• دوشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400022719183
  • خبرنگار : 50355

بالگرد اورژانس هوایی گناباد در آشیانه ایلام/ گنابادی‌ها خواهان بازگشت بالگرد پیشین هستند

بالگرد اورژانس هوایی گناباد در آشیانه ایلام/ گنابادی‌ها خواهان بازگشت بالگرد پیشین هستند
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: بر اساس مکاتبات انجام‌ شده، بالگرد اورژانس هوایی گناباد برای اورهال به تهران منتقل شد اما ظاهرا این بالگرد پس از تعمیرات به ایلام منتقل شده است.

بالگرد اورژانس هوایی گناباد یکی از به‌روزترین بالگردهای اورژانس هوایی کشور بود و تاکنون نجات‌بخش زندگی بسیاری از بیماران اورژانسی منطقه بوده است.

این بالگرد اوایل هفته گذشته تحت عنوان اورهال شدن و رفع نقص فنی به تهران منتقل شد اما شنیده‌ها حاکی از این است که این بالگرد به شهر دیگری منتقل شده و همین امر باعث نگرانی مردم شهرستان شده و بحث انتقال بالگرد در محاورات عمومی مردم نیز شنیده می‌شود به طوری که پیگیری مردم و مسئولان برای بازگرداندن بالگرد قبلی، یکی از مهمترین دغدغه‌ها و مباحث حال حاضر شهرستان گناباد است و این انتقال واکنش گروه‌های زیادی را به همراه داشته‌ است.

بعد از انتقال بالگرد به تهران بالگرد دیگری جایگزین بالگرد قبلی شد اما با توجه به این که بالگرد قبلی یک از بالگردهای پیشرفته امداد بود مردم منطقه با جدیت پیگیر بازگرداندن بالگرد به گناباد هستند.

این انتقال، بازخوردها، شبهه‌ها و شایعات زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته‌ است و اظهار نظرها در رابطه با آن همچنان ادامه دارد.

در همین زمینه گفتگویی داشتیم با چند تن از مسئولان شهرستان که در ادامه می‌خوانید.

بالگرد جایگزین، در گناباد ماندگار شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در جدیدترین اظهارات خود در زمینه این انتقال در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: از نظر دانشگاه علوم پزشکی گناباد و بر اساس مکاتبات انجام شده بالگرد اورژانس هوایی گناباد برای اورهال به تهران منتقل شد ولی ظاهرا بر اساس تصمیمات سازمان اورژانس کشور پس از انجام تعمیرات به پایگاه اورژانس ایلام منتقل شده‌ است.

جواد باذلی گفت: بالگردی که به طور موقت به جای بالگرد قبلی جایگزین شده‌ بود در گناباد خواهد ماند و این بالگرد نیز به لحاظ تجهیزات کامل بوده و آماده خدمت‌رسانی به مردم منطقه است.

باذلی در اظهارات اولیه خود در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با این انتقال عنوان کرده‌ بود: هر وسیله پرنده‌ای برای بحث ایمنی و استانداردهایش بعد از یک تعداد ساعت مشخص پرواز، باید برای سرویس و اورهال به مرکز مربوطه فرستاده شود که با توجه به اینکه زمان آن فرا رسیده بود بالگرد اورژانس هوایی گناباد به تهران منتقل شد.

دغدغه‌مندی مردم نسبت به مسائل شهرستان، قابل ستایش است

فرماندار گناباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: بالگردی که تحت اختیار اورژانس هوایی گناباد بود جزء بالگردهای استیجاری شرکت آوا سلامت بود که با دانشگاه علوم پزشکی قرارداد داشته و بعد از اینکه مدت اجاره آن سرآمد، علی‌رغم تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی گناباد برای تمدید اجاره، اما به صلاحدید مدیران شرکت، این بالگرد منتقل شد.

حامد قربانی اظهار کرد: ظاهرا قبل از انتقال بالگرد مشکلی برایش پیش آمده که لازم بود بالگرد برای رفع نقص فنی و اورهال به تهران منتقل شود.

قربانی تأکید کرد: از همان لحظه‌ای که بالگرد منطقه را ترک کرد بنا بر پیگیری‌هایی که داشتیم بلافصله بالگرد موقت جایگزین بالگرد قبلی، به منطقه فرستاده شد و ما به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که اورژانس هوایی گناباد لحظه‌ای تعطیل شود.

وی افزود: در حال حاضر شرایط این گونه است و بالگرد موقت هم در شهرستان جایگزین شده‌ است و مشکل خاصی وجود ندارد اما پیگیری‌ها برای بازگشت بالگرد قبلی ادامه دارد.

فرماندار گناباد گفت: قدردان حس دغدغه‌مندی مردم شهرستان نسبت به مسائل هستیم و این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهیم که در اسرع وقت با استقرار هلی‌کوپتر دائمی مشکل حل شود.

