‌کند: سی‌ان‌جی درصد خطرات کمتری نسبت به ال‌پی‌جی دارد و طی رایزنی با اداره کل استاندارد مقرر شده است تا در مراکز نصب کپسول سی‌ان‌جی نکات ایمنی رعایت شود و افراد متخصصی که آموزش‌دیده و دارای گواهی هستند اقدام به نصب در این کارگاه‌ها کنند.

پلمب چهار کیوسک عرضه‌کننده ال‌پی‌جی برای خودروها

حسن پرپینچی، معاون سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین می‌گوید: موضوع ال‌پی‌جی از دغدغه‌های شهرداری بوده است با توجه به حوادث رخ داده ستاد بحران تشکیل شده و آتش‌نشانی با گزارشات ارائه‌شده خطرات را منتقل کرده است.

وی ادامه می‌دهد: واقعیت این است بر اساس بند ۲۰، شهرداری در محدوده شهر قزوین می‌تواند نسبت به جمع‌آوری عرضه کندگان غیرمجاز ال‌پی‌جی اقدام کند؛ در همین راستا با افرادی که در محدوده شهر قزوین بودند برخورد و چهار کیوسک پلمب شد.

پرپینچی اعلام می‌کند: در حال حاضر تمامی عرضه‌کنندگان به‌جز یک مورد از محدوده شهر خارج‌شده‌اند و برخورد با بر عهده ما قرار ندارد.

دادستانی باید برای برخورد با متخلفان ورود پیدا کند

وی اشاره می‌کند: برخورد ما مقطعی خواهد بود باید این موضوع به‌صورت ریشه‌ای درمان شود و دادستانی نیز در آن ورود پیدا کند، این گازها مانند بمب ساعتی هستند که جان شهروندان را تهدید می‌کنند.

جریمه‌ها بازدارندگی ندارد

معاون سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین تصریح می‌کند: جریمه و برخوردها بازدارندگی خوبی ندارد و این افراد پس از جریمه شدن دوباره به این امر روی می‌آورند چون درآمد حاصل از این شغل موجب کشش افراد به این سمت می‌شود.

وی اضافه می‌کند: آگاه‌سازی مردم دیگر موضوع مهمی است که باید توسط رسانه‌ها انجام شود چون با آگاه شدن مردم و عدم استقبال آنان این افراد مشتری نخواهند داشت و دست از این اقدام خواهند کشید.

چگینی معاون فرماندار خاطرنشان می‌کند: همه ما یک مجموعه هستیم ولی آقای پرپینچی اشاره داشت که در حوزه شهر مرکزی که به‌صورت غیرمجاز تزریق گاز ال‌پی‌جی به خودروها داشته باشد نداریم که باید بگویم که دو مکان در مسیر نسیم شمال، میدان مادر و یک واحد مسکونی در شهرک مینودر تزریق گاز ال‌پی‌جی به خودروها صورت می‌گیرد که ما آن‌ها را شناسایی کردیم.

وی ادامه می‌دهد: شاید بازرسان زمانی به این مکان‌ها مراجعه کرده‌اند که این متخلفان حضور نداشته‌اند بهتر است مأموران شهرداری در ساعات مختلف به این مکان‌ها مراجعه کنند تا برخورد لازم با آنان صورت گیرد.

فعالان غیرمجاز حاشیه شهر به‌صورت شبکه فعالیت دارند

معاون فرماندار عنوان می‌کند: یک مورد را شناسایی کردیم که دو برادر با هم فعالیت می‌کنند؛ برادر اول توزیع‌کننده رسمی و دارای کد رسمی گاز ال‌پی‌جی در مناطق موردنیاز شهر محمودآباد است برادر دوم هم دارای تأسیسات گاز پرکنی ال‌پی‌جی در حاشیه شهر است؛ این نشان می‌دهد که بسیاری از فعالان غیرمجاز حاشیه شهر به‌صورت شبکه فعالیت دارند و هیچ‌کسی نمی‌گوید ماست من ترش است؛ فعالیت این افراد قابل کتمان نیست.

پرپینچی معاون سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قزوین اشاره می‌کند: در بازدارندگی برخورد و جدیت بسیار مهم است اگر برخوردها مقطعی باشد به دلیل جذابیت این عرصه، متخلفان مجدداً به عرصه بازخواهند گشت.

برخورد با هفت عرضه‌کننده غیرمجاز

وی با اعلام اینکه شهرداری با هفت عرضه‌کننده غیرمجاز برخورد کرده است، ادامه می‌دهد: نمی‌خواهیم برخورد مقطعی انجام دهیم بلکه باید برخورد جدی صورت گیرد؛ در حال حاضر همه این مراکز بیرون از مرز شهر فعالیت دارند اگر بخواهیم ازلحاظ قانونی برخورد کنیم از ما شکایت خواهند کرد چراکه ازلحاظ قانونی نمی‌توانیم برخورد جدی داشته باشیم.

زهدی معاون شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین اظهار می‌کند: همه دستگاه‌های مجری استان باید این احساس مسئولیت و تکلیف در این زمینه را داشته باشند این‌که برخورد با آنان را با یک دستگاه نهاد خاصی بدانیم اشتباه است ولی همه باید دست‌به‌دست هم دهیم تا این موضوع حل شود؛ دادستانی، نیروی انتظامی به‌ویژه پلیس نظارت بر اماکن عمومی وارد عمل شده و به‌صورت جدی و قطعی با آنان برخورد شود.

وی با تأکید بر اینکه تکلیف قانونی نظارت بر عرضه و توزیع و جذب گاز مایع با سازمان صمت است، ادامه می‌دهد: این موضوع مبتلابه استان نیست و تمام کشور با آن درگیر است، جمع‌کردن این مراکز برای دستگاه قضایی کار دشواری نیست ولی این‌که انتظارات ما از یک دستگاه و یک بخش باشد کاری از پیش نخواهد برد دستگاه‌های اجرایی باید مکمل یکدیگر باشند.

چگینی معاون فرماندار خاطرنشان می‌کند: تزریق گاز برای خودروها غیرقانونی است و افراد عرضه‌کننده با به راه انداختن بازار سیاه با جان مردم بازی می‌کنند.

معاون فرماندار قزوین در جمع‌بندی پایانی عنوان می‌کند: این مشکل باید واکاوی و آنالیز شود چون نماینده سازمان صنعت حضور ندارد درست نیست همه تقصیرها را بر گردن آن‌ها بیندازیم این یک کار جمعی است ولی این‌که بگویند به ما ارتباطی ندارد این‌گونه نیست.

سوخت خودروهای عمومی رایگان به سی‌‎ان‌جی مبدل می‌شوند

زهدی اعلام می‌کند: در بحث سی‌ان‌جی بر اساس تصمیمات شورای اقتصاد کشور بنا شده است خودروهای عمومی به‌صورت رایگان به سی‌ان‌جی تبدیل شود؛ تاکنون بخشنامه‌ای به استان‌ها ارسال نشده است ولی مصوب شده و سازوکار اجرایی آن در حال فراهم شدن است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها در این میزگرد نشت گاز در چرخه مشخص نشد و علاوه بر آن متولی خاص نیز برای این امر نیافتیم. مردم از خطرآفرین بودن این سوخت آگاهی ندارند و با توجه به افزایش قیمت سوخت روزبه‌روز بر تعداد افرادی که اقدام به ال‌پی‌جی کردن خودرو اقدام می‌کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.