وی بیان کرد: با توجه به نزدیکی به انتخابات عده‌ای در این شرایط به وجودآمده، به دنبال جوسازی و قهرمان‌سازی  هستند اما مردم شهرستان خود به خوبی آگاه هستند.

مردم گناباد خواهان بازگشت بالگرد قبلی هستند

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز با تأکید بر این که مردم گناباد خواهان بازگشت بالگرد قبلی هستند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: چند روز است که شورای شهر با جدیت پیگیر موضوع بوده و جلسات متعددی با مسئولان مربوطه داشته‌ایم.

سیدحسین پورهاشمی عنوان کرد: بنا بر اظهارات مسئولان، بالگرد برای بحث اورهال و تعمیر به تهران منتقل شده‌ است اما الان زمان زیادی می‌گذرد و از بالگرد خبری نشده که همین امر باعث نگرانی‌هایی مبنی بر انتقال بالگرد به شهر دیگری شده‌ است.

وی افزود: در تماس تلفنی که با رئیس اورژانس کشور داشتیم مطالبه مردم گناباد مبنی بر بازگشت بالگرد قبلی به ایشان منتقل شد و حتی جمعی از مردم خواستار تجمع و حضور در تهران شدند که آقای کولیوند گفتند در این شرایط نیازی نیست مردم به تهران بیایند و خودم برای توجیه و توضیح به گناباد خواهم‌ آمد.

پورهاشمی ادامه داد: در حال حاضر بالگرد شهر طبس به طور موقت جایگزین بالگرد گناباد شده‌ و برای طبس بالگرد دیگری فرستاده شده و بنا بر اظهارات رئیس اورژانس کشور، این بالگردها چرخشی هستند.

وی با اشاره به این که اورژانس هوایی گناباد در یک شعاع ۲۰۰ کیلومتری حدود ۱۵ شهرستان را تحت پوشش داشته و به ۲ میلیون نفر خدمات ارائه می‌دهد، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بیمارستان علامه بهلول گنابادی تجهیزات به‌روز و پزشکان متخصص خوبی دارد بسیاری از شهرستان‌های اطراف برای خدمات درمانی به گناباد گرایش دارند و به نوعی شهر گناباد یک حالت مرکزیتی دارد و قطعا بحث اورژانس هوایی یکی از این خدمات درمانی است و ما می‌خواهیم که این خدمت رسانی بدون کم و کاست ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: در جلسه‌ای که با امام‌ جمعه شهرستان داشتیم خواستار پیگیری جدی موضوع از جانب ایشان شدیم که امام‌ جمعه نیز تأکید کردند "به این خواسته و مطالبه مردم که خواهان بازگشت بالگرد قبلی هستند در خطبه‌های نماز جمعه اشاره شده و مسئولان وقتی قولی می‌دهند باید به آن عمل کنند چرا که بدقولی باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسئولان می‌شود و در این شرایط حساس که نزدیک انتخابات است صلاح نیست که امکاناتی از شهرستان گرفته شود."

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد گفت: ما در مجموعه شورای شهر تمام تلاشمان را کردیم که مطالبه به حق مردم را به گوش مسئولان برسانیم و خواهان این هستیم که در این شرایط شیوع کرونا و همچنین نزدیکی به انتخابات نه تشنجی ایجاد شود و نه تجمعی صورت گیرد و نه کدورتی بین مردم شهرستان و سایر شهرها به وجود بیاید؛ فقط خواسته مردم این است که همان بالگرد قبلی برگردد.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: بالگرد اورژانس هوایی گناباد یکی از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین بالگردهای امدادی است که ساختار ویژه و مناسبی برای مانور در شرایط عملیاتی مختلف را دارد و ضریب ایمنی پرواز آن بالاست به طوری که در بسیاری از کشورها از همین نوع بالگرد برای امدادرسانی استفاده می‌شود.

رایزنی‌ها و پیگیری‌ها برای بازگشت بالگرد قبلی همچنان ادامه دارد و همین پیگیری‌های سرسختانه مسئولان و به خصوص دانشگاه علوم پزشکی گناباد بود که در ابتدای افتتاح پایگاه اورژانس هوایی، این بالگرد پیشرفته به گناباد آورده‌ شد اما در حال حاضر بسیاری انگشت اتهام را به سوی مسئولان شهرستان و استان نشانه گرفته‌اند چرا که شاید با اقدامی به موقع می‌شد جلو این انتقال را گرفت.

گفتنی است اورژانس هوایی گناباد در تیرماه ۹۷ راه‌اندازی شد و علاوه بر گناباد و بجستان، قسمت‌هایی از شهر فردوس، قائن، تربت‌حیدریه، رشتخوار و خواف را هم پوشش می‌دهد.

گناباد بعد از مشهد و سبزوار سومین شهر در استان خراسان رضوی است که اورژانس هوایی سیستم بهداشت و درمان وزارت بهداشت در آن مستقر شده‌ است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